EDC Şanzıman Nedir?

EDC Şanzıman Nedir?

Araba almak isteyen kişiler için farklı vites tercihleri bulunmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen arabalar ise yarı otomatik vites arabalar olmaktadır. Bu kapsamda yarı otomatik vites araçlarda kullanılan şanzıman türleri bulunmaktadır. EDC şanzıman nedir? Yarı otomatik vites arabalarda kullanılan şanzımanların başında EDC şanzımanlar gelmektedir.

EDC şanzımanlar toplam 6 ileri vitese sahip olan özel şanzımanlar olmaktadır. Çalışma şekli olarak ise ikili kavrama sistemi bulunmaktadır. EDC şanzımanlar Renault markası tarafından geliştirilmiştir. Kullanımı ve gelişimi ise her geçen sene artarak devam eden şanzımanlar olmaktadır. Yüksek güç ve performans sergilemek noktasında EDC şanzımanlar etkili bir başarıyı ortaya koymaktadır.

Yarı otomatik vites araçlar için tasarlanmış olan EDC şanzıman ile manuel vites araçlar için tasarlanmış olan DSG şanzımanlar sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Bundan dolayı da son zamanlarda EDC şanzıman ile DSG şanzımanlar arasında bir rekabet durumu da mevcuttur. Peki, hangi şanzımana sahip olan araçlar daha yüksek performans ortaya koyalar! İşte yanıtı!

EDC Şanzıman İle DSG Şanzıman Mı?

EDC şanzıman Renault firması tarafından geliştirilmektedir. EDC şanzıman ile en çok kıyaslanan şanzıman olan DSG ise Volkswagen tarafından geliştirilen şanzıman olmaktadır. Her iki şanzıman da yarı otomatik şanzıman olarak bilinmektedir. DSG şanzıman genel olarak manuel vites şanzımanın otomatik vites bir şanzımana uyarlanması sonucu elde edilen bir şanzıman olmaktadır.

EDC ise tamamen otomatik vites araçlar için geliştirilmiş bir şanzımandır. EDC şanzıman ile DSG şanzıman arasında bazı farklar bulunmaktadır. DSG şanzıman çift kavramalı bir şanzıman olmaktadır. EDC şanzımanı da aynı teknik ile çalışmakta ve çift kavramalı olmaktadır.

blank

EDC Şanzıman

EDC Şanzıman Hangi Araçlarda Var

Araç modelleri üretim sırasında belirli bir şanzıman tipini belirleyerek işlem yapmaktadır. Bu kapsamda alacağınız aracın hangi şanzımanı kullandığını bilerek almak oldukça önemlidir. Renault tarafından geliştirilen EDC şanzıman farklı araçlarda da kullanılmaktadır. EDÇ şanzıman hangi araçlarda var? EDC şanzıman Renault markasının Clio, Captur, Megane, Kadjar ve Talisman modellerinde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda Dacia Duster araçlarında da Renault tarafından geliştirilen EDC model şanzımanlar kullanılmaktadır. En çok söylenen yanlışların başında ise Renault Symbol model araçlar gelmektedir. Symbol model araçlarda EDC şanzıman değil farklı bir şanzıman kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere EDC şanzıman çok sayıda farklı araç marka ve modellerinde etkili bir düzeyde kullanılmaktadır.

EDC Nasıl Bir Şanzıman?

Araba alacak kişiler çok farklı şanzıman isimleri ve teknik detaylar ile karşılaşabilmektedir. Söz konusu yarı otomatik araç olduğu zaman ise en çok söz edilen şanzımanların başında EDC şanzıman gelmektedir. Peki EDC nasıl bir şanzıman? EDC şanzıman yarı otomatik bir şanzıman türü olmasının yanı sıra çift kavramalı bir şanzıman olmaktadır. 6 ileri vites ile çalışmaktadır. EDC şanzımanlarda şanzıman motordan aldığı güç ile birlikte çalışmaktadır. Bu aldığı güç ile birlikte şanzımanda vites geçişi gerçekleşmektedir. Şanzıman yol şartları ile sürücü kullanımını bir arada hesaplayarak bu şekilde vites kullanımı sağlamaktadır.

EDC Şanzıman Nasıl Kullanılır?

Otomatik viteslerde şanzımanlar çok daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin çok daha dikkatli kullanması gerekebilmektedir. EDC şanzıman için de bu geçerli olmaktadır. EDC şanzıman nasıl kullanılır? EDC şanzıman kullanılırken kişilerin mümkün olduğunca ani ve agresif hamlelerden kaçınması gerekmektedir.

Şanzımanın uzun ömürlü olabilmesi için genel olarak şanzımanın ısınmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için yollarda uygulayabileceğiniz bazı tüyolar olmaktadır. Bu tarz kullanımlara dikkat ederek şanzımanı çok daha iyi kullanabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında EDC Şanzıman Nedir? Yarı otomatik araçlarda etkili bir düzeyde kullanılan etkili bir şanzıman modelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.