İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır?

İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır?

Arabalarda herhangi bir hırsızlık veya araba çalma durumunun önüne geçmek için immobilizer uygulaması yapılır. İmmobilizer uygulaması yapıldığı zaman ise aracın kendi anahtarı dışında başka hiçbir şey aracı çalıştırmaz. Bunun yanı sıra sunduğu dezavantaj durumları nedeniyle immobilizer iptali nasıl yapılır? İmmobilizer araç güvenliği açısından oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Fakat bu uygulama bazı durumlarda kişileri çözümsüz durumlarla yüz yüze bırakmaktadır.

İmmobilizer iptali yapılacağı zaman ise alanında profesyonel kişiye gidilmesi önemlidir. İptali için öncelikli olarak anahtarın içi açılır ve buradan çip alınır. Daha sonra anahtar takıldığında bu çipe denk gelen immobilizer kısmı da alınır. Böylece söz konusun uygulamanın da iptal edilmesi mümkün olur.

İmmobilizer Neden İptal Edilir?

İmmobilizer araç güvenliği konusunda oldukça destekleyici bir sistemdir. Bu uygulamanın anahtara ve arabaya tanımlanması sonucu, tanımlanan anahtar dışından araç çalışmaz. Düz kontak şeklinde çalıştırılmaya çalışsa dahi araçta ateşleme durumu olmaz. Fakat belli başlı değişen sebepler nedeniyle bu uygulama iptal edilir. Peki, İmmobilizer neden iptal edilir? Bazı durumlarda araçlarda yakıt alımı esnasında araç yakıt kısmını kilitleyebilir.

Bazı durumlarda ise anahtar ve kontak içinde olan elektrik devresi birbiriyle temasa geçmez. Bu tip durumlarda da araba kendini tehlikede sandığı için kitler. Elbette ki sunulan bu sorunlar devam ettiği zamanda kişiler bu uygulamayı iptal etmek istemektedir. Bütün bu bilgiler ışığında immobilizer iptali neden önemlidir? İşte yanıtı!

İmmobilizer İptali Neden Önemlidir?

İmmobilizer araba çalınmasının önüne geçen etkili uygulamalardan biridir. Araba çalınma oranlarının düşmesinde etkili olmasının yanı sıra belli başlı sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunlar sonucu da kişiler immobilizer iptali nasıl yapılır araştırması yapmaktadır. Peki araştırma sonucu immobilizer iptali neden önemlidir? İmmobilizer uygulaması basit olarak düşünüldüğü zaman arabanın motor kısmını kilitlemesidir. Bu kilitleme sonucu da kişi mağdur duruma geçerek aracını çalıştırma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Fakat immobilizer sisteminin devre dışı bırakılması önerilmemektedir. Çünkü hırsızlık durumlarında davetiye çıkarır.

blank

İmmobilizer

İmmobilizer Hatası Neden Olur?

Elektronik olan her üründe belli başlı sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bunlardan birisi de araçların güvenlik sistemini sunan immobilizer olmaktadır. Peki immobilizer hatası neden olur? Immobilizer sistemi aracın anahtarına ve kontak kısmına tanımlanan özel bir sistemdir. Hem anahtar hem de kontak kısmında ki elektriğin birbirine denk gelmesi ile çalışır.

Eğer araç anahtarı sert bir yere düşürülürse veya su ile temas ederse hata verir. Sebebi ise içindeki çipin zarar görmesindendir. Bunun yanı sıra hata vermesini anlamak içinde araç panelindeki ikazlardan kişiyi uyarır. Şayet aracınızda bir şekilde immobilizer arızası ortaya çıkmışsa bu arızanın ya da hatanın hızlı bir şekilde düzeltmesi şarttır.

İmmobilizer Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Araçların güvenlik sistemlerinden biri olan immobilizer sisteminin olup olmadığı nasıl anlaşılır? İmmobilizer sistemi araca tanımlı olup, kırmızı bir ışık şeklinde kendini belli eder. Bazı araçlarda ise sesli şekilde kendini belli eder. Aracın ön konsoluna göre immobilizerin ışık yeri farklıdır.

Hırsızlara karşı tam kapsamlı koruma sağlamasının yanı sıra ise bazen araç sahipleri de bu sistemi istemeyebilir. Bu durumda da immobilizer iptali nasıl yapılır araştırması yapar. İptali için en uygun ve güvenli yol alanında profesyonel kişilerden yardım almaktır.

Bütün bu bilgiler ışığında immobilizer iptali konusunun son derece teknik bir konu olduğunu ifade etmek mümkündür. Bundan dolayı da şayet söz konusu uygulamayı iptal ettirmeyi istiyorsanız; mutlaka bir uzmandan da destek almanız şarttır.

Oto Anahtar Kopyalama Fiyatları

Yorumlar

  1. blank Suat ozcan dedi ki:

    Reno megan 1 1997 model imbolizeyi iptal etmek istiyom nasil yapabilirim.