Aks Nedir? ( Arızası Nasıl Anlaşılır? )

Aks Nedir? ( Arızası Nasıl Anlaşılır? )

Aks Arızası nasıl anlaşılır? Araçlar için hayati derecede önemli olan aks nedir? Aks motorlu taşıt ya da araçlarda kullanılan diferansiyel sisteminden çıkan dönme işlemini gerçekleştiren ve tekerleklere ileten çelik mildir. Yani kısacası motorda oluşan küçük tekerleklere iten bir parçadır. Aks aracın tüm yükünü üstlenmektedir.

Aks yalnızca tekerlekleri çalıştırmakla değil aynı zamanda viraj girişlerinde, viraj çıkışlarında ya da frene basıldığında güvenliğini sağlamaktadır. Aracın diferansiyelinde hem sağda hem de solda olmak üzere iki tane aks bulunmaktadır. Aks kullanılacağı araca göre çeşitleri bulunmaktadır. Aks çeşitleri gündeme geldiği zaman aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır:

  • Yarım Serbest Aks
  • Tam Serbest Yüzücü Aks Mili

Yarım serbest aks en çok kullanılan aks modelidir. Birçok araçta, kamyonetlerde kullanılır. Tam serbest yüzücü aks mili bu aksın görevi diferansiyelden gelen dönüş gücünü tekerleklere iletmekle yükümlüdür. Genelde aksların görevi yük iken bu aksın görevi yük değil dönmedir. Burada aksın arızalanması durumunda karşımıza can sıkıcı sorunlar çıkar. Peki, aks arızası nasıl anlaşılır? İşte detaylar!

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks arızası tehlikeli ve hasar verici bir durumdur. Aksların görevi hem aracın tüm yükünü taşımak hem de güvenliği sağlamaktır. Bu nedenle aks arızası fark edildiği anda hemen tamir edilmesi gerekmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştığımız zamanda en hızlı şekilde profesyonel birinden yardım almanız gerekmektedir.

Aks fiyatları aracın modeline göre değişmektedir. Aks arızasında görülen en sık problemlerinin başında rulman bozulması görülmektedir. Rulman bozulmaları genellikle dışarıdan alınan darbeler sonucu oluşmaktadır. Rulman bozulduğu zaman aks arızasının anlaşılmasının en büyük nedeni çıkan sestir. Bundan dolayı aks bölgesinden gelen bu tür seslerin dikkate alınması şarttır.

Aks arızasının başka bir nedeni ise fazla yüktür. Her aracın olduğu gibi belli bir taşıma kapasiteleri vardır. Araca yükleme yaparken her zaman buna dikkat edilerek yükleme yapılması gerekmektedir. Araca taşıyabileceğinden fazla yük yüklemek aksa zarar vermektedir. Bir diğer aks bozulması ise aks keçesinin deforme olmasıdır. Aks keçesi bozulduğu zaman frenlerin tutmaması gibi kötü sorunlar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

blank

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks Arızası Belirtileri Nelerdir?

Aks nedir? Aks arızası belirtileri nelerdir? Elbette ki aracınızın aks bölümünde bir arıza ortaya çıktığı zaman birtakım belirtiler de karşınıza çıkacaktır. Bu kapsamda aks arızasının en temel belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Aks Körüğünde Yağ Kaçağı
  • Tam Dönüşlerde Gelen Ses
  • Aracınızın Zıplayarak Gitmesi
  • Titreme
  • Vuruntu

Aks Körüğünde Yağ Kaçağı:  Aksın içerisinde bir yağ bulunur ve bu yağ sürtünmeyi azaltır. Eğer aks körüğünde yağ kaçağı varsa bu bazı problemlerin olduğunu göstermektedir. Bu problem körükte yırtılma olmasına işarettir ya da aks kafasının bozulmasına.

Tam Dönüşlerde Gelen Ses: Aracınız ile tam sağ ya da tam sol olarak yaptığınız dönüşlerde normalden farklı sesler geliyorsa bu aks kafanızın bozulduğuna işarettir. Bu gibi durumlarda acil bir şekilde bir profesyonel birine gidip durumu anlatmalı ve tamir ettirmelisiniz.

Aracınızın Zıplayarak Gitmesi: Aracınız ile yolda giderken aracınızın farklı bir şekilde tekerlekler tarafından zıplaması aks kafanızın bozulduğuna bir işaret olabilmektedir. Bu gibi durumlarda derhal tamir edilmesi gerekmektedir.

Titreme: Aks kafası bozulduğu zaman araçta titreme olur. Bu titremeler araç hızlandığı zaman daha da belirgin hale gelmeye başlar. Bu durum sürüş için tehlikelidir. Bunu fark ettiğiniz zaman sürüşünüzü daha fazla tehlikeye atmamak için hızlı bir şekilde tamir ettirmeye götürmelisiniz.

Vuruntu: Aracınızı kullanırken kalkışlarda, vites değişimlerinde ya da gazlamalarda vuruntu oluyorsa aks kafasında boşluk oluşmuştur. Bu da aks arızası olduğuna işarettir. Bunun içinde acil bir şekilde tamir ettirmek için götürmeniz gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında aks arızası belirtileri her zaman dikkat edilmesi şart olan belirtiler arasında yer almaktadır. Peki, aks nedir? Dahası aks tam olarak ne işe yarar? İşte detaylar!

Aks Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Aks motorlu araçların dönme, yük taşıma gibi önemli özelliklerinin yapılmasını sağlayan önemli bir parçadır. Motorun sağladığı gücü tekerlere iterek aracın çalışmasını ve ilerlemesini sağlar. Direksiyon ne yönde olursa olsun aracın tam olarak o yönde gitmesini sağlayan parça akstır.

Araç hızlı iken, viraja girdiği ya da virajdan çıktığı zaman, frene basıldığı anda bu gibi durumlarsa aracın güvenliğini sağlayan araç içindeki en önemli parçalardan bir tanesidir. Bu parça sayesinde aracın içerisinde hem güvenlik hem de konfor sağlanmaktadır. Aracın gidiş yönünden üzerinde taşıdığı yük kapasitesine kadar birçok şey aksa bağlıdır. Araç çoğu görevini aks sayesinde yapabilmektedir. Akslar araca büyük bir önem kazandırmaktadır.

Aks Bozulursa Ne Olur?

Aks aracın en önemli parçalarından bir tanesi olduğundan dolayı bozulması da araç için oldukça büyük hasarlar vermektedir. İlk olarak aks bozulduğu zaman aracın direksiyonu ve teker arasındaki bağıntı da sıkıntı meydana gelmektedir. Çünkü direksiyonun gidilecek yönde hareket etmesi aksa bağlıdır.

Aks bozulduğu zaman frenlerin tutma sistemi bozulur ve aracın içinde güvenliğinize de çok büyük riskler oluşur. Aksın bozulması, kırılması gibi durumlarda aracınız hareket etmez ve yolda kalır. Aks bozulduğu zaman araçlarda titreme ve vuruntu yapmaktadır ve bu araç hızlıyken sizin için tehlike oluşturabilmektedir.

Aks Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.