İmmobilizer Nedir? ( Ne İşe Yarar? )

İmmobilizer Nedir? ( Ne İşe Yarar? )

İmmobilizer nedir? İmmobilizer motorlu araçlar için geliştirilmiş olan anahtar tanıma sistemine verilen isimdir. Temelde araca ait anahtar kontağının içine yerleştirilen bu sistem, ileri teknolojilerle desteklenmektedir. Dolayısıyla immobilizer arızası sorunlarının tamir edilmesi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece ayrıntılı bir süreç çıkmaktadır. immobilizer bir şekilde arızalanırsa, immobilizer ışığı otomatik bir şekilde yanmaktadır. Bu ışığı erken bir zamanda dikkate alarak; aracınızı tamirciye götürmek; bu tür sorunlardan pratik bir şekilde kurtulmanızı mümkün kılacaktır.

Araç kullanıcıları arabalarının güvenliklerini sağlamak isterler. Araba güvenliğinin sağlanması arabayı hırsızlık gibi olaylardan koruyacaktır. Bunun için kullanıcılar araç güvenliğini çeşitli yolarla sağlayabilirler. Hırsızlığa karşı alınan birçok tedbir bulunmaktadır. Bunlar alarm sistemleri, direksiyon ve fren kilit sistemi olabilir. Bu sistemlerin dışında immobilizer sistem kullanılabilir. Diğer güvenlik tedbirlerine oranla daha gelişmiş ve korunaklı bir sistemdir.

Günümüzde birçok ülkede zorunlu hale getirilmiş bu sistemin milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Yeni model araçlarla birlikte senkronize çalışan bu sistemin geliştirilerek tüm araçlarda kullanılması hedeflenmektedir. Kullanıcıların içini ferah tutmakta başarılı olan bu sistem otomobil markaları tarafından da tercih edilmektedir. Birçok marka araçlarını satışa sürmeden önce standart ya da opsiyon olarak immobilizer sistem sunmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında immobilizer ne işe yarar? İşte detaylar!

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

Bu sistem 1940’lı yıllarda icat edilmiş olup hala ar-ge çalışmaları yürütülen bir sistemdir. Otomobillerde yaşanan hırsızlık ve gasp gibi olayların önüne geçmek maksadıyla ortaya çıktı. Bu sistem günümüzde geliştirilmiş ve oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Çalışma prensibi olarak ilk günden farklılaşarak çip ve sinyaller kullanılmaktadır. İmmobilizer sistemde 4 adet ana parça bulunmaktadır. Bunlar anten, ECU(Electronic Control Unıt), transponde ve kutudur.

Transponderdan oluşturulan kod ECU’ya ulaştırılır orada doğrulama yapıldıktan sonra kutu vasıtasıyla ateşleme ve yakıt modülleri çalışır. Yani bu kodun doğrulanmaması halinde aracı çalıştırmak imkansız hale gelir. Bu da hırsızlık olaylarının önüne geçer. Gayet etkili bir sistem olan immobilier sistem karmaşık bir yapıyla çalışıyor gibi görünse de gayet seri şekilde çalışmaktadır. Bir araçta immobilizer olup olmadığını nasıl anlarız? İşte ayrıntılar!

İmmobilizer Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir araçta immobilizer sisteminin olup olmadığının anlaşılmasının birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan biri araç ön veya arka camına yerleştirilen immobilizer ışığı sayesinde olur. Bu ışık bulunmaktaysa ve yanıp sönüyorsa arabada immobilizer sistem bulunuyor demektir. Bu ışık araç alarm ışığıyla karıştırılmamalıdır.

Bununla birlikte bazı çalışmalarla immobilizer sistemle alarm sistemi birleştirilebilmektedir. Bundan farklı olarak diğer yol ise immobilizer kutusunun kontrol edilmesidir. Araçta yer almakta olan bu kutuya ulaşabilirseniz araçta immobilizer sistemin var olduğunu anlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise aracın ön ekranında yer alan anahtarlı araba imlecidir. Eğer bu imleci görüyorsanız araçta immobilizer sistem olabilir.

İmmobilizer

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

İmmobilizer Işığı Ne İşe Yarar?

İmmobilizer ışığı araçta bu sistemin var olduğunun anlaşılmasına yarar. Bu ışığın yanıp sönmesi sistemin sağlıklı şekilde çalışıyor olduğunu göstermektedir. Aracın uzaktan kumanda ile açılmamasıyla da sistemin çalışmadığı anlaşılabilmektedir. Bu ışığın yanmaması halinde sistemin devre dışı olduğu ya da çalışmıyor olduğu anlaşılır. Sistem çalışmazsa kontağın çevrilmesiyle marş alır fakat araba çalışmaz.

Aracın ön konsolunda immobilizer imleç yanmıyorsa sistem arıza vermiş demektir. Bu halde en yakın oto servise ya da oto elektrikçisine gitmekte fayda vardır. Sistemin çalışmaması veya devre dışı kalması hırsızlık olaylarının yaşanması ihtimalini yükseltecektir. Bu yüzden sistem arızalarının giderilmesi ve sistemin devrede çalışması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.