Yedek Anahtar Arabayı Çalıştırmıyor

Yedek Anahtar Arabayı Çalıştırmıyor

Yedek anahtar aracınızın anahtarını bir şekilde kaybettiğinizde hayati derecede önem taşır. Bundan dolayı da yedek anahtarın çalışıyor olması şarttır. Kimi zaman yedek anahtar arabayı çalıştırmıyor. Tarzında cümlelerle de karşılaşırız. Özellikle beklenmedik zamanlarda aracımızın anahtarını kaybettiğimizde ilk aklımıza yedek anahtar gelir. Ancak yedek anahtar da bozuksa ya da arabayı bir şekilde çalıştırmıyorsa, o zaman telaşlanabiliriz. Peki, yedek anahtar neden çalışmaz? Ya da yedek anahtar tam olarak ne işe yarar? İşte yanıtını merak ettiğiniz sorulara dair tüm ayrıntılar!

Şayet yedek anahtarımızı aracımızı çalıştırmazsa ilk önce doğrudan arabada bir sorun olduğunu düşünürüz. Böyle durumlar hemen bir tamirci çağırmak aklımıza gelir. Ancak ya sorun arabada değil de yedek anahtarımızdaysa?  Bundan dolayı eğer yedek anahtarınız aracınızı çalıştırmıyorsa, öncelikli olarak yedek anahtarınızdan şüphelenmeniz gerekmektedir. Özellikle oto anahtarlarını elektronik sisteme geçmesinden sonra oto anahtarlarından kaynaklı sorunların sayısında ciddi oranda bir artış yaşanmıştır. Burada pek çok nedenden dolayı aracınıza ait yedek anahtarın çalışmadığını düşünmek gayet mantıklıdır. Peki, yedek anahtar neden arabayı çalıştırmaz? İşte detaylar!

Yedek Anahtar Arabayı Neden Çalıştırmaz?

Yedek anahtar arabayı çalıştırmıyor. Hatası söz konusu olduğunda anahtarımızın çiplerinden kaynaklı bir arıza durumu aklımıza gelmelidir. Bu tarz sorunlar bir şekilde yedek anahtarınız dış darbeye maruz kaldıysa ortaya çıkabilir. Mesela anahtarınız sert bir şekilde düştüyse ya da bir şekilde suya maruz kaldıysa böyle durumlarda doğal olarak aracınızın yedek anahtarı da bozulacaktır. Özellikle aracınızda anahtardan kaynaklı arıza göstergesi yoksa sorunun anahtardan kaynaklı olduğunu düşünmek genelde pek akla gelmez.

Oto anahtarları teknolojik gelişmelere bağlı olarak farklı özellikleri de kapsayacak bir şekilde güncellenmiştir. Bu kapsamda yakın zamanda tasarımı yapılan oto anahtarlarının hemen tamamında elektronik sistem mevcuttur. Bu elektrik sistem genellikle ‘’immobilizer’’ olarak tanımlanmaktadır. Oto anahtarlarında da genellikle immobilizer arızasıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu durum elbette ki yedek anahtar için de geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İmmobilizer sistemi temelde kumandalı araçların tamamında vardır. Esasında bazı kumandasız araçlarda dahi bu tarz sistemlerin bulunduğu bilinmektedir. Aracınızın anahtarına ait gövdenin içerisine gömülü vaziyette olan immobilizer çipi herhangi bir şekilde darbeye maruz kalırsa zarar görecektir. Böyle durumlarda da gayet doğal olarak yedek anahtarınız aracınızı çalıştırmayacaktır. Esasında Peugeot ve Citroen tarzı araçların yeni modellerinde anahtar arızası olduğunda ‘’ electronic anti theft faulty ’’ arızasına bağlı uyarı lambası yanmaktadır.

Günümüz itibariyle farklı model araçlarda yedek anahtar çalıştırmıyor hatası karşımıza çıkabilir. Renault Megane ve Laguna model araçlarda anahtar arızası karşımıza çıktığında ‘’kart okunmadı’’ hatası vermektedir. Böyle durumlarda doğrudan sorunun oto anahtarından kaynaklandığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Aracınızın yedek anahtarını tamir ettirdiğiniz takdirde artık bu tarz hata lambaları da yanmayacaktır.

blank

yedek anahtar arabayı neden çalıştırmaz?

Yedek Anahtar Ne İşe Yarar?

Aracınızın anahtarının bir kopyası olarak karşımıza çıkan yedek anahtar, araç anahtarını kaybettiğimizde aracımızı çalıştırmaya yarar. Ya da bir şekilde araca ait anahtarımız bozulduğunda yedek anahtarımızı kullanarak aracımızı çalıştırabiliriz. Elbette ki yedek anahtarların özellikleri modelden modele ve markadan markaya değişiklik göstermektedir. Kimi anahtarlar sustalı bir şekilde tasarlanmışken kimileri de kart şeklinde tasarlanmıştır. Kimi zaman yedek anahtarlar dahi birbirinden farklı görüntülerde olabilmektedir. Ancak aracınızın anahtarı bir şekilde bozulmuşsa ya da kayıpsa böyle zamanlarda yedek anahtarlar imdadımıza yetişecektir.

Yeni nesil araçların hemen tamamında çipli anahtarlar kullanılmaktadır. Çipli anahtarlar biraz daha hassas oldukları için sıklıkla arıza sorunuyla karşılaşmak da mümkün oluyor. Böyle zamanlarda yedek anahtarımız sayesinde aracımızı rahatlıkla çalıştırabiliriz. Ya yedek araba anahtarımız da bozuksa? O zaman tam anlamıyla sıkıntılı bir durum karşımıza çıkacaktır. Peki, anahtarımızın bozulmaması için ne yapmalıyız? İşte ayrıntılar!

Oto Anahtarların Bozulmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Elbette ki hemen her türlü ürün gibi oto anahtarları da birtakım nedenlerden dolayı arızalanabilir. Özellikle özenli bir şekilde kullanılmayan oto anahtarların bozulması gayet olağandır. Anahtarımızın bozulmaması için aşağıdaki hususlara dikkat etmek durumundayız:

  • Mutlaka anahtarınızı özenli kullanmalısınız.
  • Yedek anahtarınızı nemden uzak bir alanda korumalısınız.
  • İmmobilizerli araçların düz kontak olarak çalışmadığını unutmamalısınız.
  • Şayet aracınızın asıl anahtarını kaybetmişseniz ‘’immobilizer’’ bilgilerini sildirmelisiniz.

Görüldüğü üzere oto yedek anahtarların bozulmaması için özenli davranmak şarttır. Çünkü bu tarz arızalar maddi olarak da kayıplara neden olacaktır. Bundan dolayı ikinci el araç satın alırken dahi yedek anahtarın bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Peki, yedek anahtar olmazsa olur mu? İşte detaylar!

Yedek Anahtar Olmazsa Olur Mu?

Esasında yedek anahtar aracınızın asıl anahtarı bozulmadığı ya da kaybolmadığı müddetçe kullanılmaz. Ya da bir şekilde aracı farklı birisi de kullanmıyorsa yedek anahtar genellik uygun bir ortamda saklanır. Ancak şartlar ne olursa olsun, yedek anahtarın çalışır vaziyette bulunması beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Çünkü herhangi bir şekilde aracınızın anahtarı çalışmadığında yedek anahtar sayesinde aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İkinci el araç satın alınırken yedek anahtarın bulunmuyor olması; birtakım sorunları da beraberinde getirecektir. Böyle zamanlarda ilk akla güvenlik kaygısı gelecektir. Yani şayet ikinci el bir araç almışsanız ve aracın yedek anahtarı da bulunmuyorsa, herhangi bir şekilde aracınızın çalınması riski de ortaya çıkabilir. Bundan dolayı eğer satın aldığınız aracın yedek anahtarı bulunmuyorsa, bu sorunu gidermek en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır.

Şayet satın aldığınız aracın yedek anahtarı bir şekilde kaybolmuşsa, art niyetli kişiler bu anahtarı ele geçirdiklerinde aracınız hırsızlığa karşı korunaksız olacaktır. Şayet aracınızın yedek anahtarı kayıp olmuşsa, komple ‘’İmmobilizer sistemi’’ değiştirilmelidir. Ancak bu sayede aracınızı çalınmaya karşı korumanız da mümkün olacaktır. Bu tür işlemlerin oldukça maliyetli bir işlem olduğunu da unutmamalısınız. Bundan dolayı şayet satın alacağınız ikinci el aracın yedek anahtarı yoksa bu maliyeti fiyattan düşürmeniz de mümkün olacaktır.

Yedek Anahtar Kayıpsa Ne Yapmalıyız?

Yedek anahtarın kaybolması sorunu birtakım sorunları da beraberinde karşımıza çıkarmaktadır. Bu kapsamda yedek anahtar kayıpsa ne yapmalıyız? Şayet satın aldığınız aracın yedek anahtarı yoksa ya da kayıpsa ve araç kaskoluysa, sigorta firmasına başvuruda bulunarak, yedek anahtarın çıkarılması için işlemleri başlatabilirsiniz. Şayet aracınız kaskoluysa bu tarz masrafların tamamı kasko firması tarafından karşılanacaktır. Ancak bir şekilde aracınız kaskolu değilse ve yedek anahtar kayıpsa, doğrudan yetkili teknik servise gitmelisiniz. Burada yetkili servise gittiğinizde toplam maliyeti de öğrenebilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında ikinci el araç satın alırken mutlaka yedek anahtarın da bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.