Volant Nedir ? Otomobillerde Ne İşe Yarar ?

Volant Nedir ? Otomobillerde Ne İşe Yarar ?

Otomobil kullanıcılarının merak ettiği volant nedir sorusu, araç motor arızalarıyla birlikte gün yüzüne çıkmaktadır. Motorun çalışmasında önemli bir role sahip olan volant dişlisinin arızalanması halinde motor da arıza verir. Bu anlamda volant, aracın beyin takımlarından biri olarak nitelendirilebilir. Krank ile doğrudan bağlantılı olan volant, büyük bir dişli olarak tasarlanmıştır. Bundan dolayı araç motorlarının çalışmasında etkili bir role de sahiptir.

Marş motorunun krankı rahatça çevirebilmesi amacıyla hacimsel olarak büyük bir yapıya sahiptir. Motorun çalışması için ilk hareketi başlatan volant, marş hareketinin olmazsa olmaz parçası olarak kabul edilmektedir. Motor devri ile doğru orantılı olarak hareket eden volant, içten yanmalı otomatik marş sistemlerinin tümünde yer almaktadır. Bu açıdan da hareket için gerekli olan en önemli mekanik akşamlardan bir tanesidir. Peki araçlar için bu kadar önemli olan volant ne işe yarar? İşte detaylar!

Volant Ne İş Yapar?

İçten yanmalı otomatik marş sistemlerinin gerçekleşmesini sağlayan volantın varlığı arızalanmadığı takdirde bilinmemektedir. Volant ne iş yapar sorusunun cevabı, bu aksamın arızalanmasıyla birlikte daha net olarak alınmaktadır. Volant dişliği motorda bulunan krank ile doğrudan temas halindedir ve dişleri krankı sarar. Motor çalıştırıldığı anda bu dişliler hareket etmeye başlar ve krankın dönmesini sağlar. Böylece motorun güç üretmesi de mümkün hale gelir.

Dişlerin marş motorunu harekete geçirmesiyle birlikte motor hareket etmeye başlamaktadır. Aracın çalıştırılması ve amacına hizmet etmesi için volant oldukça gerekli ve önemli bir göreve sahiptir. Bu yapının dişlerinin aşınması durumunda da marş alınamaz ya da rahatsız edici bir gıcırdama sesi gelir. Motorun çalışması için çok büyük bir öneme sahip olan volant, her mekanik aksam gibi belli bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu kapsamda volant ömrü ne kadar olur? İşte ayrıntılar!

blank

Volant Nedir?

Volant Ömrü Ne Kadar?

Motorun hareketi için hayati bir görev üstlenen volantın belli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu süre zaman cinsinden değil kilometre cinsinden hesaplanmaktadır. Volant ömrü ne kadar sorusuna verilebilecek cevap ise; 90-100 bin kilometre civarıdır. Aracınızın volant değişiminden itibaren yaklaşık 100 bin kilometre kullanılmışsa volant dişlisinin performansı yavaş yavaş düşmeye başlar. 100 bin km sonrasında volant dişlisinin de değişmesinde fayda vardır.

Dişler aşınır ve motordan rahatsız edici bir gıcırtı sesi gelir. Balans ayarının bozulmasıyla birlikte kendini belli eden bu arıza, sürüş konforunu düşüreceği gibi sürüşü büyük ölçüde engelleyebilir de. Şanzıman ve motor arasında gelen gıcırdama sesi geliyorsa, volant değişim süreniz gelmiş demektir. Bu noktada aracınızı güvendiğiniz bir servise götürerek volant değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada volant arızası nasıl belli olur? Sorusunun yanıtını biliyor olmak da beraberinde önemli kazanımları getirir.

Volant Arızası Nasıl Belli Olur?

Motorun ateşlenmesini gerçekleştiren volant, belli bir kullanım ömrüne sahiptir. Ortalama olarak 100 bin kilometre sonunda değişim ihtiyacı duyan bu aksam, performanstan düştüğünü birtakım semptomlarla belli eder. Eğer aracınızın motoru ve şanzımanı arasından ağır bir gıcırdama sesi geliyorsa bu volant dişlisinin aşındığının göstergesidir. Aynı zamanda araç rölanti devrinde haddinden fazla titreme gerçekleştiriyorsa da volant dişlisinin kontrol edilmesi gerekebilir.

Manuel araçlarda da otomatik araçlarda da bulunan bu yapı, motor için olmazsa olmaz bir görev üstlenmektedir. Volant arızası nasıl belli olur sorusu da bu doğrultuda sıkça sorulmaktadır. Volant dişlisinin arızasının direkt olarak tespit edilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu noktada belirtilen semptomların gözlemlenmesi halinde araç servise götürülerek kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.