Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir ? Ruhsata İşletme Fiyatı 2022

Lpg Ruhsata Nasıl İşletilir ? Ruhsata İşletme Fiyatı 2022

Benzin fiyatlarının her geçen gün artmasının doğal sonucu olarak araç sürücüleri de farklı alternatif arayışlar içerisine girmektedir. Yüksek benzin fiyatları araç sahiplerini LPG’ye geçmek konusunda motive etmektedir. Ancak araçlara LPG taktırmanın da bazı prosedürleri bulunmaktadır. Söz konusu prosedürler arasında en önemlisi elbette ki LPG ruhsata nasıl işletilir ? Sorusudur. Bu yazımızda LPG’nin ruhsata nasıl işletildiğini ve 2022 yılı itibariyle ruhsata işletme fiyatlarının ne kadar olduğunu aktaracağız. İşte ayrıntılar.

Araç ruhsatınıza LPG işletmek işlemleri söz konusu olduğunda karşımıza 3 farklı adım çıkmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 1. Aracınıza LPG taktırdığınız servisten gerekli evraklar ve faturayı almış olmalısınız.
 2. Araç muayenesini yaptırmış olmalısınız.
 3. Aracınızın LPG’sini ruhsata işletmelisiniz.

Araç ruhsatınıza LPG işletmek için daha önceleri emniyet müdürlüklerine gitmek gerekmekteydi. Ancak yapılan son düzenlemelerden sonra LPG işletmek için yetkili bir notere gitmeniz yeterli olmaktadır.

2022 Ocak Ayı İtibariyle LPG İşletme Fiyatları

LPG işletme fiyatları her yıl güncellenmektedir. Dolayısıyla en güncel LPG işletme fiyatları 2022 yılına ait olanlardır. İşte 2022 yılı itibariyle aracınıza LPG işletirken ödeyeceğiniz tutarlar:

 • Muayene ücreti: 507,40 TL
 • Egsoz Emisyon Ücreti: 110 TL
 • Noter Ruhsat İşlem Ücreti: 457 TL

LPG ruhsata işletme fiyatları 2022 yılı itibariyle de güncellenmiştir.

Ruhsata LPG İşletme İşleminin Aşamaları

Son zamanların yaygın uygulamaları arasında yer alan araçlara LPG taktırmak; bazı aşamalardan sonra ortaya çıkan bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki LPG taktırmanın ilk aşaması alanında uzman olan ve profesyonel bir şekilde hizmet sunan bir servis vasıtasıyla aracınıza LPG sistemi taktırmaktır. Bu aşamadan sonra bazı prosedürleri tamamlayarak; araç ruhsatına LPG’yi işletmeniz gerekmektedir. Bu aşamada LPG ruhsata nasıl işletilir ? Sorusu akıllara gelmektedir. Tabi ki bu işlemi hızlı bir şekilde yapmanız için bazı hususlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte aracınıza ruhsat alırken karşılaşacağınız basamaklar ve ayrıntıları.

Ruhsata başvurmadan önce mutlaka faturanızı, garanti belgesini ve LPG projenizi belgelendirin. Bu belgeleri mutlaka başvuru sırasında yanınıza bulundurun. Aracına ait geçmiş dönemlerden vergi borcu ve ceza borcunun bulunmadığından emin olun. Önceleri Makine Mühendisleri Odası’na giderek araç sızdırmazlık raporu almak durumundaydık. Ancak yapılan yeni düzenlemelere göre artık bu odaya gitmeye gerek yoktur. Artık önce araç muayene istasyonuna ardından notere giderek araç ruhsatına LPG işletmek mümkün olmaktadır.

blank

LPG ruhsata işletme

Araç Muayene İstasyonunda Hangi Belgeler İstenir ?

Araç ruhsatınıza LPG işletmek istiyorsanız; araç muayene istasyonuna giderek; aracınızın muayenesini yaptırmanız gerekmektedir. Burada birtakım evraklar tarafınızdan istenecektir. İşte bu evraklar:

 • LPG projesi
 • Garanti belgesi
 • Fatura
 • Ruhsat

Noterde İstenecek Belgeler Nelerdir ?

LPG’yi ruhsata işletmek söz konusu olduğunda artık son aşama olarak karşımıza noter çıkacaktır. Noterde istenecek belgeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Trafik tescil belgesiyle birlikte boş trafik tescil belgesi
 • 1 adet nüfuz cüzdanı fotokopisi
 • Araç tespit raporu fotokopisi
 • LPG faturasına ait fotokopi
 • Tadilat belgesi
 • Araç sigorta fotokopisi
 • Muayene raporu

LPG’yi Ruhsata Geç İşletirsem Ne Olur?

Yasalara göre aracınızda yapmış olduğunuz her değişikliği 30 günlük süre içerisinde ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir. Şayet bu süre sonrasında aracınıza yapmış olduğunuz değişikliği işletmezseniz; cezayla karşılaşmanız muhtemeldir. Aracınıza LPG taktırmış ancak 30 günlük süre içerisinde bu değişikliği ruhsatınıza işletmemişseniz; geç işletme cezası olarak 329 TL bir ücret ödemek durumunda kalırsınız. Bununla birlikte tarafınıza ait olan ehliyete -10 ceza puanı da işlenecektir.

Ayrıca unutulmaması gerekli olan bir diğer husus ise şayet LPG’yi aracınıza işletmezseniz; trafikte seyahat halindeyken yakalanmanız durumunda; aracınızın polis tarafından bağlanabileceğidir. Bütün bu bilgiler ışığında şayet aracınıza LPG taktırmışsanız; bir an önce LPG’yi ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede trafikte gönül rahatlığı içerisinde seyahat etmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca aracınızın güvenliği ve araç içerisindekilerin can güvenliği için de mutlaka LPG’yi ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir. Zira söz konusu işlemler sayesinde LPG sisteminin güvenli olup olmadığından da emin olursunuz. 2022 yılında akaryakıt zamlarından dolayı bir çok vatandaşımız araçlarına LPG taktırmak zorunda kaldığı bir gerçektir.

Yorumlar

 1. blank Burak dedi ki:

  Selamın aleyküm lütfen yardımcı olurmusunuz.
  Bugün bir araç aldım Araca 2018 yılında 10 ayda LPG takılmış muayeneye girmiş muayeneden geçmiş fakat ruhsatta işlenmemiş ve o tarihte araç 41 plakalıymış şuan 06 plaka olarak aldım ben muayenesi 2020 yılında ne yapmalıyım?

  1. blank meto dedi ki:

   Aracınızın için yeniden LPG projesi alarak ruhsata işletebilirsiniz.

   1. blank Erhan dedi ki:

    Merhaba yardımcı olur musunuz araca lpg taktırdım nisan 2020 de muayenesi var önce lpg yi ruhsata işletmem mi gerekiyor izleyeceğim yol nedir yardımcı olurmusunuz.

    1. blank meto dedi ki:

     Merhaba; yazımızda nasıl bir yol izleyeceğiniz detaylı olarak yazmaktadır.

   2. blank hamdi dedi ki:

    aracin lpg faturadi olmadan işlenirmi ruhsata kim yaptini bilmiyoruz sade projeyle işletebilirmiyiz bunu ruhsata

    1. blank Kurtar Karakuş dedi ki:

     Faturasız olmaz. Herhangi bir lpg montajcısına gidip durumu anlatın. Bir miktar ücret karışılıında size yeni fatura keser ve proje çizer verir. Bende aldığım araç ruhsata işlenmemiş lpg vardır böyle yaptım.

  2. blank Ayhan YAMAN dedi ki:

   Aracım 2021 model ve muayene tarihi 03.2024. LPG taktıracam. montajından sonra 1 ay içinde muayeneye girmesi gerektiğini biliyorum. Sonrasında muayene nasıl oluyor. Aynı 03.2024 de mi.

   1. blank Bekir kara dedi ki:

    Hayır. Yeni yaptığınız muayeneden itibaren geçerli iki yıl oluyor.

 2. blank Ahmet dedi ki:

  Ben cumartesi LPG yi muayenede işlettim ama noteri unuttum Bolu’da görevdeyim hafta ya 2020 ye girecez o zaman yaptırsam sıkıntı olurmu?

  1. blank meto dedi ki:

   Herhangi bir sorun olmaz ama yeni ücretlendirmeden işleme alınırsınız.

 3. blank Onur Türker dedi ki:

  Merhaba aracımdan LPG yi söktürmek istiyorum ruhsata işletme ücreti ne kadar acaba

  1. blank meto dedi ki:

   Yazımızda bu konu hakkında bilgi yer almaktadır.

 4. blank Erhan dedi ki:

  Mrh arabayı aldığım kişi araça LPG yi ruhsata işletmemiş bütün evraklar tamam ben işletecem satış parasını notere vererek araçı üzerime aldım muayene ye girdikten sonra tekrar notere gittiğimde ne kadar ücret vereceğim LPG yi işletmek için

 5. blank Özcan dedi ki:

  Merhaba. Aracımda lpg var ancak önceki sahibi ruhsata işletmemiş. Elimde de hiçbir evrak yok. Lpg projesi almak ne kadara mâl olur?

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba; yazımızın içerisinde sorunuzun yanıtı bulunmaktadır.

 6. blank Ismail dedi ki:

  Şimdi tüp taktırdım. Muayene ücreti 342 lira. Egzos muayenesi 80 lira. Nobetci noter bulamadigim için ruhsata işleyemedim.

 7. blank Mehmet dedi ki:

  Temmuz 2017 araca LPG taktırılmış sonra aracı ben aldım.2017 LPG faturası ve yeni proje ile aracı Tüvtürk muayenesinden geçirebilir miyim?

  1. blank meto dedi ki:

   LPG ruhsata işletilmesi lazım.

 8. blank Merhaba dedi ki:

  Bu kadar pahalı olduğunu bilsem taktırmazdım iki yıl önce takdırdım bu ay muayenesi var diye ruhsata işletmedim notere bu kadar para verene kadar bu şekilde binmeye devam ederim.

  1. blank Toyota dedi ki:

   Aynen usta bende iki yıl önce taktırdım muayenesine ay var vergisi var bu kadar para notere verilmez böyle binmek daha iyi

 9. blank Zafer dedi ki:

  Merhaba.
  Araca 2017 yılında lpg takıldı
  2018 de muayeneyi girdi
  Muayeneden sonra lpg ruhsata işletilmedi
  Şu an yapılması gereken nedir
  Ne gibi cezalar vardır teşekküler.

 10. blank Mıhammet dedi ki:

  Ek bir doldurma olayı varmı gene acaba.

 11. blank Mehmet dedi ki:

  Lpg ruhsata işlenince plakayı da değiştirebiliyormuyuz?

 12. blank FİRAT AKAR dedi ki:

  araç abimin adına notere lpg işletmeye gittiğimde vekalet isterler mi benden ?

 13. blank Mustafa zengin dedi ki:

  Merhaba noter de lpg ileteceğim araç abimin adına ama o farklı ilde ben işleyebilir miyim ruhsata

 14. blank Muhammed dedi ki:

  Benim aracın muhanesi var 6 ay şimdi tüp taktircam tekrar muahanesi yemi sokucam yoksa direk noterden ruhsata işlete bilirmiyim . Yardımınız için teşekkürler ederim.

 15. blank Sinan dedi ki:

  İyi günler 2018 aralık ayında lpg takdirdim ve muayene yaptırdım. Noterden onay almayı unuttum ve şu an bir ay gecikmeyle muayene yaptıracağım me yapmam lazım önce notere gidip onay mi almalıyım tekrardan proje falan çıkarmam çok zor başka ildeyim.

 16. blank Umut dedi ki:

  Merhaba 3 aylık araba alacağım Kasım 2020 bu araba içinde muayene sartmi sonraki muaynene ne zaman olur?

 17. blank Volkan dedi ki:

  Merhaba aracıma lpg taktırdım. Muayene de yaptırdım notere gittiğimde hem satış hem lpg işletmek mümkün mü? İkisi için ayrı ücret mi alınır yoksa tek işlem de hem satış hem lpg işletmek mümkün mü? Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

 18. blank Bilal dedi ki:

  Kolay gelsin ben 2020 Kasım ayında lpg taktirdim normalde 2022 haziran ayında muayenem var ama taktırdığım yer prins marka ile anlaşması iptal olabilirmiş bende mart ayı içerisinde faturayı kestirdim nisan ayı içerisinde muayene yaptırmayı düşünüyorum fakat nisan ayın yetki sertifikaları iptal olursa benim proje iptal olur mu mart ayı içerisinde muayene yaptırayım mı?

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba, LPG montaj taktırdığınız yer ile görüşmeniz faydalı olacağını düşünüyorum.

 19. blank Ahmet dedi ki:

  Aracıma 1.5 yıl önce taktırdım lpgyi

  Fenni muayeneden önce noterde işleme sokma imkanım var mı?
  Yoksa önce fenni muayene zorunlu mu evraklar tam teşekkürler.

 20. blank hamdi dedi ki:

  ustam araci aldik aldimiz adam lpg yi ruhsata işletmemiş lpgnin faturası purojesi yok aracı başka şehirden aldim bilmiyorum kim yapmış lpg sini diye bunu nasil işlete bilirim fiyatı kaç paraya gelir

  1. blank hamdi dedi ki:

   yeni proje çizdirsem mayneden geçmesi için lpg faturası lazımmı ilaki ruhsata işlenmesi için

 21. blank Öcal Aldemir dedi ki:

  Merhabalar aracımı yeni aldım satan arkadaş 02 2022 yılında lpg tankını yenilemiş simit tank taktırmış projesi ve faturası var 9 ayda fenni muayenesi var 02 2022 tarihinde verilen tadilat projesi ve fatura geçerlimidir. yada nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  1. blank Muhittin dedi ki:

   Cevap yazılmamış sorunuza benimde başımda sizinkine benzer bir olay var temmuz 2022 de serviste garanti kapsamında LPG taktırdım projesini faturasını aldım muayenesini yaptırdım ama bir ay zarfında ruhsata işletmedim şimdi işletmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 22. blank Erhan dedi ki:

  Merhaba araba mı yeni aldim muayenesi bir ay sonra yaptircam ancak maddi durumdan dolayı LPG yi daha sonra taktırmayi düşünüyorum LPG yi taktırdiktan sonra araç tekrar muayeneye girmek zorun da mi yoksa. Bir sonra ki muayeneyi beklesek olur mu ??

 23. blank ORKUN dedi ki:

  MERHABALAR, SIFIR ARAÇ ALIMINDA SERVİS LPG TAKIYOR VE TÜM BELGELERİ VERİYOR. MUAYENE İŞLEMİ Mİ YAPILACAK TESPİT İŞLEMİ Mİ YAPILACAK BİLGİ ALABİLİR MİYİZ.