Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yakıt hesaplama nasıl yapılır? Araç sahipleri her zaman aracının ne kadar yakıt tükettiğini merak ederler. Bundan dolayıdır ki araç sahipleri arasında ‘’senin araba ne kadar yakıyor’’ tarzında soruların sayısı oldukça fazladır. Bu aşamada karşımıza farklı oranlar da çıkar. Hatta kimi zaman aynı marka ve model araç sahiplerinin yakıt tüketiminin farklı olduğuna dair iddiaya girdikleri de görülmektedir. Esasında araçların aynı marka ve model olmasına rağmen yakıt tüketiminin farklı çıkması, hesaplama işleminin hatalı yapılmasından kaynaklanır. Peki, doğru bir şekilde yakıt hesaplama nasıl yapılır? İşte bu ve benzeri sorular hakkında merak edilen ayrıntıların tamamı!

Araç Yakıt Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel olarak yakıt hesaplama işlemi gündeme geldiği zaman karşımıza iki farklı kriter çıkar. Bunlardan ilki aracın kat ettiği mesafeye göre yakıt tüketiminin hesaplanmasıdır. İkincisiyle aracın kilometre başına harcadığı yakıt miktarının hesaplanmasıdır. Burada her iki kriterin de kendine özgü bir hesaplama yöntemi bulunmaktadır.

Kat Edilen Mesafeye Göre Yakıt Hesaplama

Eğer aracınızın kat ettiği mesafeye göre yakıt tüketimini hesaplayacaksanız, aracınızın kat ettiği toplam mesafesi ve satın aldığını yakıtın toplam değerini bilmelisiniz. Böylece aracınızın toplamda kat ettiği yakıt miktarını pratik bir şekilde hesap edebilirsiniz. Bu tür hesaplamalarda ilk önce aracınızı yakıt deposunu fullersiniz. Sonrasında kilometrenizi sıfırlayarak varacağınız mesafeye kadar aracınızın kilometresini sıfırlamalısınız. Varacağınız yere geldiğiniz zaman bir akaryakıt istasyonuna giderek yakıt alırsınız. Aracınız ne kadar bir yakıt almışsa geldiğiniz mesafe boyunca aracınız o kadarlık bir yakıt tüketmiş olacaktır.

Yakıt Hesaplama Formülü

Araçlarda Yakıt Hesaplama

Kilometreye Göre Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Yakıt hesaplama nasıl hesaplanır? Kilometreye göre yakıt tüketimi hesaplaması teknik detayların karşımıza çıktığı bir hesaplamadır. Bu tür hesaplamalarda aracınızın fulledikten sonra kilometrenizi sıfırlamalısınız. Devamında gideceğiniz adres vardığınızda size en yakın benzin istasyonuna giderek, deponuzu yeniden fullemelisiniz. Yakıt deponuz tam olarak dolduktan sonra ödediğiniz para miktarı, sizin kat ettiğiniz toplam kilometredeki yakıt tüketiminizdir. Burada kilometre başına yakıt tüketimini hesaplamak için, ödediğiniz toplam para miktarını yüzdeye dönüştürmelisiniz.

Formülle Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Eğer yakıt tüketimi konusunda isabetli bir şekilde hesaplama yapmayı istiyorsanız harcadığınız yakıt miktarınız 100 ile çarptıktan sonra karşınıza çıkan yeni değeri kat ettiğiniz mesafeye bölmelisiniz. Yani 5 litre kadar bir yakıtla 100 kilometre kadar bir mesafe gitmişseniz; 5 x 100 / 100 = 5 Litre yakıt kullanmışsınız demektir. Yine satın aldığınız yakıtın litresi 20 Türk Lirasıysa; 20 x 100 = 2.000 karşımıza çıkan bu sayısı kat ettiğimiz mesafeye bölmeliyiz. Kat ettiğimiz mesafe 200 km olsun. 2.000 / 200 = 10 Yani kilometre başına 10 Türk Lirası bir yakıt tüketimi karşımıza çıkacaktır.

Dizel Araçlar 100 Kilometrede Kaç Litre Yakıyor?

Dizel araçlarda yakıt hesaplama nasıl yapılır? Esasında hem dizel araçların hem de benzinli ve LPG’li araçların yakıt tüketiminin hesaplaması birbirine benzer. Zira yakıt türünüz farklı olsa da bu tür hesaplamalarda kullanacağınız formül aynıdır. Eğer dizel aracınızın yakıt tüketimini isabetli bir şekilde hesaplamak istiyorsanız mutlak deponuzu sıfırlamalısınız. Esasında tüm yakıt hesaplamalarında aracınızın yakıt deposunu sıfırlamanız en mantıklısıdır. Çünkü bu sayede aracınızın ne kadar yakıt tükettiğini çok daha isabetli bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Dizel araçlarda yakıt tüketimi hesaplama işlemi öncesinde aracınızın yakıt deposunu sıfırladığınızda kilometrenizi bir kenara not etmelisiniz. Bu aşamadan sonra aracınızın deposunu doldurarak, ne kadar yakıt aldığınızı da not etmelisiniz. Böylece gayet pratik bir şekilde yakıt tüketimi hesaplaması konusunda önemli bir kazanıma sahip olursunuz. Burada dizel aracınız 100 kilometrede ne kadar yakar? Bu soruya yanıt bulmak istiyorsanız; aldığınız toplam yakıt miktarını kat ettiğiniz mesafeye bölmelisiniz. Böylece dizel aracınızın toplamda ne kadar yakıt tükettiğini bulabilirsiniz.

Aracınızın Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Aracınızın yakıt tüketimine doğrudan etki eden çok sayıda farklı etken bulunmaktadır. Şayet siz de yakıt hesaplama nasıl yapılır? Sorusuna yanıt bulduktan sonra karşınıza çıkan rakamı fazla bulduysanız, birtakım önlemlerle yakıt tüketiminizi düşürebilirsiniz. Bu aşamada yakıt tüketimini çok sayıda farklı faktörün etkiliyor olması, pek çok farklı dinamiği dikkate almanızı şart kılar. Tam da bu noktada yakıt tüketimi doğrudan etkileyen en temel kriterler aşağıdaki gibidir:

  • Aracınızın marka ve modeli
  • Aracınızda kullandığınız yakıt türü
  • Araçta ani fren yapılıp yapılmaması
  • Aracınızı yüksek hızlarda kullanıyor olmanız
  • Aracınızın bakımını düzenli aralıklara yaptırmamanız
  • Araçta klima kullanmak ve arabanızın toplam kilometresi

Görüldüğü üzere aracınızın yakıt tüketimine doğrudan etki eden çok sayıda farklı dinamik bulunmaktadır. Burada aracınızı özenli kullanmanız ve düzenli olarak bakımlarını yaptırıyor olmanız, yakıt tüketiminizi olumlu yönde etkileyecektir. Üstelik aracınıza periyodik olarak bakım yaptırdığınız zaman aracınızdan yüksek performans elde edebilirsiniz.

Aracınızın yağ ve su durumunu kontrol ederek varsa bir eksiklik gidermeniz, yakıt tüketimi konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca ani frenden kaçınmak ve aracınızı çok yüksek hızlarda kullanmıyor olmanız, yakıt tüketiminizi olumlu yönde etkiler. Bütün bu bilgiler ışığında araç yakıt hesaplama işlemini isabetli bir şekilde yapıyor olmanız tam da talebinize uygun bir şekilde hesaplama yapmanızı mümkün kılar. Bu da aracınızın yakıt tüketimine dair daha isabetli bir şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Arabam Ne Kadar Yakar Nasıl Hesaplanır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.