Arabam Ne Kadar Yakar Nasıl Hesaplanır?

Arabam Ne Kadar Yakar Nasıl Hesaplanır?

Arabam ne kadar yakar? Günümüzde önemli bir ihtiyaç haline gelen taşıtlar, beraberinde pek çok masrafı da getiriyor. Bunların başında ise yakıt tüketimi gelmektedir. Araçlarda standart olarak gösterilen tüketim yüz kilometre başına litre olmaktadır. Öte yandan pek çok araç alınan yakıtın sizi götürebileceği ortalama mesafeyi de gösterir. Manuel olarak yakıt tüketimini hesaplamak da mümkündür. Bunun için bazı işlemler yapmak gerekiyor. Bu noktada aracınızın  modeli ve yol durumu da yakıt miktarını doğrudan etkileyeceğini unutmamak gerekir.

Dizel ve yüz kilometre yakıt tüketimini yedi litre gösteren bir araç için ilk olarak yapılması gereken kullanılan dizelin fiyatı öğrenilmelidir. Varsayalım litre fiyatı dizelin sekiz lira olsun. Bu durumda 7*8 işlemi yapılır ve sonuç 56 TL olarak çıkar. Bu da aracın yüz kilometrede harcadığı tutar olmaktadır. Çıkan sonucu yüze bölerek ise taşıtın kilometrede tükettiği tutar bulunabilir. Bu noktada arabanın yakıtının isabetli bir şekilde hesaplanması için birtakım dinamiklere dikkat etmek gerekmektedir. Peki, arabanın yakıtı nasıl hesaplanır? İşte detaylar!

Arabanın Yakıtı Nasıl Hesaplanır?

Yakıt tüketiminde etkili olan unsurlardan biri de aracın bakımı ve muayenesidir. Ayrıca hesaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için bir yöntem daha vardır. İlk olarak taşıtın yakıt deposunun tam dolu olması gerekiyor. Ayrıca günlük kilometre sayacı da sıfırlanır veya göstergedeki km not edilir. Depo tam doluyken yüz km yol yapılır.

Yeniden depoyu doldurmaya gidildiğinde kaç km yaptığını girmek için not edilebilir. İkinci yakıt alındığında ödenen tutar üst kısımdaki TL kutusuna yazılır. İkinci kez depo doldurulurken not edilen kilometre ilgili kutuya yazılır ve hesaplayarak 1 kilometre de ne kadar harcandığı görülebilir. Temel mantık alınan yakıt tutarı gidilen mesafeye bölmektir.

Araba yakıtı hesaplamada mutlaka hava şartlarını da hesaba katmak gerekir. Zira hava koşulları ağırlaştıkça harcanan yakın miktarı da artmaktadır. Mesela kışın araçlar daha fazla yakıt tüketirken yaz aylarında klima kullanmıyorsanız, daha az yakıt tüketirsiniz.

Arabam Nasıl Daha Az Yakar?

Günümüz ekonomik koşulları düşünüldüğünde yakıt için harcanan masrafların azaltılması önem taşıyor. Bunu yapmak için bazı ipuçlarını takip etmek yararlı olacaktır. Bazı hususlara dikkat ederek ciddi bir tasarruf yapmak mümkündür. Yüksek hızda gitmek fazla enerji ve yakıt ihtiyacı açığa çıkarır. Hızı azaltmak yakıttan tasarruf etmeyi sağlar. Fazla dur kalk yapma da enerji tüketimine neden olur. Bunu azaltmak gerekir.

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama

Arabam Ne Kadar Yakar?

Kullanılan yakıtın kalitesi hem masrafı düşürmede hem de motor ömrüne olumlu etki yapar. Periyodik bakımların düzenli yapılması yakıt sızdırması gibi durumların önüne geçmede etkilidir. Ani fren yapmaktan kaçınmak yakıt tüketimini azaltan basit ama etkili unsurlardan biridir. Doğru vitesleme yapmak, motora yersiz yük bindirmez ve aracın daha az yakmasına yardımcı olur.

Arabalar Kışın Mı Yazın Mı Çok Yakar?

Soğuk aylar araç kullananlar için genellikle zorlu koşul ve önem alma gerekliliğini doğurmaktadır. Ayrıca kış bazı ek masraflara da neden olmaktadır. Arabanın hava koşullarına uyum sağlaması için lastik değiştirilmesi gerekebiliyor. Ayrıca soğuk havalar yakıt tüketimi üzerinde de arttırıcı bir etkiye sahiptir. Sıcaklıkların düşmesine paralel olarak yakıt tüketimi %10 civarında artabilmektedir.

Araba sahiplerinin pek çoğu bu durumdan etkilenmektedir. Yaz mevsimine göre kışın daha çok yakıt harcanması yakıt tasarrufu yapmanın yolları önem kazanmıştır. Soğuk havalarda motorun optimum ısıya ulaşması daha uzun sürmesi fazla yakıt tüketimine etki eder. Ayrıca kış aylarında yüksek vites düşük devir durumu uygulanamadığı için yakıt tüketimi artış gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.