Skoda Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Skoda Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Skoda engelli araç fiyatları ne kadardır? Engelli vatandaşların hayatlarını oldukça olay bir hale getiren ve onların sosyal hayatlarını çok daha kolay idame etmelerini sağlayan engellilerin kullanımına uygun araçlara modellere arasında yer veren otomobil firmalarından birisi de Skoda’dır. Eğer bu markanın araçlarını seçerseniz ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. Ama bunun için belirli bir üst sınır bulunmaktadır. Ayrıca engelli kimselerin seçebilecekleri araçların yalnızca 1,6 litrelik motora sahip olması kuralı bulunmaktadır.

Engeli kullanımına uygun 3 farklı model bulunmaktadır. Bunlar Scala, Octavia, Kamiq’tir. Eğer yüksek bedeller ödemek istemezseniz Scala modelini tercih etmenizi öneririz. Özellikle düşük özellikli paketleri seçerseniz fiyatlar oldukça uygundur. Ama daha üstün özelliklere sahip ve çok daha lüks bir araç isterseniz bu noktada Octavia modelinin versiyonlarına bakmanızı öneririz. Özellikle Premium olan paketler sundukları rahatlık ve konforla kullananları kendine hayran bırakmaktadır. Bu kapsamda Skoda ÖTV muafiyetli fiyat listesi ne kadardır? İşte detaylar!

Skoda ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

ÖTV muafiyeti engeli belirli oranda olan kimselere tanınan bir haktır. Böylece engelli olan vatandaşlar daha rahat araç alıp şahsi olarak ulaşımlarını sağlayabilmektedirler. Tabi bu verilen hakkın kullanımında bazı sınırlar bulunmaktadır. Örneğin alınan araçları sadece engelli kimse değil onun ehliyet sahibi olan yakınları da kullanabilmektedir. Engelli kimse bir araç aldıktan sonra beş yıl boyunca ÖTV hakkından yaralanarak yeni bir araç alamaz. Skoda engelli araç fiyatları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır.

Ama araç doğal afetler gibi zaruri hallerden kullanılamaz hale gelirse bu durumda engelli kimseler yeniden ÖTV muafiyeti hakkından yararlanabilirler. Aynı şekilde şehit yakını olan kimselerde bir defalık olmak üzere ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç alabilmektedir. Engelli adayları için ekstra bir ehliyet gereksinimi bulunmamaktadır. Genel ehliyet alma şartlarına benzer şartlarla engelli adayları da ehliyet alabilirler. Peki, Skoda engelli araç nasıl alınır? İşte detaylar!

Skoda Engelli Araç Nasıl Alınır?

Engelli kimselerin araç almasında iki ayrı şart bulunmaktadır. Yüzde 40 engelliler için ayrı yüzde 90 engelliler için ayrı şartlar bulunmaktadır. Yüzde 40’dan 89’a kadar uzuv kaybı olan kimselerde ÖTV indirimi %26,3, KDV ödemesinde ise %15,24 oranında bir indirim uygulaması yapılır. Kişinin 18 yaşından büyük olması beklenir. Raporunda tertibatlı araç kullanır yazısının bulunup bulunmadığına bakılır.

ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Skoda Engelli Araç Fiyatları

Yüzde 90 engeli bulunan kimselere ise tam muafiyet hakkı tanınır. Zihinsel engeli bulunup bulunmadığına dair rapor istenir. Engelli olan kimsenin bu kadar ağır bir durumda araç kullanması mümkün olmayacağından 18 yaşından büyük olması şartı aranmaz ailesinden ehliyet sahibi biri aracı onun yerine satın alabilir. Yine kişi aracı kullanmadığından aracı herkes kullanabilir.

Skoda Engelli Araç Alırken Dikkat Edilecekler

Engelli kimselerin araç alırken hayatlarını kolaylaştırmak için edindikleri araçların bazı şartlara sahip olup olmadığına bakması gerekir. Öncelikle aracı kullanması için takılan aksamların hepsine rahat bir şekilde ulaşabiliyor olması gerekmektedir. Engelli araçlarında konforda ön planda olmalıdır. Eğer kişi aracı kullanırken rahat olmazsa bu durum kazalara yol açabilir. Örneğin kişi eğer tekerlekli sandalyedeyse emniyet klipsleri sandalyeyi yere tam sabitlemelidir.

Yine araçların içine kurulan asansör gibi yapıların aksamlarına özellikle dikkat edilmelidir. Aktarım esnasında bozulacak bir sistem engelli kimseyi zor duruma sokacaktır. Bu aksamlara giden elektrik kablolarının dikkatli şekilde döşenmesi şarttır. Çoğu engelli arabası kişiye özel olarak tasarlanmak zorundadır. Bu nedenle eğer aracınızla ilgili rahatsız olduğunuz noktalar varsa aracı aldığınız markanın araç bakım servisine başvurmanızı tavsiye ederiz. Skoda engelli araç fiyatları konusunda merak ettiğiniz sorulara geniş kapsamlı yanıtlar verdik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.