Honda Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Honda Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Honda engelli araç fiyatları açısından ÖTV oranları etkili bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Honda otomobillerden satış bedeli motor hacmi motor tipi ve kullanım amacına bağlı olarak çeşitli kriterlere göre değişebilen oranlarda özel tüketim vergisi alınır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti engelli vatandaşları için ÖTV muafiyeti uygulanır. Böylece engelli bireyler araçlara kolay erişim imkânı sağlarlar. Bu bağlamda ÖTV 2022 yılı için 450.500 TL’ye kadar olan araçlarda uygulanır. Satın alınan sıfır aracı kendisi kullanmayacak olan engelliler %90 ve üzerinde engel durumuna sahip ise ÖTV muafiyeti söz konusudur.

Ailesinden 1 kişiyi tayin ederek onun satın almış aracını kullanmasına izin verebilir. Ancak ailesindeki kişi 1. dereceden 2. dereceden veya 3. dereceden yakını olmak durumundadır. Honda araç satın alacaksanız aracınıza engel durumunuza göre tadilatlar yapılması gerekir. Örneğin sol elinizle ilgili bir kısıtlılık var ise direksiyonun sol tarafında kalan kol ve tuş takımını sağ tarafa aktarabilirsiniz. Böylece kullanımı kısıtlı olan elinizi kullanmadan tuş takımlarınızı diğer elinizle kullanmanız mümkün olacaktır.

Honda engelli araç fiyatları engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla daha makul seviyelerde seyretmektedir. Araç ile ilgili istediğiniz bütün tertibatlar ehliyet alma sırasında kodlar ile belirtilir. Honda aracınızda bu kodlara uygun olarak tadilat görür. Honda ailesinde böyle bir önemli durumun olması engelli bireyler için bulunmaz bir ihtiyaçtır.

Honda Ötv Muafiyetli Fiyat Listesi

Honda marka engelli bireylerin ÖTV muafiyetli bir araç satın alabilmeleri için sadece Civic Sedan ve Honda jazz modelleri bazı versiyonlarını satışa çıkarılmıştır. Honda CRV Civic hatchback modelleri yasal sınır olan 450.000 TL üzerinde fiyat listesi sahiptirler ve ÖTV muafiyeti yoktur.

ÖTV muafiyeti ile satın alınabilecek 3 adet Civic Sedan modeli bulunur. Sadece benzinli veya Eco LPG araçlar tam otomatik 7 ileri DSG sistemi ile satışa sunulur. Yılın en çok tercih edilen araçlarından bir tanesidir ve ÖTV muafiyeti ile satın alınacak en güzel donanıma sahip araçlardan bir tanesidir. ÖTV indirimi bulunan araçlar;

  • Civic Sedan 1.6 l benzin otomatik elegance
  • Civic Sedan 1.6 eco otomatik elegance
  • Civic Sedan 1.6 l Eco otomatik executive
  • Honda jazz 1.5 l i-mmd hybrid otomatik executive
  • Honda jazz 1.5 l i-mmd hybrid otomatik crosstar executive

Belirtilen araçların fiyatlarını ve araçları teknik donanımlarını özelliklerini yakından görebilmek için Honda bayisine uğrayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik araç satın almaları son derece önemlidir. Honda engelli araç fiyatları söz konusu olduğu zaman hangi modelin satın alınacağı sorusu önem kazanmaktadır.

blank

Honda Engelli Araçlar

Honda Civic Engelli İndirimi Ne Kadar?

Bireylerin engellilik oranlarına göre ÖTV ve KDV indirimi yapılır. Araç fiyatlarının hızlı yükselişi sebebiyle alınabilecek araçların yasal üst sınırı 2022 yılında 450.000 TL’ye çıkarılmıştır. %40 ve % 89 engelli oranına sahip vatandaşlar 26.3 ÖTV indirimini sahip olurlar. Ayrıca ÖTV indirimine ek bu vatandaşlar için 15.24 oranında KDV ödemesi de uygulanır. %90 altındaki engellilerin araç satın alabilmesi için 18 yaşından büyük olma şartı bulunur. %40 altında engeli bulunan kişiler ÖTV ve KDV indiriminden yararlanamaz.

%90 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlar sıfır araç alırlar ise özel tüketim vergisinden muaf tutulurlar. %90 ve üzerinde engeli bulunan engelliler isterlerse kendilerini bir vasi tayin edebilirler. Vasileri onların adına araçları kullanabilir. Ancak tayin edilmiş olan vasinin engelli bireyin çok yakından akrabası olmak zorundadır. Bu derecede engele sahip olan vatandaşların 18 yaşından büyük olmasına gerek yoktur. Ailelere onlar adına işlemleri yürütebilir.

ÖTV vergisi ile satın alınan sıfır araçlar hiçbir şekilde 5 yıl boyunca satılamaz veya devredilemez. 5 yıldan önce devretmek veya satmak istediğiniz aracın öncelikle özel tüketim vergisine ödemeniz gerekir. Aracınızla kazaya karışmışsanız ve trafikte aracın kullanımı yasaksa ya da aracın başına herhangi bir şey geldiğinden dolayı kullanılmaz halde ise özel tüketim vergisi ödemeden yeniden bir araç satın alabilirsiniz. Yeni satın almış olduğunuz aracın motorlu taşıtlar vergisinden de muaf olduğunu bilmelisiniz.

blank

Honda Engelli Araç Fiyat Listesi

Honda Hangi Model Engelli İndirimi Var?

2022 yılının en iyi markalarından biri olan Honda modelleri ÖTV muafiyeti ile satın alabileceğiniz sıfır araçlar arasında yer alır. Honda Civic, Honda Jazz modelleri ÖTV muafiyeti ile satın alınabilecek modeller arasındadır. ÖTV muafiyeti uygulanabilmesi için Honda aracının 450.000 TL altında olması gerekir. 450 bin TL’nin üzerinde olan Honda araçlar engelli bireylerin sağlık raporları ile indirimli olarak satın alınamaz.

Sıfır araç fiyatlarının hızla yükselmesinden dolayı birçok araç markası yasal sınır olan 450.000 TL’nin altında birkaç modelini ÖTV muafiyeti ile satışa sunmuştur. Bu markalardan bir tanesi de Honda’dır. Honda marka engelli araç satın almak isteyenler için sadece 2 model bulunur. Bunlar Honda Civic ve Honda Jazz’dır. Honda engelli araç fiyatları diğer markalara göre daha bütçe dostu bir şekilde oluşmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.