Dacia Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Dacia Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Dacia engelli araç fiyatları konusunda farklı fiyat seçenekleri sunabilen bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli kimseler için araç satışı yapan Dacia geniş bir model yelpazesi olan markalardan birisidir. Dacia engelli araç fiyatları söz konusu olduğu zaman bu tür araçların fiyatlarına dair kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almak her zaman önerilmektedir.

Kişiler ihtiyaçlarına göre uygun özellikte araçları seçebilir. Engelliler için toplu taşıma ne yazık ki büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü birçok yol engellilerin rahatça hareket edebileceği şekilde tasarlanmamıştır. Bu noktada bir araç sahibi olmak engellilerin hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunun bilincinde olan devletimizde engellilerin araçlara çok daha uygun fiyatlara sahip olması için onları engel durumuna göre ÖTV’den muaf tutmakta ya da onlara ÖTV indirimi yapmaktadır.

Araçlar seçildikten sonra kişilerin engel durumlarında göre içine bazı özel donanımların takılması gerekebilmektedir. Bu tarz işlemlerin nasıl olacağını öğrenmek için engellilerin araç almasına yardımcı olan markalardan biri olan Dacia firmasının bayilerine gidebilirsiniz. Bayilerde bulunan yetkililer size her türlü konuda yardımcı olacaktır.

Sitesine girip en aşağı indiğiniz taktirde şubeler kısmını göreceksiniz. Buradan adres bilgilerinize göre size en yakın bayiye gidip merak ettiğiniz konuları sorup cevaplar alabilirsiniz. Markanın SUV’den binek modellere kadar fiyatları yasal sınırların altında olan birçok modeli bulunmaktadır.

Dacia ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Günümüzde yapılan düzenlemelerle birlikte engellilerin araç sahibi olması çok daha kolay hale gelmiştir. Her sene yasal sınırın güncellenmesi sayesinde de artan araç fiyatlarından dolayı engellilerin mağdur olmasının önüne geçilmektedir. Dacia engelli araç fiyatları ÖTV indiriminden dolayı daha bütçe dostu bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde 450.000 TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV indiriminin gelmesi sayesinde engelli vatandaşlar kolayca bir markanın sıfır modellerine erişme şansı bulmuştur. Yine geçmiş dönemlerde yapılan bazı uygulamalar değişmiştir. Örneğin engellilere ayrı bir ehliyet sınıfı ayrılması ortadan kalkmıştır. Artık engellilerde B sınıfı ehliyet sahibi olabilmektedir. Sadece ehliyetlerine engelli ibaresi yer almaktadır.

blank

ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi Dacia

Kişilerin ÖV indiriminden faydalanmaları için gerekli belgeleri alarak Vergi Dairelerine başvurmaları gerekmektedir. Ayaklarında sorunlar olan kişiler otomatik vitesli araçlar kullanabilir fakat özel aksamlı araç kullanan kişiler normal araç kullanamazlar.

Tek başına hayatlarını sürdüremeyen kişiler de rapor alıp kendileri kullanamasalar da vasileri araçları kullanarak onlara yardımcı olabilirler. Araç muafiyetleri binek otomobillerde ve insan taşımak için üretilmiş ticari otomobillerde geçerli olmaktadır. Yapılacak olan indirimler ise araçların motor silindir hacimlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dacia Duster ÖTV’siz Fiyatı Ne Kadar?

SUV bir araç isteyenler için gelişmiş güvenlik önlemleri ve konfor detayları ile birlikte Duster oldukça uygun bir araçtır. Aracın en donanımlı paketlerinden birisi prestigedir. Bu modelin tasarımına baktığımızda camların karartmalı olduğu görülmektedir. Böylece daha fazla mahremiyet sağlamaktadır. 1,3 turbo motora sahip olan araç düzgün olmayan yollarda da oldukça iyi bir performans verebilecektir. Yokuş kalkış desteği, yol bilgisayarı, hız ayarı ve sınırlayıcı gibi gelişmiş özelliklere sahip. Paketin birde plus adı altında çok daha gelişmiş özelliklere sahip modeli de bulunmaktadır.

Daha uygun fiyatlı modeller arayanlar içinse Comfort modeli önerilebilir. Bu modele baktığımızda standart bir donanım içerdiği söyleyebiliriz. 1,0, 1,5, 1,3 olarak farklı motor gücüne sahip çeşitler pakette yer almaktadır. 1,5 motor gücüne sahip paketin dizel olması uygun yakıtlı araç isteyenler için uygundur. Fakat 1,0 motora sahip modeli en uygun fiyatlı paket olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu pakette opsiyonel olarak eklenebilecek donanımlarda bulunmaktadır. Aracın içinde yol bilgisayarı olması, bluetooth ile bağlanabileceğiniz eğlence sisteminin bulunması sürüşü daha keyifli hale getirecektir.

Engelli Araç Fiyatları 2022 Ne Olur?

2022 yılında engelli araçlarına uygulanan indirimler ve tavan fiyatları güncellenmiştir. Gelecek yıllarda da bu güncellemelerin devam edeceği düşünülmektedir. İndirimlerin belirlenmesinde 2 farklı faktör bulunmaktadır. 40 ile 89 arasında engeli bulunanlar ve 90 üstü engeli bulunanlar için farklı indirimler yapılmaktadır. 90 ve üstü engeli olan kimselerden hiçbir şekilde ÖTV alınmamaktadır. Kişinin isterse kendi isterse vasisi bu araçları alabilmektedir. 18 yaşın altında olan kişilerinde vasileri gerekli işlemleri yerine getirerek araç alabilmesi mümkündür.

40 ve 89 arasında engeli olan kimselerde ise ÖTV indirimi 26,3 oranında uygulanırken KDV oranı 15,24 oranında uygulanmaktadır. Genelde bu aralıklarda engeli olan kişilerin kendileri araç kullanabildiğinden bu indirimlerde kişilerin 18 yaşından büyük olup olmadığına ve ehliyetinin bulunup bulunmadığına bakılmaktadır. Bu kişilere engel durumuna göre valiliklerce atanmış yetkili kişiler eğitim verir. Kişinin durumuna göre özel aksamlı araçlarda direksiyon eğitimlerini alır daha sonrada sınava girerler. ÖTV indirimi ile araç alacakların son olarak bilmesi gereken şey bu araçları aldıktan sonra 5 sene boyunca satamazlar. Sadece terör durumu ve doğal afet nedeniyle araçları pert olursa yerine yenisini alabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.