Alfa Romeo Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Alfa Romeo Engelli Araç Fiyatları ( ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi )

Alfa Romeo engelli araç fiyatları ne kadardır? Son yıllarda en popüler araba markalarında bir tanesi olan Alfa Romeo araçlar özellikle engelli indirimlerden dolayı oldukça gündemde. Engelli olan kişiler, engel durumlarını rapor ile belirtmesi halinde bu markanın sıfır araçlarına sahip olabilmektedirler. Bu markanın en popüler ve en çok satılan başlıca modelleri şu şekildedir. Giulietta, Gıulıa ve oldukça şık bir tasarıma sahip olan Stelvio modelleridir.

Özellikle Stelvio modeller, konforu ve uygun fiyatlarından dolayı en çok satılanlar listesinde yer almaktadır. Genel olarak bu markanın engelli araçları arasında en uygun fiyatlara sahip olan modeli, Giulietta modelidir. Bu model, tek tip motor yapısında üretilmiş olup dizel motora sahiptir. Öte yandan Gıulıa model araçlarda D seğmen araçlar arasından yer alan ve fiyatları bir miktar yüksek olan modeller arasındadır. Bu model araçlar benzinli ve dizel olarak ikiye ayrılmaktadır.

Dizel olan modellerin fiyatları ise benzinliye oranla daha uygun fiyatlara sahiptir. Son olarak ise Stelvio model Alfa Romeo araçlar SUV model araçlar sınıfında yer almaktadır. Bu model de uygun modellerden bir tanesi olup sadece dizel motor seçeneği bulunmaktadır. Alfa Romeo engelli araç fiyatları gündeme geldiği zaman gayet doğal olarak karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır.

Alfa Romeo ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Alfa Romeo araç markasına ait arabaları ÖTV’siz olarak satın alına bilinmesi için araç alıcılarının engelli olması gerekmektedir. Aksi halde özel tüketim vergisi ödenmek zorundadır. Eğer engel durumu yüzde 40 ise bu kişiler, araçlarını kendi üstlerine almaları gerekmektedir. Öte yandan yüzde 90 ve üzeri engel durumuna sahip olan kişilerin yakınları da ÖTV’siz araç satın alabilir.

Genel olarak bakıldığında Alfa Romeo markasının ÖTV’siz iki araç modeli bulunmaktadır. Bu modeller Gıulıa ve Stelvio model araçlardır. İlk olarak Gıulıa model araçlar 4×4 özelliklerine sahip olup otomatik vites araçlardır. Bu nedenle fiyatları bir miktar yüksek olabilmektedir. Ancak Stelvio model araçlar 2 farklı modele ayrılmaktadır. Bu modeller 4×4 200 beygir ve 4×4 280 beygir modellerdir. 200 beygir model araçlar diğer modellere oranla daha ucuz fiyatlara sahiptir.

280 beygir model ise bir miktar daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bu araçlar satın alındıktan sonra ilk 5 yıl içerisinde satılmaması gerekmektedir. Eğer araçlar 5 yıl içinde satılırsa özel tüketim vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Yani ÖTV muafiyeti ortadan kalmaktadır. Alfa Romeo ÖTV muafiyetli fiyat listesi her yıl güncellenmektedir. Bundan dolayı 2022 yılında da bu listenin güncellendiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

blank

Alfa Romeo Ötv Muafiyetli Fiyatları

Engelli Alfa Romeo Araç İndirimi Ne Kadar 2022?

Engelli vatandaşların araç alırken en çok merak ettiği konuların başında araç indirimleri gelmektedir. Alfa Romeo marka araçların engelli indirimleri iki farklı şekilde olmaktadır. Araç alacak kişilerin engel oranları araç indirimlerini doğrudan etkilemektedir. Bu indirimler hem ÖTV hem de KDV indirimleridir.

Eğer kişinin engel durumu yüzde 40 ile yüzde 89 arasında ise yüzde 27 oranında araç indirimi yapılmaktadır. Ayrıca yüzde 26’lık indirime ek olarak bir de yüzde 15 KDV indirimi yapılmaktadır. Eğer engelli kişinin engel durumu yüzde 90 ve yüzde 90’ın üzerinde ise bu sefer araç indirimi yüzde 40 oranında olmaktadır. Ayrıca yüzde 40’lık indirime ek olarak KDV incirimi de yapılmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşların bu indirimlerden yararlanabilmesi için bazı şartları da yerine getirmesi gerekmektedir.

Öncellikle araç indiriminden yaralana bilinmesi için araç alacak kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Öte yandan bir de sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Aksi halde araç indirimleri yapılmamaktadır. Alfa Romeo engelli araç fiyatları 2022 yılında da güncellenmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak 2022 yılında bir önceki yıla göre daha farklı fiyat seçeneklerinin karşımıza çıktığını da rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

2022 Engelli Araç Fiyatları Ne Kadar?

2022 yılı itibari ile sıfır araç fiyatlarında yaklaşık olarak yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Bu artış engelli araç fiyatlarını da bir miktar etkiledi. Dolayısıyla engelli araç fiyatlarında da sınır seviye bu yıl itibari ile artış yaşadı. Engelli araçlarının fiyatları, satın alınacak araçların modeline, araç özelliklerine ve motor gücüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En pahalı olan modeller otomatik vites özelliği olan benzinli ve 250 beygir gücünden yüksek olan araçlardır. Öte yandan manuel vites ve dizel araçların fiyatları daha uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Ayrıca araçların kasa modelleri de fiyatları oldukça etkilemektedir. Günümüzde en çok tercih edilen Sedan tipi kasa modellerinin fiyatları diğer modellere oranla daha ucuz olmaktadır.

Eğer en uygun şekilde engelli araç sahibi olmak istiyorsanız araçların paket durumlarının da bilinmesi gerekmektedir. Full paket modellerin fiyatları her zaman için yüksek olmaktadır. Bu nedenle düz paket model araçların alınması fiyatların düşük olmasını sağlayacaktır. Alfa Romeo engelli araç fiyatları söz konusu olduğu zaman mutlaka kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanız önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.