Ayna Mahruti Ayarı Nasıl Yapılır ?

Ayna Mahruti Ayarı Nasıl Yapılır ?

Kilometre artışları ile gerçekleşen ve zamanla oluşan diferansiyel sesi sık karşılaşılan araç problemleri arasındadır. Bu nedenle diferansiyel sesi nasıl düzeltilir ve ayna mahruti ayarı nasıl yapılır gibi sorular araştırılmaktadır. Ayna mahruti ayarlarını yapmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu tür durumlarda kontrol edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Öncelikle diferansiyel yağı kontrol edilmelidir. Ses hissedilmesi durumunda ilgili yerlere yağ takviyesi ve yağ yenilemesi uygulanarak sorun çözülmeye çalışılabilir.

Mahruti ayarlarında diğer bir sorun nedeni ise diferansiyelde oluşan boşluklardır. Aracın alt tarafı kaldırılıp ilgili yerlerde boşluk var mı diye kontrol edilmelidir. Bu tür arızaların anlaşılması için ilgili parçalar birer birer kontrol edilmelidir. Ayar bozulmalarının en büyük nedenleri arasında ayna mahruti ayar bozulmaları bulunmaktadır. Ayna mahruti ayarı nasıl yapılır konusunun çözümü için aracın iç kısmında bulunan bu bölümün kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ayna Mahruti Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayna Mahruti bölümü ve diferansiyeller için çeşitli bakım ayarları bulunmaktadır. Ayna mahruti ayarı nasıl yapılır konusu içinde önemli olan bakım ayarlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bakım için öncelikle aks bölümlerinin gezinti ve ayarı yapılmalıdır. Aynı dişlilerin çarpıklık kontrolü ve mahruti dişlilerindeki sıkılık ayarları yapılmalıdır. Diferansiyel kutusunun yüklenme ayarları ve ayna mahruti boşluk ayarları yapılmalıdır. Ayna mahruti dişlilerinin teması ya da temas kontrol ayarları mutlaka yapılmalıdır.

Ayna Dişlisinin Kontrolü Nasıl Yapılır?

Diferansiyel bölümü dişli kutusu söküldüğü zaman ve arka taraftaki köprü açıldığında ayna dişlisinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı dişlisi ile ilgili kontrollerin aynanın sökülüp takılma sırasında yapılması faydalı olacaktır. Bu sayede ayna dişlisi üzerinde çarpıklık veya arıza olması bile dişlinin takıldığı kutu bölümündeki arızanın tespit edilmesi mümkün olacaktır.

Ayna mahruti ayarları ile ilgili bilgi arayan ve Ayna mahruti ayarı nasıl yapılır sorularını araştıran kişilerin bilmesi gereken bilgiler vardır. Ayna ve mahruti bölümü arasında çeşitli boşluklar vardır. Bu boşlukların miktarları farklılık göstermektedir. Ayna ve mahruti arasındaki boşluklar 0 ve 2 mm arasında değişmektedir. Ayar yapılırken ölçülen boşluk bu ölçülerden fazla gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

blank

Ayna Mahruti Ayarı Nasıl Yapılır?

Ayna Mahruti Diş Teması Ayarı Nedir?

Ayna Mahruti dişlileri arasında temas ve uyumluluk bulunmaktadır. Bu dişliler ve dişler arasındaki temaslar ayarların nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermektedir. Ayna mahruti ayarı nasıl yapılır konusunda önemli olan bu bilgilere dikkat edilmelidir. Ayna mahruti ayarı yapılırken dişli temasının uygun şekillerde olması gerekmektedir. Çünkü ayna mahruti dişlileri erken aşınma riski ile karşı karşıyadır. Bu tür durumlarda arıza giderilme işlemi pahalı olacaktır. Dişlilerin temas ayarı için ilk olarak temas şekillerinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Ayar yapılması için öncelikle ayna ve mahruti dişlilerine ilgili maddelerin sürülmesi gerekmektedir. Sürülen maddelerden sonra dişliler her yönde birer tur döndürülmelidir. Dişliler birbirine oturtturulduktan sonra ayna mahruti bölümüne doğru döndürülmelidir. Boyalı madde dişliler arasından gözlenmelidir. Bu bölümde meydana gelen izler gerekli temasın yapılabilmesi için değerlendirilmelidir.

Diferansiyel Çeşitleri Nedir?

Ayna mahruti ayarları için diferansiyel çeşitlerini bilmek gerekir. Ayna mahruti ayarı nasıl yapılır konusu için önemli olan diferansiyel çeşitleri 3 farklı başlıkta toplanabilir. Diferansiyel çeşitleri; standart, kontrollü ve kayma yapmayan olarak ayrılabilir. Standart özelliklerde olan diferansiyellerin eksik özellikleri olabilmektedir. Kaygan yollarda sorun çıkarabilen bu model yerine diğer modeller tercih edilebilmektedir. Kontrollü diferansiyel modellerinin çeşitli özellikleri vardır. Kayma yapmayan diferansiyel modelleri ise ağır tip araçlarda kullanılmaktadır. Hafriyat ve iş makineleri, kamyon ve tırlar bu tür modelleri kullanmaktadır.

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Yorumlar

  1. blank sercan cici dedi ki:

    2011 corolla 1.33 aracım 70-80 km hız aralığında uğultu yapıyor, düşük devir yüksek viteste daha belirgin, araç 88.000 km de bahsettiğiniz ayarlarla ayna mahturi masrafından kurtulma şansı nedir? yada ses kesici katkılar işe yarar mı?