Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

Araç muayenesi, motorlu ya da motorsuz taşıtların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığını belirleyen işleme verilen addır. Araç muayenesinin amacı araçların kusurlarını belirlemek ve yaşanabilecek kazaların önüne geçilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda 34.maddesi gereği trafiğe çıkan her araçların belirlenen süreler içinde muayene ettirmeleri gerekmektedir.

Her araç türüne göre muayene süresi değişmektedir. Binek araçlarda üç yaşını geçmiş ise için iki yıl, taksi, kamyon gibi ticari araçlar yılda bir kere muayene yaptırmalıdır. Eğer aracınıza muayene yaptırmadan kullanmanız halinde muayenesiz araç kullanma cezası ödemeniz gerekmektedir. Araç muayenesinden geçen aracınız ile trafiğe çıkmanız ve bu ilgili görevliler tarafından belirlenmesi halinde ceza kesilmektedir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Sorgulaması

Muayenesiz araç kullanma cezası e-Devlet, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı resmi sitelerinden sorgulama yapılabilmektedir. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesine girilecektir. Aracınızın plakası ile sorgulama yaptıktan sonra muayenesiz araç kullanma cezası ücretini görmüş olmaktasınız.

Gelir İdaresi Daire Başkanlığı sitesine girdikten sonra e-İşlemler sekmesinden borç sorgulama ve ödemeyi seçerek trafik para cezası sorgulama ve ödeme seçilecektir. Çıkan ekranda sisteme kayıt olmanız ya da e-Devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.

muayenesiz araç cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ücreti

Aracınıza muayene yaptırmadınız ve trafikte kullanılırken bu durum fark edildi. Bir kural ihlali yapıldığı için ceza kesilecektir. Muayenesiz araç kullanma cezası 2022 yılı için 428  TL’dir. Her yıl ceza ücreti değişmektedir. Eğer 15 gün içinde cezanın ödenmesi halinde %25 indirim uygulanmaktadır. Aracın sürücüsüne ehliyetine 10 ceza puanı verilmektedir.

Araca muayene yapılması için süre verilmektedir. Bu süre içinde muayene yapılmaması halinde eğer ikinci kez ilgili birimler tarafından belirlenmesi halinde de ceza kesilmektedir. Araç muayenesi yapılmadan birden çok trafiğe çıktığının belirlenmesi ve belirlenen tarihler arasında 15 günden fazla süre olması halinde ise araç bağlanmaktadır.

Ceza bedelinin ödemek için yasal süre normalde 30 gündür. Bu sürenin aşması halinde her ay başına %5’lik faiz uygulanmaktadır. Bunun yanında muayenesiz araç kullanma cezasını ödemeyen sürücüler araçlarını satmak istedikleri zaman muayenesi olmadığı için satamazlar.

Kiralık Araçlarda Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Herkes her zaman kendi aracını kullanmaz. Ulaşımını kolay sağlayabilmek için araç kiralayabilir. Kiraladığınız aracın muayenesi yapılmadan trafikte bulunmanız ve ilgili birimler tarafından durumun belirlenmesi halinde ceza kesilmektedir. Kesilen muayenesiz araç kullanma cezası aracı kullanan kişi kim adına ceza kesilmektedir. Aracın nereye kayıtlı olduğunun bir önemi yoktur. Aracı kullanan kişi kim ise cezayı ödemesi gerekmektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için kiraladığınız araç ile ilgili her şeyi öğrenmeli ve imzaladığınız formda yazanlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ödemesi

Muayenesiz araç kullanma cezası, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı internet sitesinden ödeme kredi kartı ya da bankamatik kartı ile ödeyebilirsiniz. Bunun yanında vergi dairelerine giderek de ödeme yapabilirsiniz.

İnteraktif vergi dairesi sistemi üzerinden de yapılmaktadır. Sayfaya girdikten sonra hızlı ödeme sekmesi altında MTV ve Trafik Para Ceza Ödeme sekmesine girebilirsiniz. Gelen sayfada T.C. kimlik numaranız, araç plakanız, plakanın özel olup olmadığını belirtmeniz gerekmektedir. En son kısımda bulunan güvenlik şifresini girerek sorgula butonuna basmalısınız. Sorgulama işlemi yapıldıktan sonra 02:00-22:00 saatleri arasında cezanızın ödemesini yapabilirsiniz.

Aracınıza kesilen cezayı daha kolay ödeyebilmek için taksitlendirmek de mümkündür. Bunun için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.