Triger Kayışı Değişim Fiyatları ( GÜNCEL )

Triger Kayışı Değişim Fiyatları ( GÜNCEL )

Triger kayışı araçların en önemli yedek parçalarından birisidir. İçten yanmalı motor bulunan büyük bir kısmına triger kayışı bulunmaktadır. Triger kayışı değişimi fiyatı analizi yapıldığında farklı markalarda farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Ancak aynı markalarda da triger kayışı için bir çok alternatif ürün bulunmaktadır. Orijinal parçalar garantili olarak sunulmakta olup firmaların çap aylarına göre ücretleri değişmektedir.

Triger Kayışı Değişimi Nedir?

Triger kayışı dişli bir kasnak kayışıdır. Birçok sistemin senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemin parçasıdır. Triger kayışı tek başına krank mili, eksantrik mili, devir daim gibi sistemleri çalıştırmaktadır. Bu nedenle de aracın çalışması için olmazsa olmaz bir parçadır. Ancak bazı araçlarda triger kayışının değiştirilmesinin engellenmesi için zincirli sistemlere dönülmüştür.

Triger kayışlarının belirli bir ömrü bulunmaktadır. Triger kayışının herhangi bir arızaya sebep vermeden değiştirilmesi için bakım zamanlarında periyodik olarak değişimi yapılmaktadır. Triger kayışının da içinde bulunduğu bir sistemin parçasıdır. Belli bir ömrü tamamladıktan sonra triger setini bakımı yapılmaktadır. Genellikle triger kayışının değişimi kilometre ile belirlenmektedir ve belirli kilometrelerde değişimi yapılmaktadır.

Genellikle otomobil üreticileri tarafından triger kayışları ebatları belirlenmektedir. Ebatlarına bağlı olarak da kayışlarının tahmini ömürleri belirlenmektedir. Bu nedenle belirlenen sürelerde değiştirilmesi için üreticiler tarafından kullanıcılara öneriler yapılmaktadır. Genellikle araçlarda markalara göre değişmekle birlikte 80.000 kilometre ile 140.000 kilometre arasında triger kayış değişimi yapılmaktadır.

Triger Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

Aracın en önemli yedek parçalarından birisi olan triger kayışının değiştirilmesi genellikle araç tamircileri tarafından yapılmaktadır. Özellikle tamirattan anlamayan bireyler için ciddi manada zorlu bir işlem olduğunu bilmek gerekmektedir. Üstelik triger kayışı değişimi fiyatı çok değildir. Zor olmasına karşın uygun fiyatlarla değişimi yapılmaktadır.

Triger kayışının değişimi bazı aletler kullanılarak uzman kişiler tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Motorun tipine göre değişen farklı yöntemleri bulunmaktadır. Kimi araçlarda triger setinde kayış bulunurken kimi sistemlerde ise zincir bulunmaktadır. Bu nedenle aracın tipine göre setin değişimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Setin değişimi sırasında belli bir şemanın takip edilmesi ve sırayla değişimini yapılması gerekmektedir.

blank

Triger Seti Değişim Fiyatları

Triger Kayışı Değişimi Neden Önemlidir?

Birçok sistemi çalıştırmayı başaran triger kayışı zaman içerisinde yıpranmakta ve kopabilmektedir. Koptuğunda ise ciddi manada büyük arızalara yol açmaktadır. Triger kayışı ortalama olarak 1000 liraya değiştirilmesine rağmen triger kayışının kopmasıyla devir daim ve birçok işlemin durması nedeniyle 10 bin lirayı bulan ve hatta aşan masraflara yol açabilmektedir. Aynı zamanda eskimiş triger kayışı aracın torkunun düşmesine ve motorun doğru çalışmamasına neden olmaktadır.

Triger Kayışı Değişiminde Dikkat Edilecekler

Triger kayışı değiştirmek oldukça zordur. Bu nedenle uzman kişiler tarafından triger kayışının değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda değişimi yapan usta kadar kullanılan parçanın da orijinal olması önemlidir. Triger kayışı değişimi fiyatı araştırılması yapılırken orijinal olup olmadığına bakılmalıdır. Bir de önerilen değişim zamanında değişimi gerçekleştirilmelidir. Ancak bu sayede avantajlı bir şekilde triger kayışının değişimi de mümkün olur. Bu noktada triger seti değişimi fiyatlarına dar etkili bir düzeyde araştırma yapıyor olmanız da şarttır.

Elbette ki günümüz koşullarında triger kayışı değişimi fiyatları söz konusu olduğunda karşımıza en az 1400 TL civarında bir gider çıkar. Esasında bu miktar farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Özellikle set halinde triger kayışının değişiminin yapılmasının fiyatlandırılması da farklıdır. Ayrıca eğer triger kayışınız kopmuşsa, o şekilde tamirciye gelmişseniz, beklenmedik sürprizlere de hazır olmalısınız. Çünkü böyle bir durumda aracınızda çok daha masraflı tamirler de gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.