Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar

Engelli Raporuyla Alınabilecek Araçlar

2022 yılı için engelli raporuyla alınabilecek araçlar ile ilgili değişiklikler yapılmıştır. Taşıtların üst alım limiti değiştirilmiştir. Daha önceki yıl bu üst limit 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren olacağı belirtilerek Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe sokulmuştur.

Beş yılda bir defa olmak üzere araç alımı yapılabilmektedir. Ön koşullardan biri de son beş yıl içinde araç almamış olmaktır. Eğer üzerinde bir kişinin engelli raporu var ise ve son beş yıl içinde alım yapmadıysa bu olanaktan ve indirimden faydalanma olanağı olacaktır.

Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren karar ile üst alım fiyatı yüzde 36.18 kadar yükseltilmiştir. Bu sınır sadece maluller ve engelliler için geçerlidir. Böylece yapılan düzenleme ile yaklaşık 120 bin liralık bir yükseliş gerçekleştirilmiştir.

Taşıtların Premium modelleri ne yazık ki bu uygulama ile alınır araçlar sınırları içinde bulunmamaktadır. Bu yüzden alınamayacaklardır. Uygulamaya dahil edilememişlerdir. Alım yaparken bu konuya dikkat etmekte fayda olacaktır. Burada 2022 engelli araç raporu alınmasına dair detaylara dikkat etmek şarttır.

2022 Engelli Raporuyla Hangi Araçlar Alınabilir?

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı ve Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ uyarınca malul ve gazilerin faydalanacağı 2022 engelli raporuyla hangi araçlar alınabilir konusunda şu açıklamalar olmuştur. Önceki yıllarda alınabilir taşıt fiyatlarında 330,800 Türk Lirası olan üst limit, 120 bin liralık artış ile birlikte 450,500 Türk Lirası üst limitine yükselmiştir. Bunun üstünde alım yapmak olası olmayacaktır.

Engelliliği yüzde 40 ile 89 arasında olduğunu Devlet Hastanelerinden aldıkları Sağlık Kurulu Raporu ile belgeleyenler vergi indiriminden faydalanarak çok daha rahat koşullarda ulaşımlarını sağlayabilecekleri araçları alabileceklerdir. Alacağınız aracın vergiler dahil satış fiyatının bu miktarın altında yani 450,500 Türk Lirası altında olması şartı vardır.

Bu şekilde oldukça iyi bir vergi indirimi ile engelliler ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Bilindiği gibi özür oranı yüzde 40 ve 89 arasında olan kişilerin ÖTV indirimi sıfır araç alırlarsa yüzde 26,3 uygulanır. MTV indirimi ise yüzde 15,24 oranında olmaktadır. Bu indirim uygulaması sonrası engellilerin araç alması oldukça kolay olmaktadır. Yaşamları için elzem olan araçlara kavuşabilmektedir. Bahsettiğimiz bu ücretler yıllık olarak güncellenmektedir.

2022 ÖTV’siz Hangi Araçlar Alınabilir?

Engelli ve gazi vatandaşlar 2022 ÖTV’siz hangi araçlar alınabilir sorusunun cevabını ararken öncelikle hangi oranda engelli oldukları ve bunu Devlet Hastanelerinden Heyet Raporu ile belgelemiş olmaları gerekir. Eğer engel oranının tutması durumunda yayınlanan tebliğ uyarınca satış fiyatı 450,500 lira üzerinde olan taşıtlar arasından alım yapabileceklerdir.

Böylece döviz kurlarında olan dalgalanmalar yüzünden artan araç fiyatları ile ilgili olumsuz durumun giderilmesi de gerçekleştirilmiştir. Eğer özürlülük oranı yüzde 90 altında olan bir engelli tarafından araç alımı yapılacaksa, taşıtın hareket aksamında değişiklikler yapılmalıdır. Böylece onların da olanağı kullanmaları gerçekleşmektedir.

Ancak yüzde 90 üzerinde engeli olan bireylerin kullanımı için araç birinci dereceden bir akraba ya da yakın tarafından kullanılacağı için böyle bir tadilat gerekli görülmemektedir. Engelli raporuyla alınabilecek araçlar konusunda kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer alıyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

blank

Engelli Raporu İle Hangi Araçlar Alınır?

Engelli ÖTV İndirimi 2022 Hangi Araçlar İçin Gerekli?

Taşıt alımı yaparken engelli ÖTV indirimi 2022 hangi araçlar için gerekli konusunda tam bilgi sahibi olunması ve alımın bu şekilde yapılıp mağduriyet yaşanmaması gereklidir. ÖTV ve MTV hesaplanarak elde edilen satış fiyatı üzerinden alım yapılacak aracın fiyatı 450 bin olmalıdır. Üstü olduğu durumlarda kabul edilmemektedir.

Alınan aracın sıfır olması gereklidir. Beş yıl süre ile de satılmayacaktır. Motor hacminin 1,6 altında olması gereklidir. Binek araç, pick-up, arazi aracı, jeep, station vagon ve ATV araç kapsamına dahil araçlardır. Eğer motosiklet alınacak ise fiyat sınırlaması bu engelli aracı için bulunmamaktadır. Burada aracın modeline ve markasına göre farklı fiyatlardan söz etmek mümkün olmaktadır.

Engel raporu sadece özel düzenleme yapılmış araç kullanabilir şeklinde ise, sağlık raporunda belirtilen özellikte aracı engellinin kullanması gereklidir. Özel aksam değişimleri yapılmadan kullanımı özürlü tarafından mümkün değildir. Eğer engelli 18 yaşın altında ise yakın akrabaların tarafından kullanılıp engellinin faydalanması sağlanabilir.

Eğer engelli ikinci el bir araç alırsa doğal olarak Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV indiriminden faydalanamayacaktır. Ancak aldığı araç için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeyerek indirimden ve raporundan faydalanması mümkün olmaktadır. Bu da, düşünülecek olasılıklar arasında değerlendirilebilir.

Çok ciddi ÖTV’ye bağlı fiyat farkı olmamasına rağmen, birinci el alımı yapılamaması durumunda bu olasılık da engelli vatandaşlarımız tarafından değerlendirilip alınan oto üzerinde engellinin şartlarına uygun değişimler yapılmaktadır. Sonrasında kullanmaya başlayabilir. Böylece ÖTV indirimi konusunda etkili bir düzeyde avantajlar elde etmek de mümkün gerekmektedir.

Engelli araç alırken pek çok farklı detaya dikkat etmek gerekmektedir. Kesinlikle engelli raporuyla alınabilecek araçlar ticari araçlar bulunmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında engelli araç raporu aracılığıyla araç satın alacaksanız, ilk önce alabileceğiniz model ve markayı belirlemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.