Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Araçlarda güvenli bir sürüş için yürüyen aksamların sağlıklı bir şekilde çalışması kadar lastiklerinde önemi büyüktür. Çünkü lastik aracın yola sağlam bir şekilde tutunmasında büyük rol oynamaktadır. Eğer lastikleriniz yeni ve çentikleri eskimemiş olursa hızlı bile olsanız aracınızı kolayca kontrol edebilir. Çok daha konforlu bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Lastiklerin yaklaşık 5 yıl ömrü vardır.

Kullandığınız aracın lastiklerinin ne kadar ömrünün kaldığını merak ediyorsanız her lastiğin üzerinde üretim tarihi yazmaktadır. Lastiklerin yanak kısımlarında “DOT” şeklinde bir ibareyle başlayan bir kod dizisi bulunmaktadır. Bu kodun son dört hanesi lastiğin ne zaman üretildiğini ifade etmektedir. Bu dört haneli dizinin ilk iki hanesi üretim haftasını son iki hanesi ise üretim yılını ifade etmektedir.

Yani DOT ile başlayan kodun sonunda 1220 yazıyorsa bu 2020 yılının 12. Haftasında üretildiğine işaret etmektedir. Yani mart ayının sonlarında üretilmiş anlamına gelir. Eğer bir aracınız varsa lastikleri 5 yılın üzerindeyse bu lastikleri mutlaka değiştirmeniz önerilmektedir. Ama aracınızı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız bu kadar sürede beklememeniz sürüş sırasında oluşabilecek kazaların önüne geçmek için elzemdir.

Lastik Üretim Tarihi Nereden Anlaşılır?

Lastikler araçlarda kontrolü sağladığından dolayı onların yeni ve yeterli diş derinliğine sahip olması önemlidir. Hatta aracın iyi bir tutuş sağlaması için kış lastikleri ayrı yaz lastikleri ayrı çentik değerlerinde üretilmektedir. Lastiklerinizi kontrol etme konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz yılda bir kere lastiklerinizi mutlaka bir yetkili servise kontrol ettirmenizi öneririz.

Eğer lastikleriniz 10 senenin üzerindeyse bu durumda stepne bile olsa o lastikleri yenilemeniz en doğrusu olacaktır. Her ne kadar lastiklerinizi iyi korumuş ve herhangi bir kimyasalla temas etmemesini sağlamış olsanız da depoda duran lastikleriniz performans kaybı yaşayabilir. Lastiklerin aracın kullanım sıklığına göre mutlaka belirli periyodlarda lastik basıncı kontrol edilmeli ve yeterli çentik derinliğine sahip olup olmadığına bakılmalıdır.

Lastiğinizin üretim yılını nerden anlayacağınızı merak ediyorsanız üreticiler lastiğin aşınmayacak olan yanak kısmına kabartı şeklinde üretim tarihini yazmaktadır. Lastiklerde DOT ile başlayan bir kod bulunmaktadır. Department of Transportation kısaltılmışı olan bu ibare ile başlayan kod aracın künyesini ifade etmektedir. Son dört rakamı üretim tarihini gösterir. Bu dört rakamdan son ikisi yılı ilk ikisi ise üretildiği haftayı ifade eder bu bilgiler üzerinde lastiğinizin yaşını hesaplamanız mümkün olur.

blank

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

Lastik Üretim Tarihi Neden Önemlidir?

Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki kazaların çoğunda sürücülerin araç üzerinde ki hakimiyetlerini yitirmelerine sebep olan parçalardan en önemlisi lastiklerdir. Lastiklerin yola iyi bir şekilde yapışmaması kontrolün hızla kaybedilmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle lastiklerin durumları kontrol edilmeli ve lastikleriniz yeterli performansı göstermiyorsa onları değiştirmelisiniz. Lastikler çabuk eskiyen ve zarar gören parçalardır.

Bir araç alırken yürüyen aksamı ve motoruna baktığınız kadar onun lastiklerine de bakmanız gerekir. Satıcı size lastiklerin yeni olduğunu söyleyebilir. Ama çok fazla yol yapmış ya da güneşe ve neme maruz kalmış lastikler deforme olmuş ve yumuşaklığını kaybederek sertleşmiş olabilir. Bu durumda onları mutlaka değiştirmeniz gerekecektir. Hatta yeni lastik bile alırken hangi koşullarda depolandığına bakılması elzemdir.

Lastikler saklanırken üzerlerine ağır yükler bindirilmemelidir. Güneşe maruz bırakılmamalıdır. Mümkün olduğunca kapalı ve serin bir depoda muhafaza edilmelidir. Bu şartlarda tutulmayan lastikler hiç kullanılmamış dahi olsa performanslarında kayıp olacaktır. Lastik alırken firmanın bu koşullara özen göstererek lastiklerini saklayıp saklamadıklarını kontrol etmenizi öneririz. Aksi taktirde alacağınız lastik uzun süre kullanılmış bir lastik kadar kötü yol tutuşu verecektir.

Lastik Üretim Tarihinde Dikkat Edilecekler

Çevre koşullarından kolaylıkla etkilenen lastik hamuru, iyi saklanmadığı taktirde kısa sürede sertleşecektir. Bu durumda lastiğin artık yola iyi tutunmamasına ve kavrama kabiliyetini yitirmesine sebep olacaktır. Bu nedenle bir lastik alacağınız zaman mutlaka onun ne kadar süredir depoda beklediğini iyi araştırmalısınız. Aracınızın lastiklerini değiştireceğiniz zaman büyük servisleri kullanmak bu servislerde devir daim çok olduğundan yeni üretim lastik bulmanızı sağlayacaktır.

Kullanım koşulları, hangi yollarda kullanıldığı gibi pek çok etmen lastiğin ömrünü etkileyecektir. Bu nedenle lastikleriniz yeni bile olsa güvenlik açısından mutlaka onları kontrol etmelisiniz. Genelde eskimiş olan lastiklerin üzerinde çatlaklar oluşmaya başlar. Sırt ve yanak kısımlarında deformasyon izleri görülebilir. Genelde bir lastiğin ömrü 5 yılda ya da 50.000 kilometrenin üzerinde yol yapıldığında dolmaktadır.

Ayrıca lastik üzerinde üretim tarihleri de yazmaktadır. Üretim tarihlerine bakarak lastiğinizin ne kadar ömrü kaldığına dair fikir sahibi olabilirsiniz. Uzun süre önce üretilmiş olan lastiklerinizi ne kadar kullanılmamışta olsa değişmenizi öneririz. Çünkü depo koşullarında lastik olumsuz etkilenmiş ve ömrünü depoda tamamlamış olabilir. Günümüzde her ne kadar modern koşullarda üretilmiş olan lastikler daha dayanıklı olsa da güvenlik açısından lastiklerin değiştirilmesi elzemdir.

blank

Lastik Üretim Tarihi

Lastik Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

Lastiklerin ömürleri pek çok etmene göre değişiklik göstermektedir. Genelde kış lastikleri ayrı yaz lastikleri ayrı hava koşullarına göre üretilmektedir. Kişi yaz lastikleri ile kışında aracını sürmeye devam ederse haliyle koşullara dayanıklı olmayan lastikler çabucak eskiyecektir. Yine kullanan kişi basınç kontrolü yapmalıdır. Eğer lastikleri doğru basınç aralığında değilken araç kullanılırsa lastiklerin ömrü oldukça kısalacaktır.

Lastiklerin ömründen götüren bir diğer durumsa yollardır. Ana yollar genelde asfalt döşenmiş daha stabil koşullara sahip yollarken ara yollar için bunu söylemek zordur. Ara yollarda ki kötü koşullar lastiklere zarar verdiğinden mümkün olduğunda stabil yolları tercih etmeye çalışmanızı öneririz. Özellikler tali yollarda araç kullanan biriyseniz arazi şartlarına uygun lastikler seçmeniz hem güvenli sürmenizi sağlayacak hem de sizi lastik masrafından kurtaracaktır.

Evet bazı jantlar, fren balataları kozmetik olarak çok daha güzel bir görüntü vermektedir. Ya da önerilen ölçülerden farklı lastikler kullanmak bakışları aracınızın üzerine çekebilir. Ama bütün bunlar hem aracınızın yürüyen aksamlarına hem de lastiklerine zarar verecek etmenlerdir. Bunları taktırırken iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü özellikle yan parti ürünler zamanla yanaklarda aşınma yapabilir ve sizi tehlikeye atabilir.

Eski Tarihli Lastik Kullanmak Riskli Midir?

Lastiklerin her ne kadar küçük bir kısmı yola temas etse de her bir lastik üzerinde ortalama 400 kilo yük taşımaktadır. Bu kadar ağırlığa maruz kalan bu parçaların kontrolünü yapmak ve gerekli bakımlarını aksatmamak önemlidir. 50.000 kilometre sınırını aşmış veya kullanıma bağlı olarak deforme olmuş lastik trafikte risk yaratacaktır.

Deforme olmaya başlayan lastikler aşınmaya başlarlar. Aşınan lastiklerin dişleri yavaş yavaş incelmeye başlar. Dişlerin incelme oranı arttıkça yola tutunma oranı gittikçe düşer. Normal bir günde dönemece biraz hızlı girdiğiniz de bile aracınız kolaylıkla savrulur ve kontrolü kaybedebilirsiniz. Kış mevsimlerinde ise yol kaygansa bir anda aracınız kaymaya başlayabilir. Yazın ısınmış olan asfaltın üzerinde solladığınızda bile aracınızın savrulduğu hissedebilirsiniz.

Oto Lastik Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.