TCS Nedir? Ne İşe Yarar?

TCS Nedir? Ne İşe Yarar?

TCS gelişen teknolojik faaliyetler neticesin de ortaya çıkmış ürünlerdir. TCS nedir? Sorusu en basit anlamıyla özetlenecek olursa çekiş kontrol sistemi demektir. Araçların yol tekerlek yapısındaki çekiş yapısının kaybını engellemektedir. TCS araçlar ikinci güvenlikteki fren sistemi olarak değerlendirilebilir. Gelişmiş bir yapay zeka sistemi mevcuttur. TCS araçların kaza yapmasını engellemek amacıyla geliştirilmesi yardımcı parça üründür.

Bazı araçlar birçok etmene bağlı olarak tekerleklerin de patinaj olabilir. TCS sistemi araçlardaki patinajı tespit eder. Patinajı tespit ettikten sonra tekerlek hızını azaltarak tehlikeyi önlemektedir. TCS sisteminin yapısın da birçok farklı özellikle parçalardan faydalanılarak oluşur. Araçtaki birçok farklı türden parçayla etkileşim halin de çalışır. TCS sistemi ABS sistemiyle uyumlu olarak çalışır.

Tekerleklere olası bir tehlike durumun da TCS sistemi fren uygular. TCS sistemi son derece profesyonel bir sistemdir. Araçlar da mutlaka bulunulması gereken hayati öneme sahip bir parçadır. TCS araçların motor yapısındaki güç unsurunu kontrol eder. Araçların yakıt kısma yapısını düzenler. Otomobilleri araç yapısında tertibatını düzenlemektedir. Ayrıca araçlar da yakıt enjektörü işlemini de gerçekleştirir.

TCS Ne İşe Yarar?

TCS kullanım alanı geniş kapsamlı bir araç parçasıdır. Son derece gelişmiş bir kontrol sistemi bulunmaktadır. Araçları tehlikelere karşı koruyan, araçların birçok motor yapısını düzenleyici etkisi bulunur. TCS araçların motor gücü yapısını kontrol eder. Yakıt kısma parçasıyla uyumlu olarak çalışarak yakıt kısma düzenlemesini yapar.

TCS teker hızını azaltıcı etkisi bulunur. Tam anlamıyla geniş kapsamlı bir alanda faaliyet yürüten TCS; araçlardan üst düzeyde bir performans ortaya konulması konusunda etkili olan parçalardan oluşur. Bundan dolayı da son derece organize bir sisteme sahiptir.

TCS gaz sensörlüyle uyumlu olarak çalışır.  Teker hızını aracın bulunduğu ortama göre düzenleme yetkisi bulunur. TCS sistemi son zamanlar da ciddi derecede gelişmeler göstermiştir. Bu geliştirmelere paralel olarak araçların kalitesini arttırmaktadır. TCS otomobillerin patinaj yapmasını önler. ABS sistemiyle uyumlu olarak çalışır. Tekerlek hız algılayıcıları sisteminin de düzenlenmesin de etkili bir parçadır.

TCS Sistemi Nasıl Çalışır?

Araçların en önemli parçalarından birisi olan TCS sistemi son derece profesyonel bir çalışma avantajına sahiptir. TCS sistemi gaz pedallarına aşırı derecede yüklenme yapıldığı zaman devreye girer. Aşırı yüklenme sonucun araç patinaj yaparak etrafın da döner.  TCS sistemi patinaj yapan tekerleğe uygulanarak araca fren yaptırır.

blank

Çekiş kontrol sistemi

TCS aynı zaman da aracın yakıt yapısındaki enjektöre ve ateşleme yapısı tertibatına müdahalede bulunarak aracın motor gücünü azaltır. Patinaj bitinceye kadar bu işlemler devam etmektedir. TCS sistemi ABS hidroliğiyle birlikte uyum içerisin de çalışır. TCS sistemi üzerine her geçen gün ciddi çalışmalar yapılmaktadır. TCS sistemi sürekli olarak yeni özellikleriyle kendini yenilemektedir.

Çekiş Kontrol Sistemi Neden Önemlidir?

Araç sürücüleri için hayati öneme sahip olan çekiş kontrol sistemi patinaj oluşmasını engellemektedir. Sürücüler araçlara aşırı derece de pedal uyguladıkları zaman araçlar da patinaj olay gerçekleşir. Çekiş kontrol sistemi patinajı önlemek için araca güçlü bir fren mekanizması uygular. Araca uygulanan fren ile patinaj sorunu ortadan kalkar. Ayrıca çekiş kontrol sistemi patinaj sorunu bitene kadar aracın motor gücünü düşürür.

Aracın motoru aşırı gaz uygulandığın da ciddi derece de tahribata sebep olabilir. Araç motoru aşırı yüklenmeye bağlı olarak motorun da yanmalar meydana gelebilir. İşte tam bu nokta da devreye çekiş kontrol sistemi girmektedir. Çekiş kontrol sistemi aracın motor yapısının gücünü düşürerek patinaj sorunu ortadan kalkana kadar motor gücünü minimum seviye de tutar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.