Araçlarda Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır? (AYRINTILI)

Araçlarda Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır? (AYRINTILI)

Araçlarda pek çok önemli parça ve aksam bulunmaktadır. Bu önemli aksam ya da parçalardan bir tanesine bile zarar geldiğinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Rotil de bunlardan bir tanesidir. Rotil dediğimiz parçada bir arıza olması durumunda aracın tüm sürüş aşamasında farklılıklar ortaya çıkar. Değişik sesler duyulabilir ve sürüş dengesinde ciddi problemler görülür. Bu gibi durumları araç sahibi kolaylıkla anlayacaktır. Rotil sürüş hakimiyeti açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır, ne gibi belirtiler ortaya çıkar gibi konular önem taşımaktadır.

Rotil Nedir?

Rotilin tanımını yapmak gerekirse tekerlerin değişik durumlarında dahi aks bağlantılarının sürekliliğini sağlayan parçadır. Örnek vermek gerekirse aracınız bir tümsekten geçiyor ise rotiller aksı hava kaldırır ve parçaların bağlı kalmasına yardımcı olur. Kısaca otomobil eklemlerinin hareket dahilinde ayrılmadan bir bütün halinde kalmasına yarayan parçadır.

Aks başının salıncaklara bağlantısını yapan küresel bir mafsaldır. Yeni nesil rotiller üretim aşamasında yağlanmaktadırlar. Araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır diye sorulduğunda genellikle kontroldeki boşluklar dikkat çeker. Çalışma sürecinde eğer bir boşluk meydana gelirse yenileri ile değiştirilmesi gerekir.

Rotil Kontrolü Nasıl Yapılır?

Rotil dediğimiz kısım tekerlere gelen yatay ve dikey kuvvetleri taşır. Bu sayede aracın dönme durumunda direksiyon çatallarına pim vazifesi görmüş olur. Direksiyondaki hareket istekleri doğrultusunda rot kolundan hareketi alarak direksiyon mafsalına doğru iletmektedir. Rotillerin iyi kayan yüzeyleri vardır ve bu yüzey yağlanma amacı ile gres ile doldurulmaktadır. Binek dediğimiz otomobillerde kullanılmakta olan rotiller genel olarak yağlanmayan tipte olmaktadır. Bu sebeple aşınmanın önüne geçmek adına toz kapanın sızdırmaz olması önemlidir. Her rotilin bir ucu ayarlanabilir vaziyettedir. Rotillerin boyları bu nedenle değişiklik gösterebilir.

Rotil Boşluğu Nasıl Giderilir?

Rotil kontrollerinde esas olan direksiyon bağlantılarında gevşekliğin olup olmaması yönündedir. Araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır sorusunun nedenleri kısmının temelini gevşeklikler oluşturur. Bunu yapabilmek adına araç öncelikle lift üzerine çıkarılmaktadır. Tekerlerin sola, sağa ile geri doğru hareket ettirilmesi sağlanır. Eğer boşluk görülenden fazla ise sistem elemanları tek tek elden geçirilecektir. Araç lift üzerindeyken levye yardımı ile salıncak ve rotil bağlantılarının gevşekliğine bakılır. Eğer boşluk var ise boşluğu fazla olan rotiller sıkılır. Rotil mengeneye gövdesinden bağlanır. Hareket ettirilerek mafsalda tutukluk, sürtünme, sıkma, zorluk gibi durumlar olup olmadığına bakılır ve gerekiyorsa değiştirme işlemi yapılır. Şayet böyle bir durum yok ise rotil greslenecek ve takılacaktır. Eğer rotil fiber yataklı ise greslemeye ihtiyaç duyulmaz.

rotil arızaları hakkından bilgiler.

Araçlarda Bozuk Rotil Belirtisi

Parça içerisinde küresel mafsal bir yuva içerisinde hareketli bir parçadan oluşur. Bu da zamanla aşınmaya sebebiyet verebilir demektir. Araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır dediğimizde bu aşınmadan doğan belirtiler kendisini gösterebilir. Boşluk zamanla arttığı takdirde sarsıntılarda ses duyulur. Aşınma arttığında ise tekerlek dikey vaziyette düz durmayacaktır. Ardından ise yolda çekmeler başlayacaktır. Fren yapıldığında ani durup kalkmalarda ses duyulur. Arızanın tespiti ise oldukça kolay bir şekilde yapılır. Öncelikle kriko ile lastik kaldırılır. Üstünden ve altından motora doğru itilir. Çekildiğinde eğer bir boşluk var ise rotilin arızalı olduğu anlaşılır. Böyle bir durumda yeni parça değişimi yapılacaktır.

Araç tekerleri dışa kamber yapıyorsa, iç kısımlarda dışa oranla daha çok aşınma var ise, çukurlarda lokurtular seziliyor ise, araç lifte çıkarıldığında lastik alt ve üstünde tutup sallandığında boşluk görülüyor ise rotil bozuk demektir. Bu sayede araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır diye düşündüğümüzde cevabı bu kadar net belirtilere dayanır. Bunun yanı sıra kasislerden geçerken gıcırtı duyuluyor ise, çekme yapıyor ise, ani frenlerde tak sesi geliyorsa, tekerlerde oynama hissi var ise mutlaka kontrole götürülmelidir.

Rotil arızalanmış ama değiştirilmez ise çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Lastiklerde aşınmalar söz konusu olur. Bazı zamanlar sadece birkaç haftada %40’a varan aşınmalar söz konusu olabilir. Araç sürekli olarak sağa ve sola doğru çekme yapar ve bunu hissedersiniz. Bu durumm sürüş hakimiyetini direkt olarak etkileyecek olduğundan kazalara sebep olabilmektedir. Eğer önlem alınmaz ise parçanın tamamen kopması söz konusu olabilir. Araçlarda rotil arızası nasıl anlaşılır diye bilir bir kişiye sorduğunuzda karşınıza çıkacak belirtiler bunlar olacaktır. Böyle bir durumda araç teker aksamı tabladan tamamen kopar ve kazalara neden olabilir. Bu durum ise rotil arızaları arasında en ciddi sonucu ortaya çıkarır. Araçlarınızda rotil arızası belirtilerinden var ise hemen zaman kaybetmeden servise gider rutin bakımlarınızı yaptırınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.