Trafik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Trafik Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Trafik belgesi yenileme nasıl yapılır? Trafik belgesi yenileme işlemleri oldukça kolay işlemlerdir. Ancak belge yenileme işlemi bilinenin aksine e-devlet veya diğer online internet siteleri üzerinden yapılmamaktadır. Belge yenilemek için gerekli evrakların hazırlanıp araç sahibinin bizzat kuruma gitmesi gerekmektedir.

Belge hazırlama işleminin ardından da yapılması gereken adım ise araç muayenesidir. Bunun için muayene istasyonlarından randevu alınması gerekmektedir. Muayene sonrasında görevliler tarafından araç sahibine muayene belgesi verilmektedir. Bu muayene belgesi ile birlikte en yakın trafik şube müdürlüğüne gidilmesi ve diğer istenen evrakların ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.

Şahsen trafik belgesi yenileme işlemlerinin süresi ise ortalama 1 iş günü kadar sürmektedir. Yani başvuru yapılan gün araç sahipleri yeni trafik belgesini alabilmektedirler. Öte yandan trafik belgesinin yanında bu işlemler sonunda bir tescil belgesi verilmektedir. Özellikle trafik belgesi yenileme işleminin pratik bir şekilde yapılması için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

Trafik Belgesi Yenileme Neden Yapılır?

Günümüz itibariyle farklı nedenlere bağlı olarak trafik belgesi yenileme işleminin yapılması gerekmektedir. Esasında bu durum çoğu zaman yasal bir zorunluluktur. Trafik belgelerinin ve tescil belgelerinin en önemli yenilenme nedeni yıpranmadır. Ancak bu yıpranma bilinenin aksine belgenin kötü duruma gelmesini ifade etmemektedir.

Araçlar uzun süre güvenli bir şekilde trafikte kalabilmesi için mutlaka muayene olması gerekmektedir. Araçların muayenesi sırasında ruhsatta yer alan muayene alanının dolu olması durumuna genel olarak belge yıpranması adı verilmektedir. Bu durumda araç sahiplerinin kesinlikle yeni trafik belgelerine sahip olması istenmektedir. Ancak yıpranmış trafik belgesine sahip araç sahiplerine yine de muayene yapılmaktadır.

Yapılan bu muayene ise trafik belgesine işlenmemektedir. Ancak yeni çıkarılan trafik belgesine işlenmektedir. Bu nedenle trafik belgesinde yer olsun veya olmasında muayene ’den geri dönülmemelidir. Trafik belgesi yenileme işleminin eksiksiz bir şekilde yapılması için mutlaka talep edilen evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Peki, trafik belgesi yenileme işlemi için gerekenler nelerdir?

Trafik Belgesi Yenileme İçin Gerekenler

Trafik belgesi yenilemek için trafik şube müdürlükleri araç sahiplerinden 5 farklı belge istemektedir. Bu belgelerden ilk olarak istenen belge dilekçedir. Dilekçeler bizzat trafik şube müdürlüklerinde doldurulmalı ve teslim edilmelidir. Yani araç sahiplerinin önceden hazırlamasına gerek bulunmamaktadır.

blank

Trafik Tescil Belgesi Yenileme

Öte yandan bir adet trafik belgesi tescil formunun da hazırlanması gerekmektedir. Bu formda yine trafik şubelerinde bulunmakta olup bizzat şubede doldurulmaktadır. Sonrasında araç sahiplerinin hazırlaması gereken en önemli evrak ise yıpranmış trafik belgesinin aslı ve fotokopisidir. Bu nedenle yıpranmış belgeye sahip olan araç sahipleri kesinlikle trafik belgelerini atmamaları gerekmektedir.

Yıpranmış belgeler trafik şubeleri tarafından teslim alınmaktadır. Öte yandan son olarak ise muayene yapılmamış olan araçların muayene yaptırması ve muayene belgesini yanlarında getirmesi gerekmektedir. Bu belgelerden herhangi birinin eksik olmasında haline belge yenileme işlemi yapılmamaktadır. Elbette ki trafik belgesinin yenilenmesi işleminin de belirli bir miktarda maliyeti bulunmaktadır. Peki, ruhsat yenileme ücreti ne kadardır? İşte detaylar!

Ruhsat Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Ruhsat yenileme ücretleri aslında iki kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlar trafik belgesi ve tescil belgeleridir. Tescil belgesi çıkartma veya yenileme işlemlerinin ücretleri ise trafik belgesi yenileme işlemlerine göre daha ucuz olmaktadır. Eğer ruhsat belgelerinde tescil belgesine gerek bulunmuyorsa sadece trafik belgesinin ücreti ödenmelidir.

Ancak eski tip bir ruhsata sahip olan araç sahiplerinin her iki belgeyi de çıkartması gerekmektedir. Çünkü eski tip ruhsatlarda muayene yeri tamamen dolu olmaktadır. Bu durumda ise her iki belgenin ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ücretler işlemlerin yapıldığı trafik şubelerine bizzat verilmektedir.

Bazı araç sahipleri işlem sonrasında noter aracılığı ile ücret yatırmaktadır. Ancak yeni sisteme göre artık ücret yatırmalarında notere müracaata gerek kalmamaktadır. Ücretler geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 15 artmış durumda olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle araba ruhsatınızı kaybettiğiniz zaman yeniden ruhsat çıkarmak için gerekli adımları atmalısınız. Peki, araba ruhsatınızı kaybettiyseniz, ne yapmalısınız? İşte detaylar!

Araba Ruhsatımı Kaybettim Ne Yapmam Lazım?

Araba ruhsatları bir arabanın kimin olduğunu gösteren belge olup arabaların en önemli evrakları olarak bilinmektedir. Kısaca araba ruhsatları bir arabanın kimliğidir. Genel olarak bir araba ruhsatında araç sahibinin adı ve soyadı, T.C. kimlik numarası, adres bilgileri, araç modeli, motor tipi, koltuk sayısı, renk gibi bilgiler yer almaktadır.

Araç sahipleri bazı durumlarda bu belgeleri kaybedebilmektedir. Araç ruhsatları tamamen araç sahibinin sorumluluğundadır. Bu nedenle kaybolması durumunda sorumluluğun araç sahibinin üzerinden kalması için mutlaka yetkili birimlere bildirilmesi gerekmektedir. Eğer araç ruhsatı çalındı veya kaybolduysa o zaman ilk olarak emniyete gidilmeli ve ruhsat tutanağı tutulmalıdır. Bu tutanak emniyet birimlerinde bulunmakta olup önceden hazırlanmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu sayede araç ruhsatının kötü kullanımlara karşı önüne geçilmiş olunur. Öte yandan ruhsat kaybolması durumunda belediye ve yerel gazetelere ilan verilmesi gerekmektedir. Bu durumda ruhsatların kötü kullanımı sonucunda oluşacak hukuki sorumluluğu araç sahibinin üzerinden kaldırmaktadır. Bu işlemlerin ardından emniyet şubelerine gerekli evrakları vererek yeni ruhsatı çıkarma işlemlerini başlatabilirsiniz. Yeni ruhsat başvuruları için gereken evraklar ise şu şekildedir. Başvuru tutanağı, muayene belgesi, trafik sigortası, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.