Westinghouse Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Westinghouse Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda güvenli sürüşü sağlamak amacıyla bir çok geliştirme yapılmaktadır. Bu gelişmeler araçlar hayatımıza girdiği zamandan beri gelişerek devam etmiştir. Gelişimini sürdüren araçlar pek çok sürüş konforu ve güvenlik unsurları ile donatılmıştır. Donanımsal özelliklerin artmasına aynı oranda gelişen sürüş konforu ve artan güvenlik hayatımızı oldukça olumlu etkiliyor.

Araçlar pek çok parça ve aksamın birbirine bağlantılı halde kusursuz çalışması ile amaçlarını yerine getirirler. Türlü donanım ve yazılımlarla güçlendirmeler ve kısıtlamalar yapılır. En güvenli sürüş için markalar bütçelerin büyük bir kısmını fren sistemlerine ayırmaktadır. Güvenli sürüş sistemi gündeme geldiği zaman westinghouse akla gelen ilk seçenekler arasında yer almaktadır.

Çoğu markanın öncelikli konusu sürati en iyi şekilde tolere edebilecek fren sistemleri geliştirebilmektir. En pahalı spor araçlardan, ekonomik paket araçlara kadar fren sistemlerinin güvenliği en öncelikli konu olmaktadır. Westinghouse normal fren sisteminden 5 kat daha verimli ve isabetli çalışmasını sağlayan güçlendirici bir parçadır.

Westinghouse fren sisteminin daha mukavemetli güçlü tutmasını sağlarken aynı zamanda fren pedalını yumuşatmayı sağlayan bir artı donanımdır. Kimi zaman beklenmedik durumlarda Westinghouse arızasıyla karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda arızayı erken fark etmek beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Peki, Westinghouse arızası nasıl anlaşılır? İşte merak edilen ayrıntılar.

Westinghouse Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fren sistemleri; sıvı yardımı ile mekanizmayı harekete geçiren ve fren balatasının sıkışması ile aracın durmasını sağlayan mantıkla çalışır. Çalışma prensibi olarak basit görünen bu mekanizma çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Arıza durumlarında kullanıcının anlaması zor olabilmektedir. Arıza kaynağı yapısındaki hava geçirmez parçanın aşınması sebebiyle hava almadan kaynaklı ise fren pedalı gerektiğinden çok daha yumuşak olmaktadır. Kullanıcılara ışık olacak bu pedalın yumuşaması durumunda hemen bakıma götürmek gerekir.

Westinghouse çalışma prensibi önce ön tekerleklerdeki pistonlar kapanır ve hemen ardından arka pistonlar kapanır. Arka pistonlar kapandığı zaman ön pistonlar açılır ve duruşu kuvvetlendirir aynı zamanda aracın öne ani yığılmasını engeller. Arıza durumunda fren pedalında yumuşama görülür veya çalışmayı tamamen durdurur. Yaşanacak can ve mal kayıplarını önlemek için düzenli periyodik bakımların yapılması gerekmektedir. Westinghouse arızası söz konusu olduğu zaman son derece teknik bir tamir süreci karşımıza çıkmaktadır. Burada westinghouse arızası tamirin pratik bir şekilde yapılması için uzmanlardan destek almak şarttır.

blank

Westinghouse görevi nedir?

Westinghouse Hava Alırsa Ne Olur?

Westinghouse hava alma durumunda hidroliğin fonksiyonunu yerine getirmemesine sebep olur. Kullanıcı tarafından fren pedalının yumuşaması ile kolayca fark edilebilir bir durumdur. Westinghouse sisteminde kauçuk veya plastikten yapılan hava almasını engelleyen parçalar vardır. Parçaların eskimesi aşınması ve türlü sebeplerden ötürü fonksiyonunu kaybetmektedir. Düzenli fren bakımı yaptırılarak oluşacak sorunların önüne geçilebilir.

Hava alması durumunda gerektiği gibi çalışmaz veya fren sistemi hiç çalışmaz. Kontrolleri kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Motora bağlı olarak çalışan westinghouse fren sisteminin arıza tespitini yapmak için motorun kapatılması gerekir. Motorun kapatılmasının ardından fren pedalına üç kez arka arkaya basılmalıdır. 3. basışta sertleşmeyen fren pedalı arıza olduğunun göstergesidir.

Motor yine kapalı haldeyken fren pedalı sertken motor çalıştırılır ve fren pedalı aracın çalışması ile yumuşarsa bir sorun yok demektir. Hava kaynaklı oluşan sorunlarda frene basıldığı zaman duyulur bir şeklide hava sesi gelmektedir. Aracın fren pedalına basarak araç dinlenmeli ve hava sesi geliyorsa acilen arızayı yaptırmanız gerekmektedir. Olası kazaların önlenmesi için arıza tespiti durumlarında gerekli bakımın yaptırılması hem kişi sağlığı hem de çevre sağlığı için oldukça önemli bir konudur.

Fren Westinghouse Nasıl Çalışır?

Westinghouse fren sistemi motora bağlı olarak çalışmaktadır. Motorun çalıştırılması ile devreye giren westinghouse motor kapalı vaziyette iken çalışmayı durudur. Güvenlik kontrolü için pedalın sertleştiği kontrol edilmelidir. Hidrolik sıvısı yardımı ile fren pedalına basılması ardından itim gücü sağlanarak iki plakanın fren balatasını sıkıştırması ile çalışır.

Güvenli sürüşü yüksek seviyede artıran westinghouse sistemi çalışma mekanizması ile en zararsız duruşu sağlar. Önce ön tekerlekteki pistonları kapatır ve yavaşlama sağlanır hemen ardından arka pistonlar kapanır ve ön pistonlar açılır. Bu şekilde çalışma prensibi aracın yığılmasını ve daha güvenli bir duruşu sağlamasıdır. Duruşu basit frenlere göre 5 kat artıran westinghouse sistemleri bir çok araçta bulunan gerekli bir parçadır.

Westinghouse Nereden Etkilenerek Çalışır?

Westinghouse motorun çalışması ile aktif olur ve motor kapalı vaziyette iken kapalı konumdadır. Fren sistemine ekstra olan westinghouse donanımı çalışması fren sistemine bağlıdır. Birlikte çalışmakta olan iki donanım biri diğerinin destekleyici niteliğindedir. Sunduğu destek ile fren sisteminin çok daha verimli ve sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır.

Fren sistemlerindeki güvenlik markalar tarafından büyük yatırımlar yapılan en önemli donanımlarından biridir. Markaların kazaları önlemek ve sürüş güvenliğini sağlamak için fren sistemlerinde yaptığı geliştirmeler günümüzde pek çok araçta son teknoloji olarak donanıma mevcut halde gelmektedir. Westinghouse sayesinde araçların sürüş güvenliğinin üst düzeyde ortaya konulması mümkün olmaktadır.

Westinghouse nedir? Özel olarak geliştirilmiş bir fren sistemi olarak tanımlanan westinghouse fren servosu olarak da bilinmektedir. Hidrovak olarak da bilinen bu firen sisteminin yüksek güvenlikli bir şekilde sürüş deneyimine olanak tanıdığı bilinmektedir. Fren gücünün yaklaşık 5 kat daha fazla olması noktasında etkili bir kabiliyete sahip olan bu sistem, üst düzeyde bir performans ortaya koymaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.