Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel nedir? Diferansiyel, torku çeşitli şekillerde dönüştürmek ve aktarmak için kullanılan mekanik bir cihazdır. Torku (çekiş gücünü) tek bir şafttan iki veya daha fazla mile dağıtmak için genellikle bir diferansiyel kullanılır. Bazen tam tersi gerçekleşebilir, tork iki veya daha fazla şafttan yalnızca bir şafta aktarılır. Aracın çekiş gücüne doğrudan etki eden diferansiyel araçlar açısından oldukça önemlidir.

Diferansiyel, bir kurulumdaki en önemli faktörlerden biridir. Diferansiyel ile meydana gelen kuvvetler üzerinde kontrol sahibi olursunuz. Diferansiyel, frenleme ve hızlanma davranışından sorumludur. Bu nedenle diferansiyel kontrolleri her zaman tam olarak yapılmalıdır. Burada diferansiyel kontrollerinin düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapılıyor olması sürüş güvenliğini de olumlu yönde etkilemektedir.

Diferansiyel Ne İşe Yarar?

Diferansiyel nedir? Ne işe yarar? Diferansiyel dişlileri birçok farklı mekanizma ve makinede bulunabilirken, modern otomobiller genellikle bunlardan en iyi şekilde yararlanır. Bir araba dönüş yaptığında, arabanın her iki tarafındaki tekerlekler farklı hızlarda dönmelidir.

Dönüş yönüne en yakın tekerlekler, virajdan uzağa bakan tekerleklerden daha yavaş dönmelidir. Bir otomobilin bunu yapabilmesi için her arka tekerleğin kendi ayrı tahrik miline ihtiyacı vardır. Ancak torkun yine de eşit olarak dağıtılması gerekir.

Normal (açık) diferansiyeller, uygulanan torku sabit bir oranda böler ve çıkışlar arasında herhangi bir sayıda hız farkına izin verir. Ancak bu her zaman arzu edilen bir durum değildir. Çünkü aynı miktarda tork her zaman her iki tarafa da iletilemez ve güç en az direnç yolunu izler. Peki araçlar açısından oldukça önemli olan Diferansiyel nasıl çalışmaktadır?

Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Bir aksın tekerlekleri, normal sürüş sırasında, örneğin viraj alırken daha yavaş olduğu için farklı hızlarda hareket edebilmelidir. Bu nedenle, tahrik aksının tekerlekleri genellikle diferansiyele bağlıdır. Hatta bir tekerleğin hareketsiz durmasına ve diğerinin dönmeye devam etmesine izin verir, böylece tekerlekler birbirinden bağımsız olarak döner.

Bir diferansiyel bunu, torku ayrı akslara sahip her bir tekerleğe eşit olarak dağıtarak başarır. Bu, motor tahrik milinin iki tahrik miliyle buluştuğu noktada özel bir dişli mekanizması ile yapılır. Arabadaki motor, daha sonra şanzıman tarafından artırılan torku yaratır. Şanzımandan, tek bir tahrik mili diferansiyel kutusunu döndürür.

Tepe çarkından benzersiz bir dişli mekanizması çıkar, bu sayede tork her iki tahrik miline eşit olarak dağıtılır. Taç tekerleğinin yüzünde, her iki tarafında iki eğimli dişli bulunan, diferansiyel kafesi adı verilen bir kafes bulunur. Bu dişlilerin yüzleri, taç dişlinin yüzlerine diktir, bu da onların eşleşen diğer iki konik dişliyle düzgün bir şekilde birleştirilmesine olanak tanır. Bu diğer iki konik dişlinin her biri, her bir tahrik milinin bir ucunu oluşturur.

blank

Diferansiyel

Diferansiyel Bozulursa Ne Olur?

Bir arabadaki diferansiyel bozulursa, içindeki dişliler artık dönemez. Bu nedenle aracı sürmek mümkün değildir ve bu durum sürüş sırasında meydana gelirse, aracın birkaç yerde hasar görme olasılığı yüksektir. Aşınma veya kir diferansiyele zarar verebilir. Bu nedenle, uygun şekilde bakımının yapılması ve her zaman iyi yağlanmış olması önemlidir.

Aracın tekrar kullanılabilmesi için arızalı bir diferansiyelin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Elbette ki diferansiyelin bozulması demek araç sahipleri açısından can sıkıcı sorunların da var olması anlamına gelir. Peki, Diferansiyel bozukluğu nasıl anlaşılır? İşte merak edilen bütün ayrıntılar!

Diferansiyel Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Kusur, uzman bilgisi ve yetkin bir tamirci tarafından yapılan bir test olmadan açıkça lokalize edilebileceğinden, bunu tahmin etmek de bir o kadar zordur. Bazı aks tahriklerinin yeni araçlarda kullanır kullanmaz ses çıkarmaya başladığını belirtmek gerekir. Sık sık vites kutusunu yeniden ayarlamaya çalışırsınız, ancak tekrar tekrar sesin çıktığını fark ederseniz. Bu tür boğuk sesler diferansiyel herhangi bir büyük hasar görmeden yüz binlerce kilometre boyunca sizi götürebilir. Her durumda, aks tahrikinde sızıntı ve yatak (yatak boşluğu) olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir virajı döndüğünüzde, aracın her iki tarafındaki lastiklerin yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olmak için farklı hızlarda patinaj yapabileceğini biliyor muydunuz? Bu, ön ve arka diferansiyellerin kullanımı sayesinde gerçekleşebilir. Bu gerçekleşmezse, çeşitli parçalara aşırı baskı aracınızın zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diferansiyelin arıza belirtilerine dikkat etmek önemlidir.

  • Lastik Hasarları

Aracınızın lastiklerinin yanaklarında ve dış dişlerinde garip hasarlar fark ederseniz, bunun nedeni diferansiyel bileşenlerinin arızalanması olabilir. Bunun nedeni, lastiklerin viraj alırken hasara neden olan hızlarda patinaj yapmak zorunda kalmasıdır.

  • Virajlarda Kontrol Güçlüğü

Bir viraja girmekte zorlandığınızı fark ederseniz, diferansiyelin kontrol edilmesini isteyebilirsiniz. Aracınızın diferansiyelinin arızalanması durumunda yol tutuşunuz tahmin edilemez hale gelebilir ve bu da bir kazaya neden olabilir.

  • Dişlilerde Gelen Uğultu Sesleri

Aşınmış dişliler ve düşük diferansiyel sıvısı, diferansiyelden gelen uğultu gibi tuhaf seslere neden olur. Sorunun düzgün bir şekilde halledildiğinden emin olmak için herhangi bir garip ses profesyonel bir teknisyen tarafından kontrol edilmelidir.

  • Tiz Sesler

Başarısız bir diferansiyelin en yaygın sesi tiz sesler çıkarmasıdır. Bu genellikle diferansiyeldeki zayıf yağlamadan kaynaklanır, bu da diferansiyel sıvısının sızdırıyor olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Diferansiyelin altında kırmızımsı bir sıvı görürseniz kaçak olduğundan şüphelenmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.