Alternatör Nedir? Bozulursa Ne Olur?

Alternatör Nedir? Bozulursa Ne Olur?

Alternatör nedir? Otomobillerin en önemli parçalarından birisidir. Var olan elektriğin dağıtılmasını sağlar. Bunun yanı sıra araba aküsünün şarj etmektedir. Bu yüzden halk tarafından genellikle şarj dinamosu denilir. Akünün yüksek düzeyde güçlü olması dışında alternatör olmadan aracın çalıştırılması söz konusu değildir. Buradan anlaşılacağı gibi hareket etmek için olmazsa olmaz bir niteliğe sahiptir. Piyasada ürünün marka ve model çeşitliliği oldukça fazladır. Bundan dolayı bu tarz ürünlerin tercihinden özenli davranmak şarttır.

Alternatörün aküyü şarj etme süresi hakkında net bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü motor modeli, araç markası gibi hususlara göre sürenin uzunluğu da değişmektedir. İşlem esnasında 12.9 ile 14.9 arasında volt değerlerinden yararlanılır. Eğer aşırı çalışma gerçekleştirilirse parçanın kablolarında erimeler görülebilir. Bu yüzden otomobili dinlendirerek kullanmalıyız. Yoksa büyük problemler meydana gelecektir. Dolayısıyla en fazla 6 saat ara vermeden çalışmalıdır. Süre artması sıkıntıların açığa çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

Alternatör Ne İşe Yarar?

Alternatör nedir? Ne işe yarar? Arabadaki elektriğin gerekli parçalara göndererek sorunsuz bir şekilde çalışmasına büyük katkıda bulunur. Otomobillerdeki birçok aksesuarın görevini yapmasını destek olur. Bu aksesuarların başında hem dış hem de iç ışıklar yer almaktadır. Aynı zamanda aksesuar olarak gösterge panelinin elektriğini de etki etmektedir. Motorunun çeşidi içten yanmalı olan araçların tamamında bulunan bir parçadır.

Akülerde kullanılan akım tek yönlüdür. Bu DC, doğru akımı olarak adlandırılır. Alternatörlerde ise AC alternatif akım tercih edilmektedir. Yönü de terstir. Bu özellik bu iki parça arasındaki en belirgin farklılıktır. Alternatörün kullanım ömrü aracınkiyle doğru orantılıdır. Fakat hatalı durumların meydana gelmesiyle etkinliğinin bitmesiyle karşı karşıya gelinebilir. Ayrıca fazla oranda ısınmada da kullanım süresini azaltabilir.

Alternatör Görevi Nedir?

Arabalar hareket halindeyken akünün şarjını gerçekleştirir. Bu sayede akü bitmesine büyük ölçüde engellemiş olur. Bunun gerçekleştirirken bir yandan da aracın elektrik sisteminin kontrolünü yapar. Alternatörün çalışma prensibi enerji dönüşümü aracılığıyla sağlanır. Bu dönüşümde hareket enerjisi elektriğe dönüştürülür. Alternatör araçlar açısından oldukça önemli olan bir parçadır.

Radyo, koltukların ısıtma sistemi, camların sileceklerinin denetlenmesini sağlar. Aynı zamanda manuel olmayan camların kapatma ya da açma hareketlerinden de sorumludur. Eğer hareketlerde duraklama veya normalden hızlı hareket etme gibi durumlar varsa büyük ihtimalde alternatörde herhangi bir sorun vardır. Bu aşamada şayet bir sorundan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden tamirciye gitmekte fayda vardır.

Alternatörlerin elektrik üretme sistemi çok merak edilmektedir. Bu sürece motorda başlanır. Buradan sonra serpantin kayışı aracılığıyla alternatörün uyarılması gerçekleştirilir. Böylece rotor dönmeye başlar. Dönme hızı ise çok yüksektir. Rotorun hareketinden kaynaklı olarak mekanik enerji meydana gelir.

blank

Alternatör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Çok dayanıklı ürünlerdir. Suyla temas etmedikleri sürece sorunsuz bir şekilde her zaman kullanılabilir. Ücretleri değişiklik gösterir. Fakat kaliteli ürünlerin ücretleri diğerlerine oranla daha fazladır. Şayet alternatör arızasından şüpheleniyorsanız mutlaka bu alanda uzman olan bir tamirciye gitmelisiniz. Zira bu tür sorunların doğru bir şekilde anlaşılması için profesyonel bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Alternatör Bozulursa Ne Olur?

Araçtaki elektriğin dağıtılmasında önemli bir rolü bulunan alternatör bozulursa ne olur? Günümüzde jeneratör ile eş değer olarak görülen alternatörler oldukça önemli otomobil parçalarıdır. Aracın çalıştırılmasından göstergelerinin gözükmesine kadar çok sayıda unsuru gerçekleştirir.

Fakat birçok sebepten dolayı alternatör denilen parçalarda arızalar meydana gelebilir. Bunları alandan uzak kişiler bile kolaylıkla anlayabilir. Aşağıda bu arıza tipini anlayabilme durumları madde madde şeklinde belirtilmiştir.

  • Far ışıklarının parlaklığının normalde az ya da fazlalaşması
  • Araçtaki lambaların pillerinin bitmesi
  • Pencerelerin geç açılıp kapanma durumu
  • Motoru çalıştırmada sorun yaşanması
  • Arabadan ilginç seslerin gelmesi
  • Otomobil içerisinde yanık koku bulunması

Farların loş veya fazla ışık verme durumu alternatörün bozulduğunun bariz bir göstergesidir. Ayrıca pillerin kısa sürede bitmesi durumunda da belirtilen parçanın ile ilgili sorun olma olasılığı yüksektir. Hatta bu sorun aracın aküsünün şarjının bitmesine de neden olabilir.

Radyo açık iken sesin tiz geliyorsa da alternatörden şüphe edilebilir. En tehlikeli olay yanık kokusunun gelmesidir. Koku algılandığı anda araç durdurulmalıdır. Çünkü arabada patlama meydana gelebilir. Araçlar açısından oldukça gerekli bir parça alternatör nerede bulunur? İşte ayrıntılar!

Alternatör Nerede Bulunur?

Araba parçalarıyla ilgili merak edilenlerden birisi de alternatörün bulunduğu yerdir. Bu parça motor bölgesinin hemen önünde yer almaktadır. Çalıştırılması ise krank mil aracılığıyla gerçekleştirilir. Krank milin görevi pistonların hareketini dairesele çevirmektedir.

Araç hakkında fazla bilgisi olmayan kişiler arızalarda parçaları kurcalamaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde bulunan problemden daha büyük sorunlar meydana getirilebilir. Alternatörün birçok elemandan oluşmaktadır. Bu elemanlar rotor, stator, voltaj regülatörü, diyot doğrultucu ve soğutucu fandır. Elektrik üretme rotor ile statorun görevleridir. Denetleme ise voltaj regülatörünün alanına girer.

Voltajın dönüştürülmesi diyot doğrultucu tarafından gerçekleştirilir. Isınan ürünü soğutucu fan sayesinde bozulmaması sağlanır. Dolayısıyla soğutucu fan çok önemli bir niteliğe sahiptir. Bu yüzde düzenli aralıklarla bakımının ve kontrolünün yapılması gerekir. Bütün bu bilgiler ışığında alternatör nedir? Araçlardaki elektriğin doğru bir şekilde dağıtılmasını sağlayan parçaya alternatör denir. Bundan dolayıdır ki alternatörde meydana gelen bir arıza tüm aracı etkiler. Burada hızlı bir şekilde araçtaki bu arızanın tamir edilmesi her zaman önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.