DPF Partikül İptali Nasıl Yapılır?

DPF Partikül İptali Nasıl Yapılır?

DPF partikül iptali nasıl yapılır? Soruları çok sık araç sahipleri tarafından sorulan bir soru konumundadır. Günümüzde DPF iptali 2 farklı şekilde kolaylıkla yapılabiliyor. İlk olarak kişiler iptal konusunda mekanik şekilde yaparken diğeri ise yazılım iptaliyle gerçekleşiyor. Her iki iptal yöntemi de oldukça sık kullanılan iptallerdir. Fakat mekanik iptallerden kişiler günümüzde daha fazla yararlanmayı tercih ediyor. Mekanik iptal sırasında dizel partikül filtre yapısının üzerinden birkaç kapak dışarıya doğru açılır.

İçeride yer alan filtre tamamıyla dışarıya doğru boşaltılır. Bu işlemin ardından filtre içerisinde herhangi bir ses oluşmaması için petekler şeklinde sıra, sıra parçalar kaynatılmaktadır. Böylelikle DPF iptali mekanik olarak gerçekleşmiş olur. DPF partikül iptali işlemi söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece titiz bir işlem çıkar. Burada hatalı bir işlemin yapılması beraberinde önemli sıkıntıları da getirecektir. Bundan dolayı bu tarz işlemleri yapmadan önce mutlaka dikkatli bir araştırmanın içerisinde yer almak önerilmektedir.

Yazılım şeklindeki DPF iptalinde ise mekanik olarak boşaltım işlemleri yapıldıktan sonra yazılım vasıtasıyla filtre iptal edilmektedir. Otomobili kontrol eden yazılımlarda DPF haritaları bulunmaktadır. İptal işlemi sırasında teker teker iptal yapılır. Güncellenen yazılımlar yeniden motor kontrol ünitelerine yazdırılmaktadır ve böylece iptal işlemi sağlanmış olmaktadır. Ayrıca bu işlemlerin ardından DPF arıza lambası da gözükmeyecektir.

DPF Partikül İptali Nedir?

DPF partikül iptali son günlerde sık sık gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Dizel araçlarda bulunan partikül filtresi yakıt yanmaları sırasında oluşan zehirli gazları filtreleyen bir kontrol sistemidir. Egzoz sistemine bağlıdır. DPF yanma işlemleri sırasında yaklaşık olarak gazların %75’ini başarılı bir şekilde filtrede korur. Fakat geride kalan kısım filtre tıkanması yaşayabilmektedir. Dolayısıyla bu işlemde zaman içerisinde ekranda hata gözükmesine sebep olur. DPF tıkanmalar yaşadıktan sonra otomobiller rejenerasyon yapar ve temizlenir.

Bu işlemin ardından DPF ışığı yanar. Rejenerasyon işlemleri de sürekli olarak yapıldığından dolayı parçalar hasar görmektedir. Belli zaman aralıklarından sonra bu parçaların yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Aksi durumda problemler daha fazla büyüyebilmektedir. İşte tam bu sebepten ötürü birçok kişi DPF ile uğraşmamak için partikül iptali yapma yoluna gitmektedir. Böylelikle daha kolay bir şekilde sorunları çözebilme ayrıcalığına kavuşmuş oluyorlar.

DPF partikülü iptali işlemi mutlaka uzman bir kişi tarafından yapılması gerekiliyor, aksi durumda daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. DPF partikül iptalinin üst düzeyde bir performansla yapılabilmesi demek, kimi zaman aracınızdan da performans artışı gözlenir. Ancak bu tür bir işlemi yapmadan önce DPF partikül bölümünün ayrıntılı bir şekilde temizlenesi önerilmektedir.

DPF Partikül İptali Neden Yapılır?

DPF filtresinde gerçekleşen tıkanmalar zaman içerisinde araçların parçalarında aksaklıklara sebep oluyor. Böyle olunca kişilerin mutlaka DPF temizliğini yapmaları gerekiyor. İptal etme işlemlerini denemeden önce temizlik yapma adımlarını da takip edebilir, bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Ancak genellikle temizleme işlemlerinin ardından da araçlarda aynı problemler yaşanmaya devam ediyor. Filtreyi yenisiyle değiştirmenize rağmen sorunlar hala sonlanmamış ve devam ediyorsa partikül iptali yöntemini düşünebilirsiniz. DPF iptallerinin maliyetleri oldukça düşüktür. Bu sebepten ötürü araç kullanıcılarını mutlu etmektedir.

blank

Partikül İptali Fiyatları

Aynı zamanda filtre değişimi gibi alternatiflerinde önüne böylece geçmiş oluyorsunuz. Filtre değiştirme alternatifleri günümüze oldukça pahalı olabiliyor. Hal böyle olunca da iptal etme işlemlerini gerçekleştirmek daha avantajlı ve masrafsız bir hal oluyor.

Partikül Filtresi İptal Edilir Mi?

Araç filtresinde problemler oluştuktan sonra kişilerin yapması gereken iki yol bulunuyor. Bu yollardan ilki yeni bir filtre alarak filtre değiştirme işlemidir. Diğer yöntem ise partikül filtresi iptal işlemidir. Partikül filtresi iptali günümüzde hem mekanik hem de yazılım yoluyla hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Her iki yolla da yapılan işlemler tam sonuç sağlar. Partikül filtresi iptalleri sırasında kişiler mutlaka uzman bir kişiden destek almaları gerekiyor, böylelikle daha başarılı sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu açıdan uzman birinin elinin değmesi oldukça önemli bir etken olarak bilinir.

Partikül filtresi iptali çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Yazılım yoluyla iptal edilen partiküller mekanik yöntemlere göre daha hızlı gerçekleşiyor. Bu sebepten ötürü yazılım yoluyla partikül iptalleri daha avantajlı olarak göze çarpıyor. Fakat günümüzde kişiler mekanik yolla iptal işlemlerini daha çok tercih ediyor.

Partikül filtresi değişikliği kişilere her açıdan avantajlar sağlıyor. Sağlamış olduğu en önemli avantajların başında maddiyat gelmektedir. Maddi açıdan partikül iptali araç sahiplerini mutlu etmektedir. Aksi durumda filtre değiştirme işlemi yapmanız gerekecektir. Araç filtresi değiştirme işlemleri günümüzde daha masraflı düzeydedir. Dolayısıyla partikül iptal ettirmek sizlere maddi açıdan daha karlı ayrıcalıklar sağlamış olacaktır. Ayrıcalıklı bir işlem için partikül iptali yapabilirsiniz.

DPF Partikül İptal Edilirse Ne Olur?

DPF arıza lambası yandıktan sonra otomobiller rejenerasyon işlemine başlar. Genellikle durum böyle olunca 25.000 km dolaylarında tekrar işlemleri gerçekleşir. Rejenerasyon işlemleri sırasında aracınızda yüksek basınçlar oluşur. Bu işlemden dolayı enjektör memeleri ciddi oranda etkilenmiş olur. Bu durum sürekli olarak tekrar ettiğinde enjektör memeleri zarar görmeye yüz tutar. DPF iptali gerçekleştiğinde otomobil rejenerasyon işlemlerini yerine getiremeyeceği için enjektör hiçbir şekilde zarar görmez.

Aynı zamanda rejenerasyon işlemleri sırasında araç yakıt tüketimleri oldukça fazlalaşmaktadır. Ortalama olarak 2,5 litre mazot tüketimi artışı araçlarda gözükür. Bu işlemlerde araçların motor yapısının olumsuz yönde etkilenmesine vesile olur. Partikül filtresi iptalleri sonrasında otomobilde yakıt tüketimlerinde düşüşler gözlemlenir. Bunun yanında rejenerasyon işlemleri sırasında motorlarda yüksek ısı oluşmaktadır. Oluşan bu yüksek ısı araçların sistemini bozar. DPF iptalleri genellikle araçların yazılımından kapatılarak gerçekleşmektedir.

Bu işlemlerin birçok yararı bulunuyor. Bu işlem sonucunda aracın ısınma sorun tamamen ortadan kalkar. Yakıt tüketimi açısından da araç başarı sağlar. Motor ömrü uzar. Arıza ışığında DPF iptali sağlandığından dolayı görülmez.

DPF Partikülü İptali Performansı Artırıyor Mu?

DPF iptali sonrasında araçta birçok iyileşme meydana gelir. DPF iptali sonrasında yakıt tüketiminde düşüşler meydana gelir. Rejenerasyon işlemleri sırasında yüksek ısı sorunu ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda aracın motor performansı yükselişler gözlemlenme beraber motor ömründe artışlar yaşanır. Aracın performansı açısından gelişmeler meydana gelir. Bunun yanında çekiş işlemleri daha seri olarak gerçekleşmektedir.

DPF partikülü iptali sonucunda araçlarınızda vuku bulan ısınma sorunları ortadan kalkar. DPF iptalinin kişilere sağlamış olduğu en önemli avantajların başında yakıt tüketimindeki verimlilik göze çarpmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yakıt tüketiminizde performanslar meydana gelir.

Böylelikle araçlarınız daha verimli bir şekilde çalışarak maddi açıdan sizi daha çok ferağa kavuşturur. Bunun yanında aracınızın motor ömrü uzayarak aracınız daha güçlü bir pozisyona gelir. Yüksek ısı sorunları araçların motor sisteminin bozulmasın en çok göze çarpan olayların başında geliyor.

Dolayısıyla DPF partikülü iptali sonrasında araçların motor yapıları da güçlenir. Böylelikle daha aktif ve seri motorlar göze çarpar. Araçların motor ömürleri uzayarak kişiler araçlarında daha verimli bir hal edinirler. Motor yapısındaki gelişmeler aracın sistem ömrünün artmasında etkili olan başrollerin başında yerini almayı başarmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.