Partikül Nedir?

Partikül Nedir?

Özellikle egzoz emisyon kontrolü işlemlerinde partikül kavramı sıklıkla karşımıza çıkan. Çevreye zarar verdiği noktasında ortak fikrin benimsenmiş olduğu partiküller; motorlu araçlarda oluşur. Çevre temizliğinin sağlanması noktasında bu kadar önemli olan partikül nedir? Araçların motor bölümlerinin çalışması neticesinde ortaya çıkan birtakım zehirli gazlara partikül adı verilir. Günümüz koşullarında periyodik olarak araçlarda partikül kontrolleri de yapılmaktadır.

Dizel araçlar diğer yakıtlı araçlardan bazı net ve özel farklılıklara sahip olmaktadır. Bu farklılıkların başında partikül filtresi gelmektedir. Partikül nedir? Dizel araçlarda motorun çalışması sonucu birtakım zehirli gazlar ortaya çıkmaktadır. Partikül bu zehirli gazdır. Bu gazın dışarıya salınmaması için ise bazı özel yapılar dizel araçlarda bulunmaktadır.

Partikül Filtresinin Görevleri Nelerdir?

Partikül filtresi görevi nedir? Partikül filtresinin en genel anlamında görevi bu partikülün emisyonunu sağlamaktadır. Aynı zamanda dizel araçlar için standart olmaktadır. Avrupa Birliği tarafından alınan karara göre dizel araçlarda partikül filtresinin kullanılması zorunlu olmaktadır.

Partikül fitreleri özel tasarlanmış araç parçaları olmaktadır.  Araçlarda zehirli olan partikül nedir? Dizel araçların çalışmasında zehirli olarak ortaya çıkan farklı gazlar bulunur. Bunların en yoğun olanları Hidrokarbonlar ve Karbon Monoksitler olmaktadır. Bu gazların emisyonunun azaltılmaması durumunda çevreye çok büyük zararları bulunacaktır.  

Partikül filtresi görevi nedir? Partikül filtresinin temel olarak görevi egzoz emisyonu ile benzer olmaktadır. Ortaya çıkan bu gazların en iyi şekilde emisyonunu gerçekleştirir.  Bu filtreleme sonucunda araçta tam olarak yakılmayan yakıtın doğaya salınmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Araç içinde yanmamış sıvı ve katılara uygulanır.

Partikül Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizel araçlar için bu partikülün en iyi performansla ve verimle çalışması oldukça değerlidir. Bu nedenle dizel araçlara sahip olan kişilerin filtre temizliği yapması gerekmektedir. Partikül filtre temizliği sırasında gerçekleşen bazı işlemler olmaktadır.  Profesyonel kişiler tarafından tercih edilen farklı uygulama aşamaları bulunur.  Bunlar şu şekilde temsil edilmektedir:

  • Partikül filtrenin kendi kendini temizlemesi işlemi
  • Bilgisayar ile partikül filtre temizliği işlemi
  • Makine ile partikül filtre temizliği işlemi

Her işlem farklı şekilde uygulanarak aynı amacı gerçekleştirmektedir. Servisler farklı yöntemleri kullanabilmektedir. Sitemler arasında çok büyük bir avantaj veya dezavantaj bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere araçlarda partikül filtresi temizliği beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Şayet düzenli aralıklarla partikül filtresi temizliği yapılmazsa, zamanla partikül tıkanması sorunu da yaşanır.

blank

Dizel Partikül Nedir?

Partikül Tıkanırsa Ne Olur?

Araçlar gerekli süreçler içerisinde filtre temizliğinden geçmediğinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Partikül tıkanırsa ne olur? Partikülün tıkanması araç için farklı sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunların başında ise yakıt sorunları gelmektedir. Partikülün tıkanması sonucu aracınız çok daha yüksek bir yakıt tüketimine sahip olacaktır. Dolayısı ile düzenli olarak filtre temizliğinin yapılması gereklidir. Araçlarda partikül tıkanmasının bazı belirtileri olabilmektedir. Bu belirtilerin bazıları şunlardır:

  • Aracınızda partikül filtresinin ikaz ışığı yanabilir
  • Servis uyarı ışığı yanabilir
  • Yakıt sarfiyatı gözle görülür derece artış gösterir
  • Aracınızın çekişi düşebilir
  • Motor arıza durumunda yaşanır
  • Aracınız sürekli güç kaybı yaşaması
  • Egzoz kokusu ortaya çıkabilir

Bu gibi belirtiler ile karşılaşıyorsanız en yakın zamanda servise gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Partikül İptali Nedir?

Dizel araçlarda yapılan bazı özel işlemler sonucunda partikül filtresi iptal edilebilmektedir. Partikül iptali nedir? Araçta bulunan partikül parametreleri ve partikül filtresinin çıkarılarak farklı şekilde emisyon sağlanmasıdır. Emisyonu sağlanan partikül nedir? Bu partikül motordan çıkış yapan ve egzoza gelen tam yakılmamış dizel yakıttır. Boş egzoz takılarak gazın motordan çıkarken filtreye takılmasını önlemek için kullanılır.

Araç Bakımının Önemi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.