Lastik Hava Basıncı Tablosu ( Tüm Lastik Ebatları )

Lastik Hava Basıncı Tablosu ( Tüm Lastik Ebatları )

Araçların doğrudan yer temasını mümkün kılan bölümleri lastiklerdir. Dolayısıyla lastiklerin uygun hava basıncına sahip olması; sürüş güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Lastiklerin uygun hava basıncına sahip olması için gerekli basınç limitlerini gösteren tabloya lastik hava basıncı tablosu denir. Lastiklerin uygun hava basıncına sahip olması; fren mesafesini, yakıt tüketimini ve aracın konforunu doğrudan etkiler. Bundan dolayıdır ki araç lastiklerinin hava basınçlarını isabetli bir aralıkta tutmak gerekmektedir.

Aracınızın Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

Ortalama 1 aylık periyotlar halinde lastiğinizin hava basıncını kontrol etmeniz güvenli bir sürüş ortamının oluşmasına destek sağlayacaktır. Bu noktada aracınızın lastik hava basıncının ne kadar olması gerektiğini biliyor olmanız gerekmektedir. Şayet herhangi bir çivi batması vs. olmazsa lastiğinizdeki hava basıncı ayda ortalama 0,69 bar kadar düşer. Elbette ki hemen her türlü araçların lastiklerine göre farklı hava basıncı değerinin mevcut olduğunu ifade etmek de mümkündür. Bu noktada belli başlı lastik ebatlarının hava basıncı tablosu hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

blank

Lastik hava basıncı tablosu

225 45 R17 Ebatlı Lastiklerde Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Şayet aracınızın ağırlık dağılımı ön koltuklarda 2 arka koltuklarda 0 yolcu olacak şekildeyse ön lastiklerinizi 38 Psi olarak; arka lastiklerinizi de 36 Psi olarak ayarlamanızda fayda vardır. Şayet her iki tarafta da ikişer yolcu mevcutsa; hem arka hem de ön lastiklerin 38 Psi olarak ayarlanması gerekmektedir.  Bununla birlikte ön koltukta iki ve arka koltukta 2’den fazla yolcu mevcutsa ön lastiklerinizi 38 arka lastiklerinizi de 40 Psi olarak ayarlamalısınız.

225 40 R18 Ebatlı Lastiklerde Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Esasında aracın yolcu taşıma sayısına yani araçtaki yük dağılıma göre lastik hava basınçlarının oluşturulması gerekmektedir. Bu durum 225 40 R18 ebatlı lastikler için de geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet aracınızın yük dağılımı eşit miktardaysa ön lastiklerinizi 40 Psi, arka lastiklerinizi de 38 Psi olarak ayarlamanızda fayda vardır. Şayet ön yolcu sayısı iki ve arka yolcu sayısı 2’denfazlaysa ön lastiklere 40 ve arka lastiklere de 42 Psi basınç değerinde hava bulunmalıdır.

195 65 R15 Ebatlı Lastiklerde Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Aracınızdaki ağırlık dağılımının eşit olması ve ön tarafta 2 yolcu kapasitesine tarafta boşsa lastik hava basıncının ön lastiklerde 34 Psi ve arka lastiklerin de 32 Psi olması gerekmektedir. Eğer aracınızdaki ağırlık dağılımı eşit olarak dağılmışsa; ön lastiklerinize 34 ve arka lastiklerinize 34 Psi değerinde bir hava basıncı ayarlamanız önerilmektedir. Şayet ön tarafta iki yolcu arkada tarafta da ikiden fazla yolcu seyahat ediyorsa; ön lastikleriniz 34 Psi ve arka lastiklerinizin de 36 Psi hava basıncına sahip olması gerekmektedir.

blank

Lastiklere ne kadar hava basılır?

205 55 R16 Ebatlı Lastiklerde Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Lastik hava basıncı tablosu gündeme geldiği zaman 205 55 R16 ebatlı lastiklerde de yolcu sayısı ve yük dağılımı temel belirleyici faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada aracınızın ön tarafında 2 arkada tarafında yolcu kapasitesi bulunmuyorsa ön lastiklerin 36 Psi ve arka lastiklerin de 34 Psi olarak ayarlanması gerekmektedir. Şayet aracınızın ön tarafında 2 ve arka tarafında da 2 yolcu kapasitesi mevcutsa; tüm lastiklerinizde 36 Psi hava basıncının bulunması önerilmektedir. Bununla birlikte ön tarafta 2 ve arka tarafta da 2’den fazla yolcu taşıma kapasitesi mevcutsa; ön lastiklere 36 Psi ve arka lastiklere de 38 Psi basınç havası ayarlamak şarttır.

Lastikler hakkında diğer bir önemli konu olan lastik ömrü hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler Lastik Ömrü Kaç Km’dir? Yazımızı okumalarını önermekteyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.