Konu Araba

Trafikten Çekme Belgeli Araç Kullanmanın Cezası Nedir ve Nasıl Uygulanır?


Araçların trafikte belli kurallara uyması gerekmektedir. Bu kurallara uymayanlara belirlenmiş belli cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalar belirlenip kişiye gönderildikten sonra ceza alan kişi kurallara uymak zorundadır. Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası da bu cezalardan biri olarak bilinmektedir. Trafikten çekme belgesi alınmış bir aracın kullanılmaması gerekmektedir. Bu araç ile trafiğe çıkılması durumunda araç sahibine ceza verilmektedir.

Trafikten Çekme Belgeli Araç Ne Demektir?

Belli sebeplerle bir aracın artık trafiğe çıkmayacağına dair bir belge alınmasıdır. Bu belgenin alınmasının ardından bu araç artık trafiğe çıkamaz. Aracın trafikten çekme belgesi özellikle hurdaya ayrılmış olan ve kullanılmayacak durumda olan araçlarda alınmaktadır. Araç kullanılmayacak durumda olduğu için bu aracın vergilerinden ve resmi sorumluluklarından kurtulmak üzere bu yola başvurulur. Ayrıca çok uzun süre araç kullanılmayacak ise bu durumda trafikten men belgesi alınabilmektedir. Bu belge alındıktan sonra araç sahibi bu aracı artık trafiğe çıkaramaz. Bu durumda olan aracın kullanılması durumunda trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası olan miktar araç sahibine uygulanır.

Trafikten men belgesi alınan bir araç artık hiçbir vergiye dahil değildir. Kişi aracına bu belgeyi aldıktan sonra istediği kadar bu belge kalabilir. Bu belgeyi almak için aracın önceki borçlarının sıfırlanması gerekmektedir. Borçlar sıfırlandıktan sonra aracın plakası trafiğe teslim edilir. Plakasız olan bu araçların satışı yapılabilmektedir. Plakasız araçların satış işlemleri plakalı araçlarda olduğu gibidir. Bu araçların satış işlemleri de noterde yapılmaktadır. Satış işleminden sonra ise trafik şube müdürlüğüne gidilerek buradaki işlemleri yapılır. Ek olarak bu araçların satışı sırasında araç muayene istasyonuna götürülmesi gerekmektedir.

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezaları detaylı olarak anlatılmıştır.

Trafikten Çekme Belgeli Araçlar İçin Nasıl İşlem Yapılır?

Aracı hurda olmuş kişiler veya aracını uzun süre kullanmayacak kişiler MTV ücreti ödememek için trafikten men belgesi almaktadır. Bu belge alındıktan sonra araç kullanılırsa bu kişilere trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası uygulanmaktadır. Araç için trafikten çekme belgesi almak için şu işlemlerin yapılması gerekmektedir:

  • Trafikten çekme işlemleri her türlü araç sahibi için trafik tescil şube veya bürosu tarafından yapılmaktadır.
  • Trafikten çekme işlemi uygulanacak araç için dilekçe hazırlanır. Bu dilekçeye ek olarak aracın tüm vergilerinin ödendiğine ve borcu olmadığına dair alınan bir belge eklenir. Araç trafik belgesi araç plakası, trafik belgesi şubeye teslim edilir.
  • Trafik tescile getirilen belgeler alındıktan sonra araç tescil belgesine not olarak bu araç trafikten çekilerek tescili silinmiştir şeklinde bir not yazılır ve belgeleri iptal edilir.
  • Trafikten çekilme işlemi uygulana aracın tescil kaydı da silinmektedir.
  • Trafikten çekme işlemi uygulanan aracın vergilerinin işlememesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bilgi verilir. Böylece artık vergilerden muaf olunur.

Çekme belgesi almış araçlar

Trafikten Çekme Belgeli Araç Kullanmanın Cezası Nedir ve Bu Ceza Kime Kesilir?

Aracı için trafikten çekilme işlemi yaptıran kişi bu aracı artık yeniden işlem yaptırıp bu belgeyi iptal ettirmeden trafiğe çıkaramaz. Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre uygulanmaktadır. Bu maddede belirlenen ceza miktarı ise 10 ceza puanı ve 1002 TL’dir. Bu ceza aracı kullanan kişiye ait sürücü belgesine kesilmektedir. Yani bu aracı trafiğe çıkarak kişi kim ise cezayı o kişi öder ve ceza puanı o kişinin belgesine işlenir. Sürücü ceza verildikten sonra 15 gün içerisinde bu cezayı öder ise indirimli ceza uygulanacaktır ve 751,5 TL olarak bu cezayı ödeyecektir.

Araba hakkında aklınıza takılan tüm soruları bizlere konu araba web adresimiz üzerinden iletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Samet dedi ki:

    Motorsikletin muayenesi bitti satışı yapılmadı araç başkasında çekme belgeli yaptırdım aracı yakalatırsa bana bana ceza gelir mi?

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.