Atmosferik Motor Nedir?

Atmosferik Motor Nedir?

Araç satın alacağımız zaman atmosferik motor mu? Turbolu motor mu? Sorusu hep zihinlerde yer edinmektedir. Yeni nesil teknolojiyi içeriğinde barındıran atmosferik motor nedir? Turbo motorlara göre daha uygun fiyatlı olan ve düşük devirde araçların daha hızlı hızlanmasına olanak tanıyan yeni nesil tasarım özelliğine sahip olan motorlara atmosferik motor denir.

Atmosferik motorlar, turbo motorlarda olduğu gibi aşırı bir ısınmanın ortaya çıkmasına olanak tanımazlar. Böylece atmosferik motorların çok daha geç sürelerde aşındığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Özellikle motorun geç aşınması aynı zamanda atmosferin motorların uzun ömürlü bir kullanım özelliğine sahip olduğu anlamına da gelmektedir.

Atmosferik Motor İyi Mi?

İçten yanmalı motorlar arasında her alan Atmosferik motorlar, volumetrik verim açısından son derece avantajlı motorlardır. Atmosferik motorların yanma odalarınki hacmi, ortalama %70 ile %80 oranında yakıt ile hava almasını mümkün kılar. Bu da söz konusu motorların çok daha verimli çalışmasını mümkün kılar. Peki, atmosferik motorların avantajları nelerdir?

  • Atmosferik motorlar özellikle LPG sistemlerine etkili bir düzeyde uyum sağlar.
  • Atmosferik motora sahip olan araçlar turbo araçlara göre daha uygun fiyatlıdır.
  • Bu tarz araçlarda düşük devirlerde dahi seri bir şekilde hızlanma mümkün olur.
  • Atmosferik motora sahip araçlarda silindir sayısının sayısı güç ve performansı da etkiler.
  • Atmosferik motorlu araçlarda motor aşırı derecede ısınmadığı için bu tarz araçların motorları da daha uzun ömürlüdür.

Elbette ki atmosferik motorların etkili bir düzeyde kullanım özelliğinin mevcut olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Atmosferik motorlar hem uzun ömürlü bir kullanım özelliğine sahiptir hem de daha az maliyetlidir. Bununla birlikte son zamanlarda özellikle turbo motor üretim teknolojisinin etkili bir seviyede geliştiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla turbolu motor mu atmosferik motor mu? Sorusu da yanıtı merak edilen bir diğer soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Turbolu Motor Mu Atmosferik Motor Mu?

Turbolu motor mu atmosferik motor mu? Tarzındaki soruların sayısını fazla olmasının temel nedeni, turbo teknolojisine sahip bir araç mı yoksa atmosferik motora sahip bir araç mı? Daha iyi tarzında karşılaştırmaların sıklıkla yapılmasıdır. Esasında son zamanlarda turbo teknolojisinin etkili bir düzeyde geliştiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu durum doğal olarak turbo motorlu araçların sayısını da arttırmaktadır. Öte yandan atmosferik motorlu araçlara baktığımız zaman motordaki aşınmanın daha az olduğunu ifade etmek mümkün olur.

blank

Yeni Nesil Atmosferik Motor

Atmosferik motorlarda yakıt ile hava karışımının yanma odasında vakumla çekildikleri bilinmektedir. Turbo motorlu araçlarda doğrudan motorun kendisinden alınan hareket gücü sayesinde bir çalışma sistemi mevcuttur. Dolayısıyla turbo motorların atmosferik motorlara göre daha yüksek bir basınç değerinin elde edilmesi de mümkündür. Öte yandan turbo motorların atmosferik motorlara yeni teknolojilerle desteklenen aşırı besleme sistemlerinin takılması neticesinde üretildiği bilinmektedir.

Turbo motorlarda yer alan aşırı besleme sistemi motorda daha yüksek bir basınç miktarının ortaya çıkmasını mümkün kılar. Yine aşırı besleme sisteminin daha fazla miktarda hava emilmesini mümkün kıldığını ifade etmek de mümkün olur. Bundan dolayı da turbo motorların atmosferik motorlara nazaran çok daha avantajlı olduklarını ifade etmek de mümkün olur. Bütün bu bilgiler ışığında atmosferik motor nedir? Doğrudan piston hareketi aracılığıyla çalışma sistemine sahip olan özel bir motor türüdür. Bu türden araç motorlarının muadillerine göre çok daha uzun ömürlü olduklarını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır? ( Belirtileri )

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.