Gümrükten Satılık Araçlar

Gümrükten Satılık Araçlar

Gümrükten satılık araçlar her zaman popülerdir! Bir araç satın almak istediğinizde, onu nereden satın aldığınızı bilmek önemlidir. Bir araba pazarına gidip bir araba satın alırsanız, daha önceden hasar görmüş bir araç satın alma riskiniz bulunmaktadır. Elinizde böyle bir araç kalsın istemezsiniz. Bunun yerine, doğrudan gümrükten araç satın almayı düşünebilirsiniz. Bu sayede daha makul cüretler ödeyerek son derece pratik bir şekilde gümrükten araç satın alabilirsiniz. Peki, gümrükten satılık araçlar nasıl alınır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Genel olarak gümrükte satılık araç satın almak kolaydır. Gümrüklerde çoğunlukla geniş bir satılık araç envanteri vardır. Gümrüklerde yer alan stoklarda neler olduğunu öğrenmek için kısa bir araştırma yapmanız bile etkili bilgilere ulaşmanızı mümkün kılacaktır. Gümrükten satılık araç alırken yapmanız gereken bazı önemli şeyler vardır. Arabayı satın almak için dışarı çıkmadan önce net bir eylem planınız olduğundan emin olmanız gerekir. Öncelikle ne tür bir araç istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Gümrükten araç satın alırken farklı araba türleri arasından seçim yapabilir ve ardından neye benzediklerini anlamak için onlara çevrimiçi olarak bakmaya başlayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra sıra gümrükten aracı satın almaya gelecektir. Peki, gümrükten satılık araçlar nasıl alınır? Bu tür işlemlerin püf noktaları nelerdir? İşte bu sorulara dair merak edilen tüm detaylar!

Gümrükten Satılık Araçlar Nasıl Alınır?

Gümrükten araç satın almayı istediğiniz zaman karşınıza e-ihale sistemi çıkaracaktır. E-ihale sistemi; internet üzerinden araç ve eşya satışını mümkün kılan özel bir sistemdir. Bu sistem üzerinden gümrükten satışı yapılacak araçlarla birlikte, farklı eşyaların da satışı gerçekleşmektedir. Hatta tekne ve otobüs gibi araçların da satışı e-ihale sistemi üzerinden gerçekleşmektedir.

E-ihale sistemi üzerinden araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. İlk önce aracın verdiğiniz paraya değdiğinden ve üzerinde ödeme yapabilecek durumda olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca vereceğiniz fiyat teklifinin de aracın piyasa değeriyle uyumlu olmasına dikkat etmek durumundasınız. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde araç satın almanız da mümkün olacaktır.

Günümüz itibariye gümrükten satılık araç almak istediğiniz zaman e-ihale sistemine dahil olmanız gerekmektedir. Burada birbirinden lüks araçların satışı gerçekleştirilmekle birlikte geniş model ve marka yelpazesinden de söz etmek mümkün olmaktadır. Peki, gümrükten satılık araçlar gündeme geldiği zaman karşımıza çıkan e-ihalelere kimler girebilir? İşte detaylar!

E-İhalelere Kimler Girebilir?

Gümrükten satılık araçlar almak istediğiniz zaman e-ihalelere girmeniz gerekmektedir. Genel olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-ihalelere girme hakkında sahiptirler. Şayet e-ihale sürecinde yer alan herhangi bir araca fiyat teklifi vermek istiyorsanız ilk önce teminat yatırmanız gerekmektedir. Ancak ihaleye girmek üzere yatırdığınız teminatı ihalede aracı satın alamasanız bile geri alabilirsiniz. Burada ihale sırasında ihale kurallarına uygun davranmanız şarttır.

Online bir şekilde gerçekleştirilen e-ihalelere girmek için ilk önce e-ihale sisteminin üyesi olmalısınız. E-ihale sistemine üye olmak için T.C. kimlik numaranızı ve bir e-posta adresinizi girmeniz yeterli olacaktır. Bir de adınıza açılmış olan bir banka hesap numarasına da sahip olmanız gerekmektedir. Böylece e-ihale sistemine üye olarak bu sistemde yer alan ihalelere girebilirsiniz. Bu noktada e-ihale sisteminden gümrükteki satılık araçları satın alırken de dikkatli davranmanız her zaman önerilmektedir.

blank

Gümrükten Satılık Araçlar

Gümrükten Satılık Araç Alırken Dikkat Edilecekler

Gümrükte ihaleye çıkan aracı satın aldıktan sonra, araçta herhangi bir sorun olmadığından emin olmanız önemlidir. Bu, aracı gümrükten satın almadan önce, herhangi bir sorun ya da sorun olup olmadığını anlamak için önce bir muayeneye götürmenizde fayda var demektir. Herhangi bir sorun varsa, arabayı teslim almadan önce düzeltildiğinden emin olun, aksi takdirde bu, daha sonra yeni aracınızda dolaşırken sorun yaşamanıza neden olabilecektir.

Gümrükten satılık araçlar alırken aracın durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Burada aracın durumuna dair kapsamlı bir araştırma yapmanız beraberinde önemli kazanımları getirecektir. Gümrükten araç almak, piyasada yeni veya kullanılmış bir araç almak kadar basit değildir. Göz önünde bulundurmanız gereken şeyler vardır. Burada aracın durumuyla birlikte, aracın kilometresi, motor durumu, kaporta durumu ve varsa arabadaki aksesuarlara vs de dikkat etmeniz önerilmektedir.

Gümrükten satılık araç satın almak büyük bir satın alma işlemidir, bu nedenle araştırmanızı yapmanız ve mümkün olan en iyi teklifi verdiğinizden emin olmalısınız. Burada satın almayı istediğiniz aracın marka ve modelinin piyasa değerini tam olarak biliyor olmanızda fayda vardır. Ancak bu sayede gümrükten araç alırken daha az ücret ödeyerek daha üst performans ortaya koyan araç modellerine sahip olmanız mümkün olacaktır. Bu noktada gümrükten araç satın alma işleminin son derece titiz bir süreci de beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gümrükten satılık araçlar söz konusu olduğu zaman daha çok devlet tarafından farklı nedenlerden dolayı el konulan araçlar karşımıza çıkmaktadır. Yine bir şekilde terk edilmiş olan yabancı ülke temsilcilik araçlar da gümrükten satılık olarak araçlar arasında yer almaktadır. Bir de serbest bölge araçlarının da kimi zaman gümrükten satılık araçlar kategorisi içerisinde yer aldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Bundan dolayıdır ki günümüz itibariyle gümrükten araç satın almayı istediğiniz zaman karşınıza geniş kapsamlı alternatif seçenekler çıkacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.