46 Nerenin Plakası? ( Hangi Şehir )

46 Nerenin Plakası? ( Hangi Şehir )

46 plaka nerenin? Bilindiği üzere ülkemizdeki tüm şehirlere ait plaka numarası bulunmaktadır. Bu numara aracın hangi ilde kayıtlı olduğunu göstermektedir. Rakam ve harflerden oluşan plaka numarası, tüm motorlu taşıtların tamamında bulunmak durumundadır. Bu arada araç plakası üzerinden araca ait resmi kayıtlara ulaşmak da mümkün olmaktadır. Her şehrin kendine özel bir plaka kodu bulunmaktadır. Peki, 46 nerenin plakası? İşte bu soruya dair merak edilen tüm soruların yanıtları!

46 numaralı plaka Kahramanmaraş kentine ait bir plaka numarasıdır. Coğrafi olarak Akdeniz Bölgesine yakın olan ancak İç Anadolu Bölgesine ait bir ilimiz olan Kahramanmaraş, plaka verildiği dönemde ‘’M’’ harfiyle başlayan illerden birisi olduğundan 46 numaralı plaka bu ilimize aittir. 46 numaralı plaka numarasına göre işlem yapılacağı zaman, akla ilk gelen kent Kahramanmaraş’tır.

46 Plaka Neye Göre Kahramanmaraş’a Verilmiştir?

Türkiye’de ilk olarak plaka numaraları 27 Eylül 1962 yılı itibariyle verilmeye başlanmıştır. 1962 yılında yayınlanan yönetmelik gereğince ülkemizdeki tüm illerin harf sırasına göre bir plaka numarası verilmiştir. Bu yıldan itibaren araçlara plaka takılmaya başlanırken; Kahramanmaraş’a da 46 numarası verilmiştir. Esasında 1962 yılına kadar ilk olan tüm kentlerimiz için alfabetik sıralamaya uygun bir şekilde ilerleme kaydedilmiştir.

Bilindiği üzere plaka numaraları oluşturulurken, illerin alfabetik sıralaması esas alınmıştır. Yani ‘’A’’ sesiyle başlayıp ‘’Z’’ sesine kadar uygulanan bir alfabetik sisteme göre plaka numaraları oluşturulmaktadır.  Kahramanmaraş da o dönemde ‘’M’’ sesiyle başlayan bir kent olduğundan 46 numaralı plaka bu kenti simgelemektedir.

1962 yılı itibariyle ülkemizde 1’de 67’ye kadar plaka numarası oluşturulmuştur. İlk numara yani 01 Adana kentini simgelemektedir. 67 numaralı plakaysa Zonguldak kentini simgelemektedir. Ancak daha sonraki süreçte yeni illerin oluşması, oluşturulan alfabetik sıralamada da sarkmalara neden olmuştur.

blank

46 Plaka Hangi İlimize Ait?

Şöyle ki Zonguldak 67 plaka numarasıyla son il olurken, Aksaray ili 68 numarasına sahip olan son il olmuştur. Oysa Aksaray alfabetik sıralamaya göre ilk sıralarda yer alması gerekirdi. Bu durumun oluşmasında oluşturulan alfabetik sıralama sisteminin 1962 yılına kadar il olan şehirlerin kıstas alınması etkili olmuştur.

Bütün bu bilgiler ışığında ülkemizde 1’den 67’ye kadar olan plaka sıralamasında illerin ilk harfleri esas alınarak bir sıralama oluşturulmuştur. Ancak sonraki süreçte 68 ve sonraki plakalar için şehirlere ‘’il’’ olma statüsü tanınmasına göre bir sıralama benimsenmiş durumdadır. Günümüz itibariyle en son il olan kentimiz Düzce olduğundan Düzce 81 plaka kodunu almıştır.

Kahramanmaraş Ne Zaman 46 Plaka Numarasını Aldı?

46 plaka nerenin? Dediğimizde akla ilk gelen kent Kahramanmaraş’tır. Bu plaka kodunu Kahramanmaraş 1962 yılında almıştır. Ancak burada önemli bir ayrıntıdan söz etmek gerekmektedir. Bilindiği üzere Kahramanmaraş’ın ilk ismi Maraş’tır. Ancak 1973 yılında şehre Milli Mücadele Dönemindeki kahramanlıklarından ötürü ‘’Kahraman’’ unvanı verilmiştir. Bu tarihten sonra Maraş, Kahramanmaraş olarak anılmaya başlanmıştır.

Plaka sistematiği oluşturulurken alfabetik sıralama esas alınmıştır. Ancak Kahramanmaraş bu sistematiğin dışında kalan bir kenttir. Bundan dolayı sıklıkla 46 plaka nerenin? Sorusu dillendirilmektedir. Zira ülkemizde plaka verilmeye başlanan 1962 yılında Kahramanmaraş; ‘’Maraş’’ ismini kullanan bir kenttir. Dolayısıyla kentin plaka kodu ‘’K’’ sesi yerine ‘’M’’ sesine uygun bir şekilde verilmiştir.

Ülkemizde ‘’M’’ sesiyle başlayan sonraki harf sıralama sistematiğinde de ilk sırada yer alan Malatya’nın plaka kodu; 44’tür. Devamında gelen il Manisa olduğu için Manisa’nın plaka kodu da 45’tir. Maraş ( Kahramanmaraş ) alfabetik sıralama mantığına göre 46 numaralı plakayı almış bir kentimizdir. Sonrasında 47 numaralı plakayla Mardin kenti yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.