Yanıp Sönen Trafik Işığı Ne Anlama Gelir?

Yanıp Sönen Trafik Işığı Ne Anlama Gelir?

Trafikte sıklıkla karşılaştığımız yanıp sönen trafik ışığı yanıp söndüğü renge göre farklı anlama gelmektedir. Bilindiği gibi sarı ışık uyarı, kırmızı ışık dur, yeşil ışık da geç anlamındadır. Ancak bu ışıkların yanıp sönmesi durumu biraz daha farklı yorumlanmaktadır. Peki, yanıp sönen trafik ışığı ne anlama gelir? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntılar!

Yanıp Sönen Kırmızı Işık Ne Anlama Gelir?

Yanıp sönen kırmızı ışık “dur” anlamına gelir. Yanıp sönen kırmızı bir ışık gördüğünüzde kavşakta durmalı ve ışığın yeşile dönmesini beklemelisiniz. Yanıp sönen kırmızı ışık, trafik sinyalinin düzgün çalışmadığının bir göstergesi de olabilir. Yanıp sönen kırmızı ışıkta durmalısınız. Bu ışığa da diğer kırmızı ışıklardaki gibi tepki vermelisiniz. Ancak, ışık yanıp sönmeye başladığında zaten bir kavşaktaysanız, çapraz trafik yoksa güvenli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Yanıp sönen kırmızı ışık, kavşakta durmanız gerektiği anlamına gelir. Sabit kırmızı ışığa benzer, ancak bazı farklılıklar vardır. Yanıp sönen kırmızı ışık, sabit kırmızı ışıktan farklı bir anlama sahiptir. Yanıp sönen kırmızı ışığın dur anlamına geldiğini ifade edebiliriz. Bununla birlikte bu ışığın yanıyor olması, kavşaktan bir acil durum aracının geldiği anlamına gelmez. Bu tür bir ışıkla karşılaştığınız zaman durması gereken diğer araçların davrandığı gibi davranmak durumundasınız.

Ayrıca, yaya geçidi koruması olmayan bir kavşakta (kanunen gerekli olan) dönerken sola mı sağa mı döneceğinize karar vermeniz için size daha fazla zaman tanır. Yaya geçidi koruması yoksa ve trafiği yönlendiren bir görevli yoksa işaretlenmemiş bir kavşakta her zamanki gibi geçiş hakkı vermeniz gerektiğini varsayabilirsiniz.

Şayet yanıp sönen bir kırmızı ışık görürseniz; bu kimi zaman trafik ışığının arızalandığı ve artık çalışmadığı anlamına da gelebilir. Yine de bu ışığı gördüğünüz zaman dikkatli hareket etmenizde fayda vardır. Ayrıca, yanıp sönen kırmızı ışıklar ambulans veya polis arabası gibi bir acil durum aracının yaklaştığı anlamına da gelebilmektedir.

Özellikle acil durum aracı kavşaktan güvenli bir şekilde geçene kadar yanıp sönen kırmızı ışıklar devam eder. Bu ışık birkaç dakika beklemek anlamına gelse bile, yine de bu ışığı gördüğünüz zaman etrafınızdaki araçların durumunu kontrol etmenizde fayda vardır. Bu arada durmanız gereken yanıp sönen kırmızı ışıkta durmazsanız, polis tarafından para cezasına çarptırılabilirsiniz. Hatta ehliyetinizden puanı dahi düşebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında yanıp sönen kırmızı ışık; devam etmeden önce durun ve ışığın yanıp sönmesinin durmasını bekleyin anlamına gelir. Bu genellikle bir polis memurunun veya güvenlik ekibinin kavşakta çalıştığı veya birisinin kırmızı ışıkta geçip kazaya neden olduğu anlamına gelmektedir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir ışıkla karşılaştığınız zaman dikkatli davranmanızda fayda vardır.

blank

Trafik Işıkları

Yanıp Sönen Yeşil Işık Ne Anlama Gelir?

Yanıp sönen yeşil ışık “git” anlamına gelmektedir. Yanıp sönen bir yeşil ışık gördüğünüzde kavşaktan dikkatli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Ancak, ileride sarıya veya kırmızıya dönüşecek başka bir trafik ışığıyla karşılaştığınız zaman bu işaretlere uygun bir şekilde davranmalısınız.

Yanıp sönen yeşil ışık, karşıdan karşıya geçmesi gereken insanlar olduğunun bir göstergesidir. Ancak kimi zaman bunun tersi de olabilir. Böyle bir durumda, yayaların veya bisikletlilerin geçidi kullanmadığından veya karşıya geçmek için beklemediğinden emin olmak için yeterince net göremiyorsanız durmalısınız. Şayet onları görebiliyorsanız, kavşaktan geçmeden önce karşıya geçmelerini beklemelisiniz.

Yanıp sönen yeşil ışık: eğer aracınızın yakınında herhangi bir araç veya yaya yoksa bir kavşaktan geçmenin güvenli olduğunu anlamına gelmektedir. Bu ışık geçiş yapmanızın güvenli olduğu anlamına gelmektedir. Aralıklı bir şekilde yanıp sönen yani fasılalı yeşil ışık; yavaşlamanız gerektiği ve ardından geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Burada yavaşladığınız zaman mutlaka yolun müsait olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yanıp sönen trafik ışığı rengine göre farklı anlamlar içermektedir. Esasında yanıp sönen trafik ışığı da tıpkı yol ver levhasına benzer bir anlam taşımaktadır. Yani bu ışığı gördüğünüz zaman önce yavaşlamalısınız. Sonrasında etrafınızda yaya varsa ona yol verip öyle geçmeniz anlamına gelmektedir. Burada temel kriter yolun müsait olup olmadığınız. Sürücü ya da yaya buna göre hareket etmek durumundadır.

Yanıp Sönen Sarı Işık Ne Anlama Gelir?

Yanıp sönen trafik ışığı arasında yer alan sarı renk, her zamanki gibi dikkatli hareket etmeniz anlamına gelmektedir. Yanıp sönen sarı ışık “dikkat” anlamına gelir. Trafik sinyali tarafından kontrol edilen bir kavşakta yanıp sönen sarı bir ışık gördüğünüzde, yavaşlamalısınız. Hatta yanıp sönen sarı ışık görüyorsanız ve gerecekse de durmaya hazır olmalısınız.

Yanıp sönen sarı ışıklar, trafik ışıklarında bir sorun olduğunda kullanılmaktadır. Bu durumda, durmuş bir aracın trafiği kapatması veya kavşağı güvenli bir şekilde geçme yeteneğinizi etkileyen başka bir sorunun ortaya çıkma olasılığı var demektir. Bundan dolayıdır ki yanıp sönen sarı ışıklar bir sorun olabileceğini size bildirmek için kullanılmaktadır.

Sizde yanıp sönen trafik ışığı gördüğünüzde, ışık yeşilden sarıya veya kırmızıya döndüğünde gerektiğinde frene basmak zorunda kalmadan durabilmek için yavaşlamanız tavsiye edilmektedir. Yanıp sönen sarı ışık, trafik sinyalinin yeşilden kırmızıya geçmek üzere olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu ışığı gördüğünüz zaman kavşakta dikkatli ilerlemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.