Direksiyon Hidrolik Yağı Azalırsa Veya Biterse Ne Olur?

Direksiyon Hidrolik Yağı Azalırsa Veya Biterse Ne Olur?

Araçların çalışma sistemleri değişebiliyor. Son dönemlerde üretilen araçlarda hidrolik olan direksiyonlar yer alıyor. Bu tarz direksiyonların kullanımları ise araç içindeki hidrolik yağlar ile sağlanır. Peki araçtaki direksiyon hidrolik yağı azalırsa ne olur? Araç içerisinde sürüş esnasında seslerin gelebilir. Hidrolik yağının azaldığının en sık belirtisi ses gelmesidir.

Bu durumu anlayabilmek için öncelikli olarak sürüş esnasında normalde gelen sesleri bilmek gerekir. Aksi takdirde diğer seslerden ayırt etmek zor olabilir. Bazı durumlarda nadirde olsa hidrolik yağının azalması sesi araç hareket halinde park halinde iken gelebilir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Nedir ?

Günümüzdeki araçların çoğunda hidrolik direksiyonlar bulunur. Hidrolik direksiyonlarda; performans oluşturan sentetikli ya da mineralli yağ çeşitleri bulunur. O yağ çeşitlerine direksiyon hidrolik yağı adı verilir. Peki direksiyon hidrolik yağ çeşitlerinin genel özellikleri arasında neler yer alır?

 • Hidrolik direksiyon sisteminin oluşturulmasında yardımcı olur.
 • Köpürme risklerinin önlenmesini sağlar.
 • Direksiyon pompasında kolaylık sağlar.
 • Korozyonun bastırılmasında yardımcı olur.
 • Direksiyon dişlisinde kolaylık sağlar.
 • Hidrolik araçların kullanımlarının kolay olmasını sağlar.

Direksiyon Hidrolik Yağı Neden Önemlidir?

Hidrolik direksiyonların kullanımlarında hidrolik yağı önemlidir. Çünkü direksiyonun genel yapısı hidrolik yağ çeşitlerine göre oluşturulur. Direksiyonun pratik kullanımlı olmasında önemli etkisi bulunur. Hidrolik direksiyonu sert olarak kullanımları zor olur. Bu durumun nedenlerinden biriside hidrolik yağının azalması olabilir.

Araç çeşitleri tercih edilir iken hidrolik özellikli olması istenir. Çünkü günümüz koşullarındaki trafik şartları için en uygun araç çeşitleri hidrolik özellikli olmasıdır. Araçların hidrolik özellik sistemlerinin çalışması için ise hidrolik yağı desteği ile gerçekleşir.

Sürekli hidrolik araç çeşitleri üretiliyor. Bu yüzden de hidrolik yağ çeşitlerine olan ihtiyaç günden güne artıyor.

blank

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Direksiyon Hidrolik Yağı Nasıl Değişir?

Günümüzde hidrolik araçları kullananları sayısı çoktur. Fakat direksiyon hidrolik yağlarının düzenli olarak kontrol edilmesini gerektiğini bilen sürücülerin sayısı azdır. Peki direksiyon hidrolik yağı nasıl değişir?

 •  İlk olarak direksiyon dişlisinden hortumların ayrılmasını sağlanır.
 •  Oradaki sıvıyı direksiyon bölümünden boşaltmak gerekir.
 • Ayrı bir kapa pompalanmasını yapmak gerekir.
 • Basınç ile hortumların bağlanması yapılır.
 • Yeni yağların doldurulması yapılır.
 • Araç motorunun çalışması gerekir.
 • Direksiyonda sağ sol yapın.
 • Önceki yağ boşalması tamamlandığında motorun durulması gerekir.
 • Yeni yağın yeterli seviye gelmesini bekleyin.

Yapılan işlem aşamaları bittikten sonra deneme sürüşü yapılması gereklidir. Böylece hem hidrolik yağın yeterli olup olmadığına karar verirsiniz. Hem de arada farkı görmüş olursunuz. Sonrası süreçler ise direksiyon hidrolik yağı azalırsa ne olur? Merak edilir. Aracın kullanımında çoğunlukla ciddi zorluklar yaşanır.

Direksiyon Hidrolik Yağı Değişimi Fiyatları Ne Kadardır?

Araçların tipi ve marka özelliklerine göre hidrolik yağ çeşitlerinde farklılıklar olabilir. Bu yüzden de direksiyon hidrolik yağı değişimi fiyatları da farklıdır. Fakat değişim sırasında sadece işçilik ücretleri alınır.

Hidrolik yağ kullanımları hidrolik araç kullanımları ile daha fazla sağlanır. Yağ değişimi sonrasında ise sürekli kontrollerinin sağlanmasında fayda vardır. Çünkü pek az kişi direksiyon hidrolik yağı azalırsa ne olur? Sorusunun cevabının aracın bakımsız kalacağı olduğunu biliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.