Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama ( Tramer )

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama ( Tramer )

Son yıllarda ikinci el araç alımları daha yoğun olarak gerçekleşiyor. İkinci el araç alımlarında hasar sorgulama işlemleri her zaman daha güvenilirdir. Ücretsiz hasar kaydı sorgulama işlemleri genellikle sigorta bilgi ve gözetim merkezinin web sitesi üzerinden sağlanıyor. Hasar kaydı sorgulama genellikle ikinci el araç alımlardan önce gerçekleştirilir.

Araç hasar aldıktan sonra Sigorta bilim ve gözetim merkezine bildirilir. Araç ait hasar kayıtları detaylı olarak iletilir. Böylece ikinci el araç alımları daha güvenilir olarak tamamlanır. Özellikle araç alım ve satımlarında tramer kaydı sorgulama hizmetlerine duyulan ihtiyaç artış göstermektedir. Bu kapsamda ücretsiz tramer sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir. İşte bu soruya dair merak edilenler!

Ücretsiz Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçlarda sigortalar her zaman için ön planda yer alır. İkinci el araç alır iken geçmiş hasarlarını öğrenmek için genellikle Tramer kullanılır. Peki ücretsiz tramer sorgulama nasıl yapılır? Trafik sigortaları bilgi merkezi web sitesi üzerinden ücretsiz olarak sorgulama yapılabilir. Tramer sorgulamasında öğrenilen bilgiler;

 • Aracın kasko ile ilgili konulara ulaşabilirsiniz.
 • Aracın en son sahibinin kim olduğuna ulaşabilirsiniz.
 • Aracın daha önce kaç sefer satıldığı bilgisine sahip olabilirsiniz.
 • Araca ait kaza belgelerine ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü üzere tramer sorgulamasını ücretsiz bir şekilde yapmanız da mümkündür. Ayrıca günümüz koşullarında e-devlet üzerinden de etkili bir düzeyde tramer kaydı sorgulaması yapılmaktadır.

blank

detaylı hasar kaydı sorgulama

E devletten Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın almayı planlayanlar; genellikle e devlet üzerinden hasar sorgulaması yapar. Böylece satıcı ile iletişim kurmadan araç ile hasar bilgilerine ulaşmış oluyor. Peki, e devletten tramer sorgulaması nasıl yapılır? E devlet şifresi ile tramer üzerinden sorgulama yapmak kolaydır.

Öncelikle e devlet web sayfasından şifre ile giriş yapılması gerekiyor. Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasına bağlanmanız gereklidir. Almak istediğiniz araca ait sorgulamayı Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden sağlayabilirsiniz.

Tramere Neler İşlenir?

Araçların sigorta ve hasar bilgileri için oluşturulan tramerde araçlara ait çeşitli bilgiler yer alır. Son yıllarda ise tramere neler işlenir? Sorusu merak edilir. Tramerde bulunan bilgiler genel olarak;

 • Araca ait olan kasko poliçesi bulunur.
 • Araca ait olan trafik poliçesi yer alır.
 • Aracın üzerinde hasar kaydı var ise; hasar kaydı bulunur.
 • Araç ile kaza yapılmış ise kaza dair detaylı bilgiler yer alır.

Tramer kaydı sayesinde satın aldığınız aracın bilgilerine ulaşabilirsiniz. Böylece araç satın alırken de aracın durumu hakkında genel bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Hasar Kaydı Sorgulama SMS No

İkinci el araçlar almak isteyenler dilerseler sms ile de hasar kaydı sorgulamasını gerçekleştirebilirler. Araç hasar kaydı yapılan operatörler; Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleridir. Hasar kaydı sorgulama sms no tüm üç operatör içinde 5664 olarak belirlenmiştir. Sms ücreti alınmaktadır. Günümüzde ise sıklık ile tercih edilen yöntemlerdendir.

Aracın hasar kaydını öğrenmek için aracın plaka bilgisini boşluk bırakmadan yazarak 5664 gönderilmesi gereklidir. Esasında araçların hasar sorgulamaları genellikle plaka üzerinden yapılmaktadır. Ancak isabetli bir şekilde hasar sorgulama işlemi için mutlaka şase numarası üzerinden hasar kaydı sorgulaması yapmak gerekmektedir.

Şaseden Hasar Sorgulama

İkinci el araçlarda hasar kaydı sorgulama seçenekleri arasında motor şase numarası da yer almaktadır. İsteyen motor şase numarası ile aracın hasar kaydı sorgulamasını gerçekleştirebilir. Peki şaseden hasar sorgulama nasıl gerçekleştirilir.

 • Telefonunuzun sms kısmına HASAR yazın.
 • Boşluk bırakın.
 • Sadece S harfini yazın.
 • Boşluk bırakıp araç motorunun şase numarasını yazıp 5664 göndermeniz yeterlidir.

Herhangi bir araca ait hasar kaydı bilgisine farklı yöntemler ile ulaşmak mümkündür. Fakat genel olarak sms yöntemi daha çok tercih ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.