Konu Araba

Plaka Kimin Adına Kayıtlı Olduğunu Öğrenme


Araç plakaları devlet tarafından tutulan ve gerek görüldüğü takdirde kullanılan bir bilgi olmaktadır. Ancak ikinci el araç almak isteyen kişiler için devlet tarafından sunulan imkanlar vardır. Kişiler plaka üzerinden araç hakkında çeşitli bilgiler alabilmektedir. Bu bilgilerin başında plaka ve araç sahibinin kim olduğu bilgileri de gelmektedir. Sadece ikinci el araç alırken değil çok farklı durumlarda da plaka sahibini öğrenmeniz gerekebilmektedir. Plaka kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenme işlemleri için kişilerin tercih edebileceği farklı yöntemler bulunmaktadır. Dakikalar içerisinde plaka sahibini öğrenebilmek için tek yapmanız gereken şey ise uygun yönergeleri takip etmek olacaktır.  Plakadan araç sahibi sorgulamak için şu sistemleri kullanabilirsiniz:

 • GİB Plaka Sorgulama
 • EGM Online Plaka Sorgulama
 • Kasko şirketinden plaka sorgulama
 • SMS ile plaka sorgulama
 • E-Devlet ile plaka sorgulama

Bu işlemler sonucunda sizler de bir aracın plaka sahibi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İşlemlerin hemen hemen hepsi internet üzerinden oldukça kısa süreler içerisinde tamamlanabilmektedir. Böylece araç alırken aracın kaç kez el değiştirdiğini dahi öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Plaka kimin adına kayıtlı

Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu?

Plaka üzerinden araç ile ilgili farklı bilgilere erişim için kişilerin yardım alabileceği hizmetler bulunmaktadır. Plakadan araç sahibi öğrenme işlemleri çoğu zaman kaza gibi durumlarda ihtiyaç olunan istekler olmaktadır. Bu tarz durumlarda emniyet müdürlükleri ile iletişime geçerek en doğru şekilde sorgulama işlemlerini sağlayabilirsiniz. Plakadan araç sahibi bulunur mu? Plaka üzerinden araç sahibine ulaşabilmek için kişilerin emniyet müdürlükleri hariç tercih edebileceği bazı yerler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde olmaktadır:

 • E-devlet araç sahibi sorgulama
 • Sigorta şirketlerinden araç sahibi öğrenme
 • Vergi daireleri
 • TÜVTÜRK muayene istasyonları

Buralardan sizler de plaka sahibi öğrenebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki ikinci el araç satın almadan önce mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almak gerekmektedir. Bu tür araştırmaları araç plakası üzerinden yapmak da akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç plaka sorgulaması sayesinde aracın sahibinin bilgilerine de ulaşmak mümkün olmaktadır. Peki; plakadan araç sorgulama nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Plakadan araç sorgulama internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için en çok kullanılan yolların başında ise e-Devlet ile sorgulama gelmektedir. Plakadan araç sorgulama nasıl yapılır?

 • E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri sorgulama sayfasını açınız.
 • Açtığınız bu sayfada sizlerden bazı bilgiler istenmektedir. Bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.
 • Doldurduğunuz bilgilere göre karşınıza bir sonuç çıkacaktır. İsterseniz bu sonucu yazıcıdan kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleşen bu işlemleri farklı şekillerde de gerçekleştirebilirsiniz. Sistemlerin sizlere sunduğu talimatları doğru bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Bir Aracın Kaç Kez El Değiştirdiği Nasıl Öğrenilir ?

İkinci el araç alırken merak edilen bazı durumlar olmaktadır. Bu durumların başında ise ikinci el alacak aracı toplam kaç kişinin kullandığı bilgisi olmaktadır. Bu bilgiyi bazen satıcılar verebildiği gibi bazen gizlemektedir. Bir aracın kaç kez el değiştirdiği nasıl öğrenilir? SMS ile aracın toplam kaç kez el değiştirdiğini öğrenmek oldukça kolay olmaktadır. 5664 numarasına Detay ve ardından boşluk bırakıp plakayı girmeniz yeterli olacaktır.

Plaka Sorgulama Numarası Ne ?

Araç plaka bilgilerini telefondan en kolay sorgulama yolu SMS ile bilgi almak olmaktadır. Bunun için plaka sorgulama numarasına gerekli mesajı atmak yeterli olacaktır. Plaka sorgulama numarası ne? Araç plaka bilgilerini sorgulamak için 5664 numarasını kullanabilirsiniz. Böylece kısa bir süre içerisinde plaka numarasından sorgulama işlemi yaptırabilirsiniz. Yine plaka kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenmek konusunda da pratik bir yol bulmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.