Plaka Kimin Adına Kayıtlı Olduğunu Öğrenme

Plaka Kimin Adına Kayıtlı Olduğunu Öğrenme

Araç plakaları devlet tarafından tutulan ve gerek görüldüğü takdirde kullanılan bir bilgi olmaktadır. Ancak ikinci el araç almak isteyen kişiler için devlet tarafından sunulan imkanlar vardır. Kişiler plaka üzerinden araç hakkında çeşitli bilgiler alabilmektedir. Bu bilgilerin başında plaka ve araç sahibinin kim olduğu bilgileri de gelmektedir. Sadece ikinci el araç alırken değil çok farklı durumlarda da plaka sahibini öğrenmeniz gerekebilmektedir. Plaka kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenme işlemleri için kişilerin tercih edebileceği farklı yöntemler bulunmaktadır. Dakikalar içerisinde plaka sahibini öğrenebilmek için tek yapmanız gereken şey ise uygun yönergeleri takip etmek olacaktır.  Plakadan araç sahibi sorgulamak için şu sistemleri kullanabilirsiniz:

 • GİB Plaka Sorgulama
 • EGM Online Plaka Sorgulama
 • Kasko şirketinden plaka sorgulama
 • SMS ile plaka sorgulama
 • E-Devlet ile plaka sorgulama

Bu işlemler sonucunda sizler de bir aracın plaka sahibi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İşlemlerin hemen hemen hepsi internet üzerinden oldukça kısa süreler içerisinde tamamlanabilmektedir. Böylece araç alırken aracın kaç kez el değiştirdiğini dahi öğrenmeniz mümkün olacaktır.

blank

Plaka kimin adına kayıtlı

Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu?

Plaka üzerinden araç ile ilgili farklı bilgilere erişim için kişilerin yardım alabileceği hizmetler bulunmaktadır. Plakadan araç sahibi öğrenme işlemleri çoğu zaman kaza gibi durumlarda ihtiyaç olunan istekler olmaktadır. Bu tarz durumlarda emniyet müdürlükleri ile iletişime geçerek en doğru şekilde sorgulama işlemlerini sağlayabilirsiniz. Plakadan araç sahibi bulunur mu? Plaka üzerinden araç sahibine ulaşabilmek için kişilerin emniyet müdürlükleri hariç tercih edebileceği bazı yerler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde olmaktadır:

 • E-devlet araç sahibi sorgulama
 • Sigorta şirketlerinden araç sahibi öğrenme
 • Vergi daireleri
 • TÜVTÜRK muayene istasyonları

Buralardan sizler de plaka sahibi öğrenebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki ikinci el araç satın almadan önce mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almak gerekmektedir. Bu tür araştırmaları araç plakası üzerinden yapmak da akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç plaka sorgulaması sayesinde aracın sahibinin bilgilerine de ulaşmak mümkün olmaktadır. Peki; plakadan araç sorgulama nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Plakadan araç sorgulama internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için en çok kullanılan yolların başında ise e-Devlet ile sorgulama gelmektedir. Plakadan araç sorgulama nasıl yapılır?

 • E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri sorgulama sayfasını açınız.
 • Açtığınız bu sayfada sizlerden bazı bilgiler istenmektedir. Bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.
 • Doldurduğunuz bilgilere göre karşınıza bir sonuç çıkacaktır. İsterseniz bu sonucu yazıcıdan kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleşen bu işlemleri farklı şekillerde de gerçekleştirebilirsiniz. Sistemlerin sizlere sunduğu talimatları doğru bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Bir Aracın Kaç Kez El Değiştirdiği Nasıl Öğrenilir ?

İkinci el araç alırken merak edilen bazı durumlar olmaktadır. Bu durumların başında ise ikinci el alacak aracı toplam kaç kişinin kullandığı bilgisi olmaktadır. Bu bilgiyi bazen satıcılar verebildiği gibi bazen gizlemektedir. Bir aracın kaç kez el değiştirdiği nasıl öğrenilir? SMS ile aracın toplam kaç kez el değiştirdiğini öğrenmek oldukça kolay olmaktadır. 5664 numarasına Detay ve ardından boşluk bırakıp plakayı girmeniz yeterli olacaktır.

Plaka Sorgulama Numarası Ne ?

Araç plaka bilgilerini telefondan en kolay sorgulama yolu SMS ile bilgi almak olmaktadır. Bunun için plaka sorgulama numarasına gerekli mesajı atmak yeterli olacaktır. Plaka sorgulama numarası ne? Araç plaka bilgilerini sorgulamak için 5664 numarasını kullanabilirsiniz. Böylece kısa bir süre içerisinde plaka numarasından sorgulama işlemi yaptırabilirsiniz. Yine plaka kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenmek konusunda da pratik bir yol bulmuş olursunuz.

Araç Plakası Kimin Üstüne

Araç plakası kimin üstüne diye merak mı ediyorsunuz? Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen kişiler içerisinde satış işlemlerini gerçekleştirebilmek için araç plakası sorgulama yapmalıdır. Taşıtın çarpma ve kaza gibi durumlarda ne kadar hasar ve fiyatta hasar aldığı bilgisine ancak bu yöntemi kullanarak erişebilirsiniz.

Yapılan kazalar göz önüne alındığında değeri düşük olan araca çok fazla fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sorgulama işlemleri ile elde etmiş olduğunuz doğru veriler size her türlü işleriniz için yardımcı olacak niteliktedir. Araç plakası konusunda kapsamlı bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler de çıkmaktadır.

Araç Plakası Kimin Üstüne Nasıl Öğrenebilirim?

Taşıtların plaka bilgilerini sorgulamak için kısa mesaj gönderme yöntemini kullanabilirsiniz. 5664 numarasını kullanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sorgulama talebiniz karşılanacaktır. Plakanın kimin adına kayıtlı olduğu bu yöntem sayesinde pratik şekilde bulunabilir. Büyük harfler kullanarak detay yazdıktan sonra plakayı yazmanız ve ardından 5664’e kısa mesaj olarak göndermeniz gerekiyor.

Vodafone, Turkcell, Türk Telekom ve diğer operatörler aracılığı ile mesaj gönderebilirsiniz. Bu işlem karşılığında sizden ortalama 10 TL ücret alınacaktır her gönderdiğiniz sorgulama mesajı için ayrı ayrı ücret ödeyeceksiniz. Bütün bu bilgiler ışığında Araç plakası kimin üstüne? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt almak için birbirinden farklı alternatif seçeneklerin karşımıza çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Araç Plakası Kimin Üstüne Öğrenme Yöntemleri

Ücretli veya ücretsiz plaka sorgulama yöntemlerini tercih ederek en kısa sürede araç ile alakalı detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • SMS göndererek plakadan araç sorgulama
 • E-devlet üzerinden araç plakası sorgulama
 • Emniyet Genel müdürlüğü aracılığı ile taşıt plakası sorgulama

E-devlet internet sitesi ve emniyet Genel müdürlüğü internet sitesi üzerinden yapacağınız araç plakası sorgulama işlemleri tamamen ücretsiz olacaktır. Ayrıca bu hizmete istediğiniz gün ve istediğiniz her saatte erişebilmeniz mümkün. Ortalama 1 dakika içerisinde sorgulama işlemleriniz detaylı olarak hizmetinize sunulacaktır.

Yorumlar

 1. blank Orhan Güler dedi ki:

  Adıma ait olmayan bir araç nedeniyle mtv borcum görünüyor. Ne yapabilirim?

  1. blank Ebru Yıldız dedi ki:

   Aynı şey bende de var hiç arabam olmadığı halde borcum görünüyor.

 2. blank Ömer dedi ki:

  Plakanın kime ait olduğunu edevlet üzerinden nasıl sorguluyoruz.

  1. blank meto dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey, yazımız içerisinde detaylı olarak anlatılmıştır.

 3. blank Nazıra dedi ki:

  Merhabalar bir araç kime kayıtlı olduğunu öğrenebilir miyim

 4. blank Nazıra dedi ki:

  Araç kime ait olduğunu öğrenmek istiyorum