KM Sorgulama Nasıl Yapılır?

KM Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde araç alım satımlarında en çok merak edilen konuların başında araçların kilometreleri gelmektedir. Bazı yöntemler ile araçların kilometreleri düşürülmektedir. Bu nedenle kilometre sorgulaması yaparak doğru kilometre bilgisine ulaşmak oldukça önemlidir.

Kilometre sorgulama işlemi genel olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu sorgulama yöntemleri PTT ve TÜVTÜRK kurumları ile yapılmaktadır. Her iki sorgulama yöntemi de oldukça kolay olup PTT sorgulamaları ücretli olmaktadır. Öte yandan Tüvtürk kilometre sorgulama işlemleri ise ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak bu sistemlerin resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından ana sayfanın en yukarısında arama bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme tıklanarak kilometre sorgula yazılıp arama yapılması gerekmektedir. KM sorgulama işleminin isabetli bir şekilde yapılması, aracın KM bilgisinden emin olmanız anlamına gelecektir.

Arama işlemi sonucunda kullanıcıların karşısına bir arayüz çıkacaktır. Bu arayüzde istenilen bilgiler yerlerine yazılarak kolay bir şekilde kilometre öğrenile bilinmektedir. KM sorgulama işlemi farklı platformlar aracılığıyla pratik bir şekilde yapılmaktadır. Burada KM sorgulamasının hatasız bir şekilde yapılması için girdiğiniz bilgilerin de hatasız olması gerekmektedir.

TÜVTÜRK Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her yıl güvenli bir trafik ortamının oluşması için araçların muayene olması gerekmektedir. Yapılan her muayenede araçların kilometre bilgileri Tüvtürk sistemine kayıt edilmektedir. Bu nedenle Tüvtürk ile araçların kilometre sorgulaması kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu sistem ile kilometre sorgulaması yapmak için ilk olarak Tüvtürk’ün resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.

Ardından üst sekmede yer alan kilometre sorgulama sekmesine giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonra en alt bölümde araç muayene sorgulama kısmı açılmaktadır. Kullanıcıların son olarak bu bölüme giriş yapması gerekmektedir. Daha sonrasında ise kullanıcılardan plaka ve rapor numarasını istenmektedir.

Kullanıcılar bu bilgileri doğru bir şekilde ilgili yere yazarak arama butonuna basmaları gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından çıkan ekranın en alt bölümünde aracın kilometre bilgisi gözükecektir. Kilometre sorgulama işleminin başka araçlar için yapılabilmesi için mutlaka araç muayene rapor numarasının alınması gerekmektedir.

Kilometre Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kilometre kontrolleri aslında her aracın sürücü koltuğu bölümünde uyarı lambalarının yer aldığı bölümde yazmaktadır. Genel olarak bu kilometre yazısı benzin işaretçisinin yan tarafından yer almaktadır. Fiziki olarak yapılan kilometre kontrollerinin sistem ile karşılaştırılması oldukça önemlidir. Çünkü araç fiyatları doğrudan kilometre bilgisi ile orantılı olmaktadır. Bu nedenle kontrol edilen kilometre bilgisi e devlet sistemi ile karşılaştırılmalıdır. Karşılaştırma işleminin yapıla bilinmesi için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir.

Ardından ana sayfada yer alan arama bölümüne kilometre sorgulama yazılıp aratılmalıdır. Bu işlemin ardından çıkan sayfada kullanıcılardan bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler araç plakası ve aracın şasi numarasıdır. Bu bilgiler ilgili alanlara yazılıp tamam butonuna basılmalıdır. Bu aşamadan sonra aracın kilometresi anlık olarak ekrana yansımaktadır. E devlet üzerinden yapılan kilometre kontrolleri tamamen ücretsiz olmaktadır.

blank

KM Nasıl Sorgulanır?

PTT Km Sorgusu Nasıl Yapılır?

PTT ile araç kilometresi sorgulamak için yapılması gereken ilk işlem PTTAVM resmî sitesine giriş yapmaktadır. Siteye girdikten sonra menü kısmına girilir. Menü kısmında kilometre sorgulama bölümü yer almaktadır. Bu bölüme giriş yapılır ve araç sahibinin nüfus cüdan numarası girilir. Bu işlem bireysel sorgulamalar için geçerlidir.

Öte yandan kurumsal sorgulama işlemi için vergi numarasının girilmesi gerekmektedir. İstenilen bilgiler girildikten sonra sorgulama işleminin tamamlanması için ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme yapılacak kredi kartı bilgileri sisteme girildikten sonra elektronik posta adresine bir dekont gönderilir. Bu dekontta ödeme başarılı yazıyor ise sorgulama işlemi tamamlanmış demektir.

Bu aşamadan yaklaşık 5 ile 10 dakika sonra sorgulama sonucu tekrar aynı elektronik posta adresine iletilmektedir. PTT AVM kurumu ile yapılan kilometre sorgulama işlemleri 2013 yılından sonraki veriler için geçerli olduğu da unutulmamalıdır. KM sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç satın alacaklar açısından oldukça önemli olan bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada KM sorgulama işleminin hatasız bir şekilde yapılması için PTT iyi bir alternatif seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

KM Orijinal Mi Nasıl Öğrenilir?

Araç sahipleri birçok yöntem ile kilometre öğrenme işlemini yapabilmektedirler. İlk olarak araçların kaç yıllık olduklarının bilinmesi gerekmektedir. Araçların yıl sayıları bilinerek kilometre tahmini yapmak daha kolay olmaktadır. KM sorgulama işlemi esasında aracın kilometresinde herhangi bir değişikliğin yapılıp yapılmadığının gösterilmesi bakımından son derece önemlidir.

Öte yandan araçların muayenede veya yetkili servis raporlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu raporlarda da yine güncel kilometre bilgisi bulunmaktadır. Bu yöntemler dışından küçük bir ücret ödeyerek de kilometre bilgisi öğrenilebilir. Bunun için aracın plaka numarasını ve şasi numarası 5664’ kısa mesaj olarak atılmalıdır. Ardından yaklaşık 4 dakika içinde ilgili aracın kilometre bilgisi SMS ile bildirilmektedir.

Son olarak ise zorunlu araç sigortası yapılan sigorta şirketi ile iletişime geçilerek de kilometre bilgisine ulaşılabilir. Genel olarak araç sahipleri en güvenilir yol olarak bu yöntemi seçmektedirler. Özellikle KM sorgulama işleminin günümüz koşullarında son derece pratik bir şekilde yapıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu tür işlemleri hem mobil cihazlar vasıtasıyla hem de online ortamlarda son derece pratik bir şekilde yapabilmek mümkün olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.