Gümrükten Satılık Karavanlar

Gümrükten Satılık Karavanlar

Özellikle son zamanlarda gümrükten satılık karavanlar sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde özellikle pandemiden sonra insanlar karavanla gezme fikrine daha sıcak bakmaya başlamıştır. Ama ülkemizde ÖTV ve KDV’nin yüksek olması insanların karavan almakta zorlanmasına sebep olmaktadır bu nedenle karavan sahibi olmak isteyenler yurtdışından daha ucuza alım yapıp yapamayacağını araştırmaktadır. İnternette araştırdığınızda bu konu ile ilgili olumlu ve olumsuz birçok bilgi olduğunu görebilirsiniz.

Genelde karavancıların yer aldığı forumlarda bu şekilde yurtdışından alım yapmanın ilerde zorluklar yaşatabileceğinden bahsedilmektedir. Çünkü yurtdışından ucuza karavan alınması için yurtdışında ikamet etmek gerekmektedir. Bunun için kâğıt üstünde bir şirket açılmakta ve karavan o şirketin üzerine yapılarak araç vekaleten Türkiye’ye sokulmaktadır. Haliyle aracın ülkede kalma süresi sınırlıdır. Belirli bürokratik işlemlerle uğraşmak gerekir.

Bunun yerine karavancıların önerdiği kısa süreli karavan kiralaması yapmaktır. Bu şekilde hem farklı karavanları deneyerek sizin ihtiyaçlarınıza cevap veren en iyi karavanı bulabilir. Hem de ucuza karavan sahibi olmuş olursunuz. Ya da ruhsata tabi olmayan 400 kiloya kadar çıkabilen pino karavan denilen 2 kişilik ufak karavanları da deneyebilirsiniz. Bu karavanlar ruhsatsız ve kullanmak için sınava girme derdi olmadığından avantajlıdır. Gümrükten satılık karavanlar alırken birtakım prosedürleri takip etmek şarttır.

Gümrükten Satılık Karavan Nasıl Alınır?

Gümrükten karavan alma işlemi, esasında yasaların esnetilmesine dayanmaktadır. Gürcistan, Bulgaristan gibi sınır komşularımızla ticaretin ve iletişimin geliştirilmesi için alım satım işlemleri çok daha basit hale getirilmiştir. Bunu fırsat bilen bazı şirketler de Türkiye’den gelen kimselere ucuza karavan ve araç temini sağlamaktadır. Öncelikle karavanınızı almak için ikamet gerektiğinden kâğıt üstünde bir şirket açarsınız.

Genelde bu işlem için gereken evrakları şirketler sağlamaktadır. Daha sonra bu şirket üzerine istediğiniz aracı seçer alırsınız. Genelde karavancıların tercihi bu noktada çekme karavanlar olmaktadır. Özellikle Bulgaristan’da araçların arkasına takılan modellerin fiyatları uygun olmaktadır. Prosedürler değişebilmekle birlikte aracı ülkemizde kullanabilmeniz için vekaleten bir ruhsat belgesi çıkarılır bu sayede trafikte sorun yaşamazsınız.

Ama aracınızı yılda 3 ay aldığınız ülkeye sokmanız mecburidir. Aksi taktirde aracınızın Türkiye’de kalım süresinin geçtiğinin anlaşıldı anda aracınız bağlanır ve gümrüğe gönderilir. Gerekli cezaları ödeyerek aracınızı tekrar geri alabilirsiniz. Ayrıca aracınız sizde olduğu sürece hangi ülkeden aldıysanız o ülkeden vizeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle vizeniz doldukça vize başvurusu yaparak yenilemeniz şarttır.  Gümrükten satılık karavanlar alırken birtakım vergiler de karşımıza çıkar.

blank

Gümrük Satılık Karavan

Karavan Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Karavan vergilerinde çekme karavanlar için ayrı motokaravanlar için ayrı vergilendirme yapılmaktadır. Çekme karavanınızın kilosu 750 kilogramın altındaysa vergi ödemenize gerek yoktur. Sadece otomobilinizin vergisini ödemeniz yeterlidir. Ama çekme karavanların muayene girmesi gereklidir. Ruhsata işli çeki demirinin gerekli standartları karşılayıp karşılamadığına bakılmaktadır. Trafikte tehdit yaratan çeki demirleri düzeltilmeden karavanın trafiğe çıkması için onay verilmemektedir.

Motokaravanlar da ise motor hacimleri ve üretim yılına göre ödenmesi gereken vergiler değişmektedir. 1900 cc motor hacmine sahip araçların 2022 yılında vergileri 1-6 yaş arasındaysa 1536 TL 7-15 yaş arasındaysa 958 TL 16 yaşında daha eski araçların vergileri ise 570 TL dir. 1900 cc üstü araçlarda ise fiyatlar biraz daha yükselmektedir.  Elbette ki bu vergi miktarı sürekli bir şekilde güncellenmektedir.

Ayrıca bu karavanlarında her sene muayeneye girmesi ve ruhsata işli olan veya değiştirilmiş olan kısımların yazıldığı gibi olup olmadığına bakılmaktadır. Gümrükten satılık karavanlar konusunda bilgi sahibi olmak, uygun bütçeli karavan almak anlamına gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.