Ehliyetim Nerede PTT Kargo Takip

Ehliyetim Nerede PTT Kargo Takip

Artık kişiler ehliyet almaya hak kazandığında posta yoluyla belgesi beyan ettiği adrese iletilmektedir. Ehliyetler yaklaşık 2 hafta içinde kişilerin eline ulaşmaktadır. Bürokratik işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi için online sisteme geçilmesiyle birlikte ehliyet basımı hemen yapılmaya başlanmakta ve kişilere hızlıca ulaştırılmaktadır. Eğer ehliyetinizin ne zaman elinize ulaşacağınızı merak ediyorsanız kargo takip numarasıyla yerini öğrenebilirsiniz.

Bu süre içinde araç kullanmaya devam etmek isterseniz size verilen geçici ehliyet belgesini kullanabilirsiniz. Belgenin süresi 1 aydır. Ehliyetiniz bir aksilikten dolayı 1 ay içinde size iletilmezse bu noktada Trafik Tescil Müdürlüğüne başvurup geçici belgenin süresinin uzatılmasını talep edebilirsiniz. Genelde ehliyet alan kişiler sistemden oldukça memnun çünkü ehliyet için sıra beklemek gibi olumsuz durumların hepsi ortadan kalkmıştır.

Eğer kargonuz 2 hafta içinde elinize ulaşmazsa bu noktada PTT müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgilerin girilmesi sırasında yapılan yanlışlardan dolayı nadirde olsa kargolar yanlış adreslere gelebilmekte ya da tekrar gönderilebilmektedir. Bu noktada müşteri temsilcileri size yardımcı olacak ve kargonuzu güvenle almanızı sağlayacaklardır. Eğer görevliler sizi adresinizde bulamazsa kapınıza not bırakırlar. Ehliyetinizi gidip şubeden alırsınız.

PTT Kargo Takip Yapma Aşamaları

Genelde müdürlüklerde işlem yapılırken sizden bir cep telefonu ve adres istenmektedir. Daha sonra ehliyetiniz çıktığında da belgeniz bu adrese gönderilir. Gönderim yapıldıktan sonra ise ehliyetinizin PTT kargoya verildiğine dair ibare ile takip için gerekli olan barkod numarası sizin ilettiğiniz cep telefonuna iletilir. İstediğiniz zaman PTT internet sayfasından kargonuzun yerini görebilirsiniz.

Bunun için öncelikle PTT kendi sitesine girmelisiniz. Eğer isterseniz arama motoruna doğrudan PTT kargo takip yazarsanız hemen üst sırada görünen takip için gerekli olan adrese ulaşmanız da mümkün olur. Bu adrese girdikten sonra karşınıza bir kutucuk çıkar. Bu kutucuktan isterseniz tek bir barkod numarasını isterseniz de toplu şekilde satır satır yazarak birden çok barkod numarasını sorgulamanız mümkündür.

blank

Ehliyetinin Nerede Olduğunu Hemen Öğren

Barkod numarası 13 hanelidir. Bu numarayı dikkatli şekilde girdikten sonra sorgula butonuna basmanız yeterlidir. İnternet hızınıza bağlı olarak kısa süre sonra karşınıza bir tablo çıkacak. Bu tabloda kargonuzu ilk alan merkezden, dağıtım merkezlerine oradan sizin şubenize kadar olan bütün seyahat hikayesi yer almaktadır. Buradan gün ve saat damgalarını takip ederek en son kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ehliyet PTT Kaç Günde Gelir?

Ehliyetinizin gelmesi için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ama neyse ki bürokratik işlemlerin hızlanması ve gelişmiş PTT kargo hizmetleri sayesinde kısa süreler içinde ehliyetinize kavuşmanız mümkün olacaktır. Genelde kargolar 2 hafta gibi kısa süreler içinde size ulaştırılmaktadır. Fakat bazı durumlarda yoğunluğa göre kargonuz elinize daha geç ulaşabilir. Bu durumlarda kargonuzu bulabilmeniz için kargo takip sistemini kullanabilirsiniz.

Şubelerin bazen ihmalkâr davranması neticesinde gecikmeler yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda takip sisteminden bakıp kargonuzun tam olarak nerde olduğuna göre PTT internet sitesinden o takip merkezinin yada şubenin numarasını bulmak mümkündür. Bu sayede doğrudan kargonuzu elinde tutan kişilerle görüşerek çok daha net bilgiler alabilirsiniz. Eğer kargonuzu almak için sabırsızlanıyorsanız doğrudan gidip şubeden de teslim alabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise adres bilgilerinde sorun olabilmekte ya da dağıtım yapan kişiler sizi evde bulamayınca not bırakmayı unutabilmektedir. Bu durumlarda ise PTT müşteri hizmetleri imdada yetişmektedir. Müşteri temsilcileri ile konuşup geri dönen kargonuzu tekrardan göndermelerini isteyebilir ya da adresinizi düzelttirerek kargonuzun doğru şekilde elinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Uzun süre ulaşmayan kargolarınızın peşine düşmek sizi doğru sonuca götürecektir.

Ehliyetim Nerede Nasıl Öğrenirim?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık internet üzerinden pek çok işlem yapılmaya başlanmıştır. Bu işlemlerden bir tanesi de kargo takibidir. Kargo takip işlemleriniz için PTT kendi sayfasını kullanabilirsiniz. Ehliyet için bilgilerinizi verdikten sonra belirttiğiniz cep telefonuna sizin takip işlemlerini yapabilmeniz için bir barkod kodu gönderilir. Barkod kodu 13 hanelidir. Bu numarayı uygun yere yazdığınızda rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Takip için PTT sitesinin içinde bulunan gönderi takip sayfasına girmeniz gereklidir. Eğer sitede bu sayfayı bulmakta zorlanırsanız arama motorunuza PTT gönderi takip yazmanız yeterlidir. Arama motorunda üst sıralarda sizin barkod kodunuzu yazabileceğiniz link belirir. Buradan girdiğinizde karşınızda beş tane barkod kodu yazabileceğiniz bir kutucuk belirir. Bu kutucuğa isterseniz peş peşe beş tane barkod kodu yazılabilmektedir.

Ardından kenarda sorgula diye büyük bir buton göreceksiniz. Bu butona basınca karşınıza bir tablo çıkar. Tablo oldukça detaylıdır. Bu sayede kargonuzun hangi şubede olduğundan o şubede ki ne durumda olduğu, o şubeye hangi tarih ve saat geldiği, ne zaman yola çıktığı gibi pek çok bilgiyi görmek mümkündür. Bu bilgiler ışığında kargolarınız için endişelenmeden gelmesini bekleyebilirsiniz.

Ehliyet Harcı PTT’ye Yatırılır Mı?

PTT banka özelliği sayesinde artık ehliyet harcınızı yatırmak için PTT şubelerini ve online bankacılık hizmetlerini kullanabilirsiniz. İşlem için PTT şubesine gittiğinizde havale bölümüne gitmeniz gereklidir. Burada ki görevli size doldurmanız için havale/ posta çeki formu verecektir. Bu formu eksiksiz doldurduktan sonra tekrar veznede ki görevliye vermeniz gerekecek. Ardından ücreti de taktim ettiğinizde işlem tamamlanmış olur.

Ödeme işleminde bir hata olmaması ve sizin ödemeyi yaptığınızı kanıtlayabilmeniz açısından mutlaka veznede ki görevliden ödeme makbuzu istemeyi unutmamalısınız. Ayrıca ödeme makbuzunda sizin ilettiğiniz bilgilerin kopyası yazmaktadır. Buradan bilgileri kontrol ederseniz doğru bir şekilde işlemi yapıp yapmadığınızı da kontrol etmiş olursunuz. İsterseniz aynı işlemi PTT ATM kartız ödeme noktalarından da yapabilirsiniz.

Bunun için ATM’den hesaba para yatırma seçeneğine girmeniz gereklidir. Daha sonra sizden T.C. kimlik numaranız ve telefon numaranız istenecektir. Bu bilgilerinizi de girdikten sonra ödemeler kısmından karayolu ödemeler kısmını seçip buradan ödemenizi yapabilirsiniz. Parayı yatırmanız için bir hazne açılacak buraya para yerleştirirsiniz. İşlem otomatik olarak gerçekleştirilir. Ödeme makbuzu gelir. Böylece harcınızı yatırmış olursunuz.

blank

Ehliyetim Ne Zaman Gelir?

PTT ile Ehliyetim Nerede Olduğunu Nasıl Sorgularım?

Ehliyet işlemlerinde artık pek çok işlem online olarak yapılabilmektedir. Bu sayede işlemler oldukça hızlanmıştır. Ehliyetin basılmasının ardından PTT kargoya verilmektedir. Nadir olarak kullanıcılar uzun süreler ehliyetlerini almak için beklemektedir. Genelde birçok kişi kargoya verilmesinin ardından 2 hafta gibi kısa bir süre içinde ehliyetlerine kavuşmuştur. Eğer kargonuz gecikirse nerede olduğunu öğrenmek için PTT sitesini kullanabilirsiniz.

PTT sitesinde bir gönderi takip sayfası bulunmaktadır. Ehliyet belgesi alanlardan bir adres ve cep telefonu istenmektedir. Bu adrese ehliyet kargolandıktan sonra belirtilen cep telefonuna kargonun yola çıktığıyla ilgili bir bilgilendirme mesajı gelir. Mesajın sonuna ise bir barkod numarası eklenmiştir. Bu barkod numarası kişinin takip yapabilmesi içindir. PTT sitesi içinde gönderileri takip etmeye yarayan bir sayfa bulunmaktadır.

Barkod numarası burada bulanan kutucuğa yazılır ve ardından sorgulanırsa ehliyetin nerede olduğuna dair bilgiler görünecektir. Burada bulunan bilgiler üzerinden kişi isterse şubeyle doğrudan iletişime geçerek kargosu hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Eğer ki ehliyetine hızlıca kavuşmak isteyenler olursa doğrudan PTT şubelerine yada dağıtım merkezlerine giderek kargo görevlilerini beklemeden daha hızlı şekilde kargolarına kavuşabilirler.

Araç sürmeye merakınız var ama ehliyetiniz yok ise ehliyet kaç yaşında alınır yazımızı okuyarak sizlerde ehliyet alma yaşını ve ayrıntıları kolayca öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.