Src Belgesi Nasıl Alınır? ( AYRINTILI )

Src Belgesi Nasıl Alınır? ( AYRINTILI )

SRC belgesine dair merak edilen her şeye aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. SRC belgesi nedir? SRC belgesi başvuru şartları nelerdir? SRC belgesi nasıl alınır? SRC belgesi alma fiyatı nedir? Yazımızda SRC belgesine ait bütün sorularınızın cevabı bulunmaktadır.

SRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi, ticari araç kullanan her vatandaşın edinmesi gereken ve mesleki yeterliliğin gösterildiği bir belgedir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince trafik taşıt tescil belgesinde ticari olarak geçen araç kullanıcısının SRC belgesine sahip olması gerekmektedir. Ticari araç kullanıcılarının, araç türlerine göre SRC belgesi alması zorunluluğu bulunmaktadır.

SRC belgesi, 19.07.2003 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından zorunlu hale getirilmiştir. Bu tarihlerden önce ticari araç kullanan sürücülere bir kolaylık tanınmıştır. Ehliyet tarihi 25.02.2003 tarihinden önce olan sürücülere eğitim almadan ve sınava girmeden SRC belgesi alma hakkı tanınmıştır.

SRC Belgesi Sınıfları;

SRC 1 Belgesi: Türkiye sınırları dışına yapılacak olan ve yolcu taşımak amacı ile üretilen araçların kullanıcıları SRC 1 belgesi almalıdır. SRC 1 belgesi sahibi olan kişiler aynı zamanda SRC 2 belgesine de sahip olmuş olurlar.

SRC 2 Belgesi: Şehir içi veya şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan araç kullanıcılarının alması gerektiği belgedir.

SRC 3 Belgesi: Ülke sınırları dışına eşya veya yük taşımacılığı yapan araç kullanıcılarının edinmesi gereken belgedir. SRC 3 belgesine sahip kullanıcılar yurtiçinde de araç kullanma hakkına sahip olurlar.

SRC 4 Belgesi: Ülke sınırları içerisinde eşya veya yük taşımacılığı yapan araç kullanıcılarının edinmesi gereken belgedir.

SRC 5 Belgesi: Birleşmiş Milletler anlaşması olan, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığı Anlaşması olan ADR hükümlerine uygun araç kullanılmalıdır. Tehlikeli madde taşımacılığı için SRC 5 belgesi alınmalıdır.

SRC Belgesi Başvuru Şartları Nelerdir?

SRC belgesi edinmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Ehliyet tarihi, 25.02.2003 öncesi olan B veya ağır vasıta ehliyet sahibi vatandaşlar muaf olma haklarını kullanabilirler. Fakat ehliyet tarihi 25.02.2003 sonrası olan vatandaşlar mutlaka SRC belgesi eğitimine katılmalı ve bakanlık tarafından yapılan sınavdan geçer not almalıdır.

  • Ehliyet tarihi 25.02.2003 öncesi olanlar, eğitime katılmadan ve sınava girmeden SRC belgesi alma haklarını kullanabilirler. B sınıfı ehliyete sahip olanlar SRC 2 ve SRC 4 belgesini almak için başvuru yapabilmektedir. C,D ve E sınıfı ehliyete sahip olanlar ise SRC 1 ve SRC 3 belgesi edinebilmek için başvuru yapabilmektedir.
  • Ehliyet tarihi 25.02.2003 tarihinden sonra olanlar ilk olarak mesleki yeterlilik eğitim merkezine gitmelidir. Müfredata uygun eğitimi alındıktan sonra bakanlığın düzenlediği sınavdan geçer not alınmalıdır.
  • Yönetmeliğe göre, büyük otobüs kullanacak olan sürücü 26 yaşını tamamlamış olmalıdır.
  • SRC belgesi alabilmek için maksimum yaş sınırı olan 66 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.
  • Bakanlık tarafından uygulanan SRC belgesi sınavından 100 üzerinden en az 70 alınması gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan koşulları göz önünde bulundurarak, sizin için uygun olan yolu tercih etmelisiniz.

blank

SRC Belgesi Nasıl Alınır ?

SRC Belgesi Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İlk olarak mesleki yeterlilik için yetki alan bir eğitim kurumuna kaydınızı yaptırmalısınız. Eğitim kurumu tarafından, tarafınıza yurt içi taşımacılığı için 28 saat, uluslararası taşımacılık için 32 saat eğitim verilmektedir. Daha sonra bakanlık tarafından yapılacak sınavdan 100 üzerinden en az 70 almanız gerekmektedir. Belirtmekte fayda var ki, eğitimlerin tamamına katılım zorunludur. Ayrıca yapılan sınavda yanlış soruların doğru sorulara bir etkisi bulunmamaktadır.

Ehliyet tarihiniz 25.02.2003 tarihinden önce ise Ulaştırma Bakanlığı’na başvuru yaparak sınavsız SRC belgesini alabilirsiniz.

SRC belgesi için istenilen belgeler ise; eğitim kurumu tarafından verilen dilekçe, Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, yabancı vatandaşlar için pasaport örneği, 2 adet vesikalık fotoğraf ve mezuniyet durumunu gösteren belgedir. SRC belgesi için, en az ilkokul mezuniyet şartı bulunmaktadır.

SRC belgesi için bir taban fiyat uygulaması bulunmamaktadır. Belgenin alınacağı şehire ve alınacak olan belgenin türüne göre fiyat değişikliği yaşanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.