En Sessiz Lastik Markası Hangisi?

En Sessiz Lastik Markası Hangisi?

En sessiz lastik markası hangisi? Araçların yer ile temasını sağlamasından kaynaklı olarak lastikler bir hayli öneme sahiptir. Aracın konforu açısından da oldukça önemlidir. Aracın yolda karşılaşabileceği engeller nedeniyle maruz kalabileceği sarsıntıları engelleyebilen ilk elemanlar lastiklerdir. Çıkarabileceği ses ile de oldukça öneme sahip olan lastikleri seçerken araç için en uygun olan sessiz lastik modellerini tercih etmeliyiz.

Özellikle en sessiz lastik markası söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bu kapsamda son zamanlarda en sessiz lastik markası söz konusu olduğu zaman aşağıdaki 3 markadan söz etmek mümkün olmaktadır:

  • Nokian Wet Proof
  • Goodyear Eddicientgrip
  • Bridgestone Potenza S001

Esasında hemen her markanın kendine özel sessizliğiyle ön plana çıkan modellerinden söz edebiliriz. Burada sessiz lastik markalarına dair kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmak her zaman önerilmektedir. Peki, en çok hangi marka lastik daha sessiz? İşte detaylar!

Bridgestone Potenza S001 Sessizliğiyle Ünlü

Japon lastik markasıdır. Şimdiye kadar en kaliteli ve popüler olan lastikleri üretmiştir. Bazı otomobil firmaları sıfır araçlarda bu lastikleri kullanıyor. Fiyatları diğer markalara oranla biraz fazla olsa bile hakkını veriyor. Özellikle Aston Martin ve Ferrari araçlarda kullanılıyor. Bu markanın bu model lastiği 205 mm ölçülerinde. 68 desibel ses seviyesine sahip. Bu sebeple en sessiz olan lastikler arasında bulunuyor.

Goodyear Eddicientgrip Islak Zeminde Muhteşem

B yakıt etiket değerine sahip. Islak zeminde frenleme özelliği bakımından ise A etiket değerine sahiptir. Bu marka teknolojileri ile dikkat çeker. Yakıt tasarrufunu arttıran bir modeldir. Sönmüş lastik üzerinde bile 80 kilometre/saat hızı ile yola devam etmenize olanak sağlar. 205 mm taban alanı bulunur ve 68 desibel gürültü seviyesine sahiptir.

Nokian Wet Proof Kendisini Kanıtlamış Bir Marka

Islak ve kuru zeminlerde ayrı ayrı testlere tabi tutularak başarısını kanıtlamış bir lastik markasıdır. Kuru zeminde yeteri kadar bir performans sergilerken asıl hünerini ıslak zeminde ortaya koymuştur. Islak zemin üzerinde yapılan test ile en iyi olarak bilinir. 205 mm taban alanı ve 68 desibel gürültü değerine sahip bir markadır.

Lastiklerin Ses Desibeli Ne Kadar Olmalı?

AB lastik dereceleri lastiğin sürüş esnasında çıkarmış oldu dış ses seviyesi dikkate alınarak belirlenir. Çevreye olan etkiyi azaltmak üzere iyi bir ses seviyesine sahip olan lastikleri tercih etmek oldukça önemlidir. Ses seviyeleri A, B, C sınıfı olarak sınıflandırılır. Lastiğin dönme sırasında çıkarmış olduğu ses ise desibel cinsinden ölçülüyor. Ölçülmüş olan sayı etiketi alt kısmında gösteriliyor.

Ses seviyesi düşük olan lastikler 67 desibel ile 71 desibel aralığına sahip oluyor. En yüksek ses seviyesini sahip lastikler 72 desibel ile 77 desibel arasında ses dalgaları oluşturuyor. Sadece bir kaç desibele bile sahip olan bir artış seviyelerinde çok büyük farklara neden oluyor. Aslında sadece iki desibellik artış bile lastiğin üretmiş olduğu dış gürültüyü neredeyse iki katına çıkarıyor.

blank

En Sessiz Lastik Markası

En Sessiz Yaz Lastikleri Hangileridir?

Yaz lastikleri kış mevsimi dışındaki bütün mevsimlerde en iyi performans alabilecek şekilde kullanılabilir. Aracın viraj alma ya da fren kapasiteleri konusunda artırılmış olan tepki sağlamak amacı ile yaz lastikleri kullanılır. Yaz lastiklerinin diş desenleri kış lastiklerine göre daha az oyuğa sahip. Araçlar için hız ve atikliği artırmak amacı ile üretilmiştir. Maksim düzeyde yol tutuşu sağlar.

Yaz lastikleri hava sıcaklığı 0 ya da sıfırın altında ise kullanılmaması gerekiyor. Son derece tehlikeli bir durumdur. 7 derecenin altında bulunan hava şartlarında lastiklerde bulunan kauçuk maddesi özelliğini yitireceğinden dolayı tehlike arz ediyor. Bu kauçuk maddeler sertleşerek yola tutunma kapasitesini sıfıra kadar indiriyor. Kış mevsiminde yol ve zeminde meydana gelen kar ve buzlanmalar büyük tehlike arz ediyor.

Bridgestone Potenza S001; Aston Martin ile Ferrari’nin seçimi arasında yer alan bu lastik serinin en iyi lastiklerinden bir tanesi. Mutlak viraj hakimiyeti oldukça yüksek. Kuru ve ıslak zeminde ki mükemmel konforu ile sıklıkla tercih ediliyor. Ultra yüksek performansı ile ve kısa fren mesafesi ile sınıfının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Goodyear Efficientgrip; taşıdığınız için uzun süre performans alabileceğiniz bir markadır. Yakıt tasarrufu sağlarken yüksek düzeyde konfor elde etmenize neden oluyor. Daha az karbon emisyonu oluşmasına yardımcı oluyor. Silica sırt bileşeni sayesinde uzun süre çalışmasına olanak veriyor. Dönmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu sayede düşük yakıt maliyeti elde etmenize olanak sağlıyor.

Nokian Wet Proof; autobild testine tabi tutulan bu marka başarılı sonuçlar vermiştir. Kuru zeminin yanı sıra en iyi maharetini ıslak zemin üzerinde göstermiştir. Güven verici ve bir o kadarda hassas bir sürüş ortaya koyar. En etkili lastiklerden bir tanesi olmayı başarmış durumda. Karşılaştırmaların sonucunda en sessiz model olmayı başarmıştır. 68 desibel ses değerine sahip.

Falken Ziex ZE 310 Ecorun; hem ıslak hem de kuru zeminde yüksek performans sağlıyor. Çekiş gücü mükemmel yol tutuşu vardır. 67 desibel ses seviyesine sahip özelliği ile en sessiz olan yaz lastikleri arasında bulunuyor. Bağımsız test kuruluşlarından sayısız şekilde ödül kazanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.