Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri

Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri

Yağ değişimi işçilik ücretleri ne kadardır? Günümüz itibariyle yağ değişimi işçilik fiyatları sunulacak olan hizmetin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Yine işçilik fiyatlarının oluşmasında yağ değişimi hizmeti aldığınız firmanın ücret politikası da etkili olmaktadır. Ayrıca yağ değişimi işçilik ücreti, aracın marka ve modeline bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Unutmamak gerekir ki yağ değişimi işlemi son derece titiz bir süreci beraberinde getirmektedir. Bundan dolayıdır ki yağ değişimi işlemi mutlaka alanından uzmanlar tarafından yapılmak durumundadır.

Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Araç yağ değiştirme işleminin ücretleri, işçiliğin kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak yağ değişimi işçilik ücretleri, bu hizmeti aldığınız şehre hatta semte bağlı olarak bile değişiklik göstermektedir. Yine yağ değişimi ücretlerinin belirlenmesinde marka ve model de doğrudan etkilidir. Bununla birlikte son zamanlarda yağ değişimi alanında hizmet sunan firmaların birbirinden farklı fiyat seçenekleri sundukları da bilinmektedir. Bundan dolayıdır ki şayet aracınıza yağ değişimi işlemi yaptıracaksanız mutlaka kapsamlı bir fiyat araştırması da yapmalısınız.

Yağ Değişimi Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak, ne tür yağ ve ne kadar kullanmanız gerektiğini öğrenmek için aracınızın kullanma kılavuzuna bakmalısınız. Sonrasına tahliye tıpasına ve filtreye erişmek için bazı cıvataları veya hortumları çıkarmanız gerekebilir. Ardından, yağın daha kolay akması için arabanızın düz olduğundan veya bir tarafını bir kriko ve tahta blokla kaldırdığınızdan emin olmalısınız. Boşaltma tıpasının altına boş bir kap yerleştirin, ardından bir yağ filtresi anahtarı veya cırcır ve soket ile çıkarın. Eğer filtreniz yoksa, filtreyi bir bezle sarıp elinizle bükmelisiniz.

Artık tıpa kapalı olduğuna göre, aracın altından tamamen çıkarmadan önce tüm yağın toplama tavanıza akması için biraz zaman tanımalınız. Tıpa deliğinden damlama olup olmadığından emin olduktan sonra tıpayı elle sıkıca sıkmalısınız. Burada tıpayı sıkarken hiçbir şekilde bir alet kullanmamaya dikkat etmek durumundasınız. Böylece aracınıza kendiniz de yağ değişimi yapabilirsiniz. Ancak bu tarz işlemlerde hatalı bir yaklaşım çok büyük hasarlara neden olacaktır. Bundan dolayıdır ki aracınızın yağ değişimini uzmanlara yaptırmanız her zaman önerilmektedir.

blank

Yağ Değişimi Fiyatları

2022 yılı itibari ile yağ dahil değişim ücretleri aşağıda sunmaktayım;

1.4 HDİ motora sahip araçlar için: 550 TL
1.6 HDİ motora sahip araçlar için: 600 TL
2.0 HDİ motora sahip araçlar için: 650 TL
1.4 Benzinli motora sahip araçlar için: 500 TL
1.6 Benzinli motora sahip araçlar için: 550 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz fiyat aralıkları piyasanın o anki durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Yağ Değişiminde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yağ değişimi sırasında mutlaka aracınızın düz bir konumda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Üzerinde çalışmaya başlamadan önce motorun soğuk olduğundan emin olmalısınız. Ellerinizi ve gözlerinizi olası yağ sıçramalarından ve kalıntılardan korumak için bir çift eldiven ve koruyucu gözlük takmalısınız.

Arabanızın yağını değiştirme işlemi basit bir işlem olmakla birlikte bu işlem sırasında paraya ve zamana mal olabilecek birkaç hata yapılabilir. Bundan dolayıdır ki araç yağ değişiminde titiz bir çalışmanın içerisinde yer almanız her zaman önerilmektedir. Burada ne tür yağ kullanacağınızı bilmeniz şarttır.

Aracınızın ihtiyaç duyduğu yağın tam türü ve ağırlığı için kullanıcı el kitabınıza başvurmak isteyeceksiniz. Aracınız için hangi yağ ağırlığının doğru olduğundan emin değilseniz, Tüketici raporlarındaki bu kılavuza bakmanız gerekecektir.

Yağ değişimine satın alacağınız yağın özelliklerine dikkat etmek durumundasınız. Yeni motor yağı satın alırken, yağın ön tarafında yer alan sembole bakmalısınız. Korozyona karşı ekstra koruma için, enerji tasarruflu cihaz etiketine de bakmalısınız. Ayrıca bilinen bir marka almanız her zaman önerilmektedir. Bu aşamada yağ değişimini mutlaka profesyonellere yaptırmanız da her zaman tavsiye edilmektedir.

Araba Yağı Değiştirme İşçilik Maliyeti Ne Kadardır?

Bir arabanın yağ değişiminin ortalama maliyeti modelden modele farklılık göstermektedir. Kesin fiyat, aracın markasına, kullanılan yağın türüne ve herhangi bir ek hizmetin yapılıp yapılmadığına bağlıdır. Yağ değişimi işçilik ücreti serviste kullanılan yağın türüne göre değişmektedir.

Otomobil yağı değişim maliyeti, bulunduğunuz yere ve bakım yapılan aracın türüne göre büyük ölçüde değişir. Çoğu durumda, otomatik şanzımana sahip otomobillerde daha fazla işçilik ücreti alınmaktadır.

Genel olarak temel yağ değişim işlemi 15 dakika içinde tamamlanmaktadır. Ancak, sentetik yağ gerektiren daha yeni bir aracınız varsa, yeni yağ ile değiştirildikten sonra bu tür yağın motorunuzdan boşalması için gereken ekstra süre nedeniyle daha uzun sürebilir. Bu da işçilik maliyetine doğrudan etki etmektedir.

Bütün bu bilgiler ışığında tamir ve bakım hizmetleri için bir tamirciye veya bayiye götürmek yerine, kendi sarf malzemelerinizi satın alarak ve kendi otomobilinizin bakımını evde yaparak da tasarruf edebilirsiniz. Ancak bu tarz işlemlerin titiz bir çalışmayı gerekli kıldığını unutmamalısınız. Bundan dolayıdır ki mutlaka yağ değişimi konusunda profesyonel destek almalısınız.

Otomobil Yağ Değişimi Kaç Binde Bir Yapılmalıdır?

Yağ değişimi işleminin düzenli aralıklar halinde tamamlanması şarttır. Bu noktada hem yağ filtresinin hem de motor yağının ortalama 10 bin 15 bin km’de bir değiştirilmesi önerilmektedir. Burada yağ değişimi işlemini sırasında yağ filtresinin kontrol edilmesi de şarttır. Böylece araçta yağ filtresinin de değiştirip değiştirilmeyeceğine dair daha net bir karar vermek de mümkün olacaktır. Bir de yağ değişimi sırasına motor yağ basıncının da mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Unutmamak gerekir ki hemen her marka ve model araç için yağ değişimi işleminin periyodik aralıklar halinde yapılması şarttır. Bu tarz işlemlerin profesyoneller tarafından yapılıyor olması da gerekmektedir. Tam da bu noktada yağ değişimi işçilik ücretleri de farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı yağ değişimi işçilik fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapmak her zaman önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.