Konu Araba

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?


Özel plaka sorgulama nedir? Yeni bir araç satın aldığınız zaman aracınıza özel bir plaka almayı istediğinizde yapacağınız sorgulama işlemine özel plaka sorgulama denir. Özel plaka almak isteyenler bu tarz sorgulama işlemlerini sıklıkla tercih etmektedir. Plakalar her araç için özel olan tekil kodlardır. Bu nedenle her plaka özel bir şekilde oluşturulmaktadır. Özel plaka sorgulama ise kişilerin almak istediği plakalar ile ilgili yaptığı sorgulama işlemlerinden biri olmaktadır.

Özel plakaların sorgulanması ile ilgili olarak tercih edilebilecek farklı sistemler bulunmaktadır. Kişiler kendileri için uygun gördükleri şekillerde özel plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Özel plakaların sorgulanmasında en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise SMS yöntemi gelmektedir. İstediğiniz plaka ile ilgili gerekli sorgulamaları yapmak için telefonunuzdan son derece kısa birkaç adımı kullanabilirsiniz. SMS ile plaka sorgulaması yapmak için şu adımlar uygulanmaktadır:

  • Telefonunuzdan SMS atmak için ilk olarak gönderilen kişiye 5664 yazınız. 5664 plakalar ile ilgili sorgulamaların yapılacağı mesaj servisi olmaktadır.
  • Plaka sorgulamak için ilk olarak Detay yazarak boşluk bırakmanız gerekmektedir.
  • Boşluk bıraktıktan sonra sorgulamak istediğiniz plakayı boşluksuz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.
  • Mesajı gönderdikten kısa bir süre sonra söz konusu olan plaka ile ilgili olan tüm detayları kolayca öğrenebilirsiniz.
  • Doğru ve eksiksiz bir şekilde mesaj göndermenize rağmen eğer herhangi bir dönüş mesajı alamazsanız bu da plakanın boş olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede plakanın kullanımda mı boşta mı olduğunu da oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde istediğiniz plakanın sorgulamasını yapabilirsiniz. Ancak bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus her SMS için bir ücret alındığıdır. Bu nedenle birden fazla plaka için sorgulama yapılacak ise SMS sorgulaması kişiler için gereğinden fazla ücretle sonuçlanabilmektedir. SMS sorgulama işlemi belirli olan tek plakalar için çok daha uygun olmaktadır. Özellikle özel plakaların sorgulanması söz konusu olduğunda boşta olan plakaların hangileri olduklarını bilmek gerekmektedir. Böyle zamanlarda boş plaka sorgulama hizmetleri devreye girmektedir.

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakanın boşta olup olmadığını öğrenmek için belirli sorgulama işlemleri bulunur. SMS sorgulama işlemi ile bir plaka hakkında detayları öğrenirken boş olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Boş plaka sorgulama için yapılabilecek en basit sorgu işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemleridir. Emniyet Genel Müdürlüğü her şehir için özel sorgulama ekranı oluşturmuştur. Site üzerinden kişiler merak ettikleri bütün plakaların boşta olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Özel Plaka Sorgulama

SMS ile plaka sorgulamaya göre EGM üzerinden boş plaka sorgulama işlemleri çok daha pratik ve daha az maliyet ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle bir plakanın boşta olup olmadığını internet bağlantısının olduğu her yerden saniyeler içerisinde öğrenmeniz mümkün olabilmektedir. EGM sitesi üzerinden boş plaka sorgulama hizmetleri şuan oldukça yeni bir hizmet olmaktadır. Bu nedenle her şehir için sorunsuz bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu noktada etkili bir düzeyde araştırma yapmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Hangi Plaka Boşta Nasıl Öğrenilir?

Araç plakaları ile yapılan birçok farklı amaçlı sorgu işlemi bulunmaktadır. Boş plaka sorgulama da bunların başında gelmektedir. Hangi plaka boşta nasıl öğrenilir? Boşta olan bir plakayı sorgulamanın en pratik yolu yukarıda anlatılan EGM sayfasından yapılacak sorgu işlemidir. İsteyen kişiler aynı zamanda SMS ile de plaka sorgulama işlemlerini oldukça kısa sürelerde gerçekleştirebilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında özel plaka sorgulama işlemi sayesinde oldukça kısa bir süre içerisinde hangi plaka boşta onu da öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.