Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araç cam buğulanması neden olur? Araçlarda farklı nedenlere bağlı olarak buğulanma sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun can sıkıcı bir sorun olduğu için biran önce söz konusu sorundan kurtulmak gerekmektedir. Bu noktada araba buğulu cam nasıl temizlenir? Ya da kışın araç camı neden buğulanır? İşte bu ve benzeri sorulara dair tüm ayrıntılar!

Sürüş deneyimleri söz konusu olduğu zaman bazı ortak dertlerden bahsetmek mümkün olabilmektedir. Görüşü kısıtlayan ve sürüş güvenliğini tehlikeye atan sorunlardan biri de kış aylarında daha çok karşımıza çıkan buğu problemidir. Yağışlı günlerde de oldukça ciddi bir sorun olarak görülen buğu olayını her sürücü yaşamaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve oluşmasını engellemek için bazı yöntemler mevcuttur.

Geleneksel yöntemlerden biri olan tıraş jeli ile camları silmek pek çok kişinin yaptığı bir şeydir. Bu yöntemde önce cam temizleyiciyle silindir ve sonra tıraş jeli uygulanarak bunun kuruması beklenir. Ardından temiz ve kuru bir bezle cama aşırı yüklenmeden kalıntıları silebilirsiniz. Bu yöntem birkaç gün kadar etkili oluyor. Daha etkili bir çözüm için ise buğu önleyici spreyler de satılmaktadır.

Buğulu Cam Nasıl Temizlenir?

Araç sahibi olanların pek çok konuyla ilgilenmesi gerekebilmektedir. Özellikle kış aylarında bazı araç sorunları oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Cam buğusu bunların başında geliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için bazı basit işlemler uygulayabilirsiniz. En basit yöntem ise arabanın içini kurutmaktır. Bu şekilde fazla nem ortadan kaldırılır ve camlardaki nem katmanı da gitmiş olur.

Yaygın olarak kullanılan bir yöntem de araç kliması çalıştırmaktır. Camlara klimanın yönlendirilip çalıştırılmasıyla buğu kolayca yok edilmektedir. Camları bir süreliğine açmak da iç ve dış sıcaklığın dengeye ulaşmasına ve buğun çözülmesine olanak sağlayacaktır. Oluşan buğular bezle silinmeden bu şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu noktada kimi zaman araç camlarında buzlanma sorunu da oluşmaktadır. Buzlanma sorunu da can sıkan bir sorun olduğu için bu tarz sorunların etkili yöntemi buz kazıyıcılarıdır.

Cam Buğusu

Araçlarda cam buğulanması nasıl önlenir?

Araç Cam Buzlanması Nasıl Önlenir?

Kış mevsiminin en can sıkıcı yanlarından bir diğeri de buzlanan camlardır. Zira bu araç kullanmayı adeta imkansız hale getirir. Çünkü buzlu camları temizlemeden trafiğe çıkmak imkansızdır. Sabahları buz temizliğine fazla zaman ayırmadan yapmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Buz çözücü spreyler ve sıcak su efektif bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Pencere Terlemesi Nasıl Önlenir?

Sağlıklı bir sürüş deneyimi için buğu ve terleme gibi problemlerin kontrol altına alınması önem taşımaktadır. Yaz aylarında araç içindeki sıcaklığa dayanabilmek için pek çok kişi soğuk havayı ön camlara verir. Ancak bu da kış aylarında olduğu gibi buharlanmaya neden olacaktır. Her iki durumda da terleme önleyici ürünler kullanmanın yararı bulunmaktadır.

Kışın Araba Camı Neden Buğulanır?

Camlarda buğu ve terlemenin görülmesi soğuk hava ve sıcak havanın karşılaşmasından dolayı gerçekleşir. Buğunun çok olduğu yerlerde su buhar dengesinde sorun olduğunu göstermektedir. Araçlarda kullanılan camların kalitesi de buğunun şiddeti üzerinde etkilidir. Camlarda açıklık olması halinde ya da tam kapanmadan bırakılması gibi durumlarda da bu problemin oluşması mümkündür.

Camlardaki nemliliğin sebebini kısaca sıcaklık farklılığına bağlayabiliriz. Araç içindeki hava dışarıya göre daha sıcak ve nemliyse buğu oluşumu kaçınılmaz oluyor. Soğuk havalarda daha yaygın görülmesinin nedeni de dışarıdaki ortamın nemi azalırken iç mekanın nem artışının olmasıdır. Aynı sebebe bağlı olarak serin geçen yaz akşamlarında da bu sorun ortaya çıkabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.