Sigortasız Araçla Kaza Yapmak

Sigortasız Araçla Kaza Yapmak

Ülkemizde trafik kazaları maalesef günlük yaşantımızda her an karşılaşabileceğimiz durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok farklı sebeplerden ötürü trafik kazaları gerçekleşmektedir. Şahsi kusurların yanı sıra bu kusurlardan mesul olduğumuz durumlar da mevcuttur. Örneğin sigortasız araçla kaza yapmak ciddi bir kusurdur.

Büyük şehirlerimizde daha sık yapılmakta olan araç kontrollerinin de etkisiyle sigortasız araçlarla yola çıkmak çok ender rastlanan bir durumdur. Fakat bu durumla birlikte sigorta günün 3-5 gün geçmiş durumlara rastlamak mümkündür. Yenilenmemiş sigorta ile trafiğe çıkmak da çok ciddi bir kusurdur. Örneğin 6 Mayıs’ta sigorta günü doldu ve siz 7 Mayıs’ta trafiğe çıktınız ve kaza yaptınız bu durumda kusurlu kabul edileceksiniz. Sigortasız araçla kaza yapmak ve tazminat hakkının olup olmadığı sorusu sürücülerin yanıtını en çok merak ettiği konuların başına gelmektedir.

Kaza Esnasında Aracınız Sigortası Yoksa Ne Olur

Bilindiği üzere araç muayene istasyonlarında aracınız muayenesinin yanı sıra mecburi olan trafik sigorta poliçeleri de sorgulanmaktadır. Bu nedenle sigortasız araçla kaza yapmak demek aynı zamanda aracınız muayene yapılmadığını da göstermektedir. Buradaki en büyük ceza trafikte men edilmektir.

Eğer sigortasız bir araba ile kaza yaparsanız ve kazada kusurlu bulunan taraf karşı tarafsa, bu kişi kendi kaskosu ile aracını muayene ettirebilecektir. Sigortanız yoksa ve kazaya da siz sebep olmuşsanız bu işten en zararlı çıkacak olan sizsiniz demektir. Eğer trafik sigortanız var fakat gecikmeliyse yine geciktirme cezası ile karşılaşırsınız.

Sigortasız Aracın Sahibi Sizsiniz Fakat Yolcu Pozisyonundasınız

Sigortası olmayan otomobil size ait fakat şoförlüğü başka biri yapıyorsa tazminat alabilme olanağınız vardır. Öncelikle şunu belirtmek lazım ki siz yolcu pozisyonunda olduğunuzdan ötürü %100 haklı durumdasınız.

Fakat araç sizin üzerinize ve trafiğe çıkmak için en önemli kural olan sigorta yaptırma kuralına uymadığınız için alacağın tazminat tutarı düşük olacaktır. Sizin kusurlarınız hesaplanır ve buna göre de alacağınız tazminat tutarı belirlenir. Sigortasız araçla kaza yapmak durumunda kusur sizde olmasa dahi aracınız sigortasız olduğundan siz de kusurlu sayılırsınız.

sigortasız araç ile kaza yapmak

Sigortasız Araçta Kaza Yaptım Tazminat Almak Mümkün Mü

Devlet yurttaşlarına her sene belli oranlarda tazminat bütçesi ayırır ve yine belli oranlarda sigortama yapar. Bu sosyal devlet anlayışının bir yansımasıdır. Bu bütçeye devlet güvencesi adı da verilmektedir. Bu güvence, aynı zamanda sigorta firmaları tarafından ödemesi yapılan bedellerle de desteklenir. Devlet, sigorta firmalarından bu fona belli bir miktar ücret kesintisi yapar.

Eğer başınıza istenmeyen bir kaza geldi ve arabanızın o anda sigortası yok, şöyle ki eğer kusur karşı tarafta ise aracınız sigortasının olup olmadığını dert etmenize gerek yoktur. Tazminat hakkınız mevcuttur. Sigortasız araçla kaza yapmak hususunda hata eğer sizde değilse tazminat hakkı için herhangi bir sorun yoktur.

Sigortasız Araçla Kazada Ölüm Vakası Yaşandı Tazminat Alınıyor Mu

Bu noktada da kaza esnasında sizin mi yoksa karşı tarafın mı kusurlu olup olmadığına bakılmaktadır. Siz hatasızsanız ve ölüm vakası meydana gelmişse siz yine tazminat alabilme hakkına sahipsiniz. Sigortasız araçlarda yaşanan ölüm vakalarında birkaç meseleye dikkat edilmektedir.

Bunlar; sigortasız araçta ölenin yolcu mu yoksa şoför mü olduğu, kusur durumunun size mi yoksa karşı tarafa mı ait olduğu, ölen şahıs yolcu fakat sigortası yoksa burada haklılık payı devreye girmektedir. Sigortasız araçla kaza yapmak başlı başına bir kusur olduğu için aracınız sigorta takibine son derece dikkat etmekte yarar vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.