Trafikten Menin Kaldırılması İşlemi

Trafikten Menin Kaldırılması İşlemi

Herhangi bir aracın trafikten men edilebilmesi o aracın tüm işlemleri tamamlanana kadar trafiğe çıkmama yasağıdır. Kısacası aracın sahibi tarafından bu araç ne olursa olsun kullanılmayacaktır. Trafikten men edilmiş olan araç ilk olarak otoparka çekilmektedir. Trafikten menin kaldırılması işlemi ne kadar uzarsa otoparka ödeyeceğin ücrette o kadar artar.

Bu sebeple bu süreci ne kadar kısa olursa o kadar araç sahibinin yararınadır. Yoksa aracınızın otoparkta kalmış olduğu gün sayısı kadar ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Pek çok sürücü menin hangi gerekçelere yapıldığını ve trafikten menin kaldırılması işleminin nasıl olduğunu merak etmektedir. Araç sahipleri hiç beklemedikleri zamanlarda bu men işlemi ile karşılaşabilirler.

Trafikten Mene Sebep Olan Durumlar

Trafikten mene neden olan durumlar şunlardır;

  • Aracın muayene tarihinde muayenesini yaptırmamak
  • Mecburi tutulan trafik sigortasının tarihini geçirmek ya da hiç yaptırmamak
  • Aracı maksadı dışında kullanmak
  • Araçta bulundurulması mecburi olan eşyaların bulundurulmaması
  • Aracın lastiklerinin, frenin ve farlarının teknik açıdan kusurlu olması
  • Zorunlu olan izinler alınmadan tehlikeli maddeyle yolculuk etmek
  • Aracı taşıma limitini aşacak biçimde yükleme yaparak seyahat etmek
  • Aracın satın alma işleminin tamamlanmasının ardından 1 ay geçmesine rağmen araç tescili yapan kuruma bildirmemek
  • Araçta teknik bir takım değişiklikler yapılması ve bu durumun 1 ay içerisinde araç tescili yapan kuruma bildirilmemesi

İşte, bu durumlarda aracınız trafikten men edilir. Bundan sonra trafikten menin kaldırılması işlemi nasıl yapılır hemen öğrenmeli ve işlemleri başlatmalısınız.

Trafikten Men Edilen Araç Sahibi Affediliyor Mu ?

Trafikte alınabilecek en ağır cezayı alan kişiler dahi yeniden trafiğe dönebilmektedirler. Tabii, öncelikle almış oldukları cezaları kaldırtmaları gerekmektedir. Cezanın kaldırılabilmesi için öncelikle trafik cezalarının varsa öncekilerinin de ödenmesi zorunludur. Otopark borcunun ödenmesi de mecburidir. Otopark ve trafik cezalarının tamamını eksiksiz bir şekilde ödemek zorunludur. Bundan sonrasında ise araç sahibi trafik tescil şubelerine başvuru gerçekleştirmelidir. Eğer kurum uygun görürse araç sahibine verilen trafikte menin kaldırılması işlemi devreye sokulur.

blank

Trafikten Men Cezalarını Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Trafikten men cezası alan şahıs, ilk olarak neden ötürü men cezası almışsa bu durumu düzeltmesi gereklidir. Örneğin kişi araç muayenesini yaptırmadığı için men cezası almışsa hemen aracının muayenesini yaptırmalıdır ya da sigortasız araçla trafiğe çıktığı için men cezası almışsa hemen aracının sigortasını yaptırmalıdır.

Bu mecburiyetler giderildikten sonra aracın üstünde bir trafik cezası söz konusu ise araç sahibi bu cezayı da ödemek durumundadır. En sonunda ise araç sahibi aracının çekildiği yere kaldığı süre kadar masrafını ödemek mecburiyetindedir. Bu işlemlerin ardından trafikten menin kaldırılması işlemi tamamlanmış olur. Trafikte en çok verilen men cezaları muayenesiz ve sigortasız trafiğe çıkan araçların sahiplerine verilmektedir.

Trafikten Men Nasıl Sorgulanır

Araç alım satımında ilk olarak bakılacak olan aracın trafikten men cezasının olup olmadığına bakılmasıdır. Geçtiğimiz birkaç seneye kadar men cezasını sorgulama işlemi T.C kimlik numaraları ve plaka bilgisi ile yapılmaktaydı. Ancak bunu herkes çok basit bir biçimde yapabildiği için bu uygulama kaldırıldı.

Günümüzde aracın men cezasının olup olmadığını öğrenmek için notere başvuru yapmak gerekmektedir. Men edilen araç bilindiği üzere otoparkta tutulur. Aracın kaldığı gün sayısı ne kadar bir ücreti araç sahibi ödemek zorundadır. Bu ücret araç sahibinden tek seferde alınmaktadır. Taksitlendirme şansı yoktur. Trafikten menin kaldırılması işlemi bittikten sonra araç otoparktan alınır.

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.