Otomobillerde Travers Nedir ?

Otomobillerde Travers Nedir ?

Otomobillerle ilgili kullanılan bazı özel terimler bulunmaktadır. Bunlardan biri de traverstir. Otomobillerde travers nedir konusundan önce bu parçanın Türkçe adına bakmak uygun olacaktır. Travers Türkçe’de motor alt beşiği şeklinde ifade edilebilir. Bu parça otomobillerde ön ve arkada olmak üzere iki tane olup bu parçanın uçları otomobilin şaselerine bağlanmaktadır. Travers otomobillerde bulunan bir parça olmasının yanında benzer işlevi gören, trenlerde ve başka araç modellerinin de ray ve çalışır sistemlerinde traversler bulunmaktadır.

Bu parçanın öneminin anlaşılması için otomobillerde travers nedir ve hangi amaçla kullanılır konusunu bilmekte yarar vardır. Travers parçasının otomobil motoruna ve otomobilin teknik yapısına katkısının bilinmesi araçla ilgili oluşabilecek sıkıntıların giderilmesi adına yararlı olacaktır.

Otomobillerde Travers Kaç Parçadan Oluşur?

Otomobillerde kullanılan travers iki çeşit olarak bilinmektedir. Bu parçalar traverslerin kendisi ve travers burçları olarak bilinmektedir. Traversin kendisi oldukça sağlam şekilde üretilmektedir. Travers burçları ise zaman zaman yıpranabilir ve bu parçaların belli zaman aralıklarında yıpranma durumuna göre değişmesi gerekebilir.

Travers Nedir?

Travers ne işe yarar?

Otomobillerde Traversin Görevi Nedir?

Bazı parçalar otomobillerin temel yapısını oluşturur ve en önemli parçalar arasında yer alır. Traversler de bu en önemli parçalardan biridir. Traversler aracın ön takım parçaları denilen sisteminin sabitlendiği noktadır. Motorun alt kısmında bulunan travers motor ile şanzıman takozları sabitlenir. Farklı parçaları bir arada tutabilme özelliği bu parçanın çok sağlam malzemeden yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Otomobilin alt kısmındaki parçaların sabit olması araç kullanımı sırasında sistemin sıkıntısız çalışmasını sağlayacaktır. Travers diğer parçaların kendi üzerine monte edilmesinden sonra şasi üzerine monte edilir. Otomobillerde travers (beşik) konusu traversin araç için almış olduğu sorumluluktan yola çıkarak açıklanabilir.

Travers Nedir? Sorusuna Açıklayıcı Cevap

Arabalarda bulunan travers hakkında detaylı bilgi.

Otomobillerde Travers Nedir ve Travers Arızaları

Çok sağlam bir malzemeden yapılmış olması traversin kolay kolay arıza vermemesini sağlamaktadır. Dikkatli otomobil kullanan ve aracının bakımını düzenli yapan biri traversle ilgili sıkıntı yaşamaz. Bunun yanında farklı pek çok sebeple travers arızaları ortaya çıkabilmekte ve bu parçanın tamir edilmesi veya değişmesi gerekebilmektedir. Otomobillerde kolay kolay travers değişim kararı alınmaz. Otomobillerde travers konusu iyi bilinmelidir ki meydana gelebilecek arızalar fark edilebilsin. Traversin tamirinin gerekli olduğu arızaları şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Çok ağır darbelerde veya trafik kazalarında traverste eğilme, bükülme meydana gelebilir.
  • Çok uzun süre kullanılmış olan araçlarda parçalarda eskime yıpranma olabilmektedir. Traverslerde de oksitlenme sonucu yıpranmalar meydana gelmektedir.
  • Bir diğer travers arızası ise travers parçaları olan burçlarda meydana gelen esneklik, boşluk gibi arızalardır. Travers burçlarıyla ilgili olarak en çok yaşanan arıza ise burçların kopmasıdır.

Otomobillerde Travers Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Otomobil kullanıcılarının araçlarını kullanırken meydana gelebilecek olan arızalara karşı gözlerini ve kulaklarını açması gerekmektedir. Aracı ara sıra dinlemek ve gözlemlemek oluşabilecek arızalara karşı tetik olunması anlamına gelmektedir. Araçlarda travers ve bu parça ile ilgili arıza nasıl ortaya çıkar bunun bilinmesi araç sahibinin aracını daha sağlıklı takip etmesi anlamına gelecektir. Travers arızası olan araçlarda genelde kasislerde aşırı tıkırtı ve uğultu olmaktadır.

Travers arızalarında bilinen en önemli belirti dinleyerek bulunabilecek arızalardır. Aracın travers parçaları olan burçlarda veya traversin kendisinde oluşan yıpranma ve esneme aracın kullanımı sırasında ses meydana getirebilir. Bu sesin fark edilmesi halinde hemen müdahale edilmelidir. Çünkü aracın bütün alt yapı takımları ve motor bağlantıları bu parça üzerine yapıldığı için bu parçada meydana gelebilecek bir arıza ciddi kazaların yaşanmasına ve can kayıplarına sebep olabilir. Buna fırsat vermeden aracın çıkardığı ses dinlenmeli ve hemen kontrole götürülmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.