CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır?

CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır?

CarPlay nedir? Apple CarPlay, iPhone’un sürüş sırasında kullanılmasını sağlayan bir yazılımdır. Özel olarak iPhone’lar için geliştirildi ve Apple’ın sesli kontrolü Siri ile çalışıyor. Sürücü ayrıca araçtaki kontrolleri kullanarak Apple CarPlay’i kontrol etme seçeneğine de sahiptir. Örneğin birini aramak veya müzik açmak için herhangi bir yere dokunmasına gerek yok. Sadece konuşarak arabadaki kontrolleri sağlayabilir.

Apple CarPlay, yol güvenliğini artırmaya yardımcı olan bir teknolojidir. Uygulamaya bağlı iPhone’lar, yazılım aracılığıyla sesli komutlar kullanılarak çalıştırılabilir. Bu sayede sürücüler, sürüş sırasında arama yapabilir veya mesaj gönderebilir. Bu uygulamanın en büyük amacı telefon kullanımı sırasında yaşanan trafik kazalarını en aza indirmektir.

Yeni nesil bir uygulama olarak karşımıza çıkan CarPlay nedir? Pek çok farklı fonksiyonu içeriğinde barındıran bu uygulama, araç kullananlara özel fırsatlar sunmaktadır. Özellikle kullanıcı dostu olan tasarım özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken bu uygulama araç kullanırken oldukça işlevseldir. Hem işlevsel hem de işe yarar olan CarPlay ne işe yarar? İşte detaylar!

CarPlay Ne İşe Yarar?

CarPlay nedir? CarPlay sayesinde kullanıcılar iPhone’larının tüm işlevlerini, cihazı doğrudan ellerinde tutuyormuş gibi çalıştırabilirler. Tek bir komutla cihazı yönlendirmek kolaydır. Üstelik Siri doğrudan akıllı telefonda olduğu kadar rahat bir şekilde çalıştırılabilir. Kasma veya donma gibi sorunlarla uğraşmazsınız. Bu sistem daha büyük ekranda telefon kullanmak gibi bir deneyim yaşamanızı sağlar. Böylece güvenli sürüş deneyimi noktasında önemli kazanımları beraberinde getirir.

CarPlay ile tüm fonksiyonlar doğrudan araç üzerinden kullanılabilir. Diğer şeylerin yanı sıra appstore uygulamaları, sesle kontrol ve müzik uygulaması da mümkündür. Esasen CarPlay, aracın bilgi-eğlence sistemini genişletilmiş bir iPhone ekranına dönüştürür. Siz bununla tüm isteklerinizi gerçekleştirirken elinizi direksiyondan çekmenizi de gerek yok. Güvenli bir sürüşün oluşmasına katkı sunan bu uygulama son zamanlarda en popüler olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

CarPlay Nasıl Kullanılır?

CarPlay’i kısa bir zaman diliminde aktif hale getirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu zamana kadar trafikte soruna neden olan konular, navigasyonda yer arama, telefonla konuşma, mesaj yazma ve müzik sistemi ile uğraşmak ilk sıralarda yer alır. Artık tüm bu işlemleri Siri sizin için yapacak. Sürücüler tarafından en sık tercih edilen uygulamaların kullanımı şu şekildedir:

Haritalar/Navigasyon: Yol tarifi almak için haritayı kullanın. İstenirse Siri, kullanıcıyı hedefe yönlendirir. Hedef adresi hazır değilse, uygulama e-postalarda veya metin mesajlarında istenilen adresi arayabilir. Ayrı bir navigasyon sisteminde olduğu gibi, Apple Haritalar uygulaması aracılığıyla mevcut rota üzerindeki mola yerleri de aranabilir. Örneğin en yakın benzin istasyonunu veya restoranı sizin için gösterir. Bunu yaparken güncel hız sınırınızı da göstermeyi ihmal etmez.

blank

CarPlay Özellik Kullanımı

Telefon: Birini aramak istediğinizde elinizi direksiyondan çekmenize ya da dikkatinizi dağıtmanıza gerek yok. Telefonunuzu elinize almadan bunu sesli komut aracılığıyla yapabilirsiniz. Siri’ye arayacağınız kişinin rehberdeki ismini söyleyin o da sizin yerinize tuşları çevirsin. Ya da bir başkası sizi aradığınızda sesli komutla telefonu açabilirsiniz. Apple CarPlay ses kontrolü sayesinde, telefonla konuşurken de yola konsantre olmaya devam edebilirsiniz.

Mesajlar: Sesli komutları kullanarak metin mesajları almak ve göndermek de aynı derecede kolaydır. Siri, sürücünün sürüş sırasında dinleyebilmesi için gelen mesajları okur. Bir mesaj göndermek için de bunu Siri’ye söylemesi yeterli. Siri onun için mesajı yazılı hale getirecek ve istenilen kişiye gönderecek.

Müzik: Apple’ın müzik uygulamasıyla, kullanıcı iTunes’daki ve diğer harici müzik uygulamalarındaki tüm kişisel ses içeriğine erişebilir. Tek tek şarkıları, albümleri veya sanatçıları sesli komutla veya araç kontrollerini kullanarak dinlemek de mümkündür. Arabadaki ekran her zaman o anda hangi şarkının çalmakta olduğunu gösterir.

CarPlay Hangi Avantajları Sunar?

Apple CarPlay aracın standart bilgi-eğlence sistemini verimli bir şekilde kullanmanızı kolaylaştırır. Eskiden araca olan bağlantının diğer sistemlerde sorunlara neden olduğu durumlarda, artık Apple kullanıcı arayüzü ile çalışabilirsiniz. Elbette ki pratik bir şekilde kullanım özelliğine sahip olan CarPlay, pek çok önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir.

Yelpazesini sürekli genişlettiği için kendini hep günceller bu sayede en yeni gelişmelerden yararlanabilirsiniz. Bu durum özellikle navigasyon kullanımı sırasında kolaylık sağlar. Bu sayede canlı trafik raporlarını önünüze getirir ve yolunuzun ne durumda olduğunu size bildirir. CarPlay avantajları şöyle sıralanabilir:

  • CarPlay, geleneksel Bluetooth bağlantısından daha fazla işleve erişim sağlar.
  • iPhone’unuzu ve CarPlay’inizi ses girişi ile kontrol edersiniz.
  • iPhone’unuzun navigasyonuna erişimle, trafik sıkışıklığı ve kapalı yollar için gerçek zamanlı verileri kullanabilirsiniz.
  • CarPlay için yayınlanan uygulamalar, arabada kullanım için de uyarlanmıştır.

Bu uygulamanın beraberinde çok önemli kazanımları getiriyor olması, son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılar. Burada CarPlay uygulamasının doğru bir şekilde aktif edilmesi de gerekmektedir.

CarPlay Nasıl Aktif Edilmektedir?

Apple CarPlay’i kullanabilmek için öncelikle iPhone’u araçla eşleştirmek kesinlikle gereklidir. Bu, bir USB bağlantısı veya Bluetooth bağlantısı aracılığıyla yapılır. Akıllı telefon ve araç bağlandıktan sonra yapılandırma gerçekleşir. CarPlay uygulamaları, iPhone’daki ayarlar menüsü aracılığıyla manuel olarak ayarlanabilir. Araç ekranı daha sonra seçilen uygulamaları gösterir.

Ancak, tüm araç modelleri fabrikadan Apple CarPlay ile birlikte gelmez. Bununla birlikte, teknoloji uygun ekipmanla güçlendirilebilir. Donanım, aracın 2-DIN radyo yuvasına takılır. Bağlandıktan sonra, CarPlay ve diğer birçok uygulamayı yalnızca sesinizle kontrol ederek rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.