İcradan Satılık Araçlar Nasıl Alınır?

İcradan Satılık Araçlar Nasıl Alınır?

İcradan satılık araçlar gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Özellikle günümüz koşullarında icradan satılık araç almak gündeme geldiği zaman dikkatli bir araştırma sürecini yakından takip etmekte fayda vardır. Çünkü ancak bu sayede tam olarak talebinizi karşılayacak bir şekilde satılık araçlardan alabilmeniz mümkün olacaktır. İcradan satılık araç almak istediğiniz zaman karşınıza birtakım yasal prosedürlerin çıkacağından emin olmalısınız.

İcradan araç satın alma, alıcılar tarafından bir aracı indirimli olarak almak için kullanılabilecek yaygın bir yöntemdir. Alıcı, varlığı icra satışından gerçeğe uygun piyasa değerinin altında bir fiyattan satın alabilecektir. Bu da tam anlamıyla avantajlı bir şekilde icradan araç satın almayı mümkün kılmaktadır. Burada satılık araç ilanlarını yakından takip ediyor olmak her zaman önerilmektedir. Böylece piyasayı yakından takip etmeniz de mümkün hale gelecektir.

İcradan Satılık Araç Nasıl Alınır?

İcradan araç satın almak istiyorsanız bunu yasal prosedürler çerçevesinde gerçekleştirmek durumundasınız. Aşağıda sıraladığımız aşamalar icradan satılık araç almanızı mümkün kılacaktır:

Esatis.uyap.gov.tr sayfasını takip etmelisiniz.
• Yaptığınız takip sayesinde satın alacağınız aracı belirlemelisiniz.
• Sonrasında kimliğinizle birlikte ihale katılım bedeli ödemelisiniz.
• Ayrıca teminat mektubu sunarak da ihalelere katılabilirsiniz.
• Katıldığını ihalede en yüksek rakamı siz verecek olursanız aracı da satın almış olursunuz.

İcradan araç satın alma yöntemi, bir yatırımcının indirimli fiyattan araç satın almasına olanak tanımaktadır. Burada icradan araç satın almadan önce aracın piyasa değerine yönelik olarak kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek her zaman önerilmektedir. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir biçimde icradan araç satın alabilirsiniz.

İcradan satış için satın alma, bir banka veya başka bir borç verenin bir araca haciz koyduğu ve ardından size sattığı zaman gerçekleşen bir tür satış işlemidir. İcradan araç satışı; satıcının arabasını bankaya borçlu olduğundan daha azına satması gerektiğinden, “kısa satış” olarak da tanımlanmaktadır. Bu tür satışın avantajı, aksi takdirde satın alamayacak alıcılar için bir fırsat sağlamasıdır. Böylece normalden çok daha uygun fiyat aralığında icradan satılık araçlar elde edebilirsiniz.

İcradan Satılık Araçlar Nereden Alınabilir?

İcradan araç satın alma işlemleri ihale usulüne bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu tür işlemler yer yıl periyodik aralıklar halinde yapılmaktadır. İcra üzerinden satılık araçlar gündeme geldiği zaman karşımıza farklı model ve markalardan oluşan araçlar çıkar. Bundan dolayı icradan araç satın alırken ilk önce hangi model ve marka aracı satın alacağınıza karar vermelisiniz.

İcradan satılık araçlar konusunda ayrıcalıklı bir fırsat elde etmenin altın formülü; arama ilanlarını takip etmekten geçer. Burada devreye esatis.uyap.gov.tr adresi girmektedir. Bu web adresi sayesinde güncel satılık araç listelerini yakından takip etme fırsatını elde edersiniz. İcradan araç satın almak için ihaleye girmek durumundasınız. Bu ihalede en yüksek değeri siz verirseniz, aracı da satın alırsınız.

İcradan araç satışında aracı satın almak isteyenler ihaleye girerler. İhale açık artırma usulü gerçekleşmektedir. Burada icraya sunulmuş olan arabanın markasına ve modeline göre fiyat teklifinde bulunursunuz. Elbette ki fiyat belirleme konusunu isabetli bir şekilde yapmanız için mutlaka aracın markası ve modeline dair fiyat araştırması da yapmalısınız.

blank

İcradan Satılık Araç

İcradan Araç Satın Almak Neden Popüler?

İcradan araç satın almak; geleneksel satışlardan daha hesaplıdır. Çoğu durumda, önemli bir indirimle bir araç alırsınız. Hatta bazen piyasa değerinden yüzde 50’ye kadar daha ucuza araç satın alabildiğiniz dahi olur. Üstelik icradan satılık araçlar gündeme geldiği zaman en yeni modeller dahi karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak icradan araç satın almanın oldukça avantajlı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

İcradan araç satın almayı istediğiniz zaman süreç üzerinde biraz kontrol sahibi olabilirsiniz. Birçok geleneksel satışta, alıcıların nasıl yapılacağı üzerinde çok az kontrolü vardır. Oysa icra aracılığıyla araç satın alırken hemen her şey şeffaftır. Bu da sürecin tamamına dair bilgi sahibi olmanızı mümkün kıldığından gönül rahatlığı içerisinde araç satın alabilirsiniz.

İcradan araç satın alacaksanız mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek durumundasınız. Yapacağınız kapsamlı fiyat araştırması neticesinde icrada yer alan araç modellerinin fiyatlarına dair isabetli bir şekilde ücret tahminlerinde bulunabilirsiniz. Bu da tam anlamıyla ayrıcalıklı bir şekilde araç satın almanız konusunda beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

İcradan Araç Satın Alma Şartları Nelerdir?

Elbette ki icradan satılık araçlar konusunda bir karar verdiyseniz bu tür satın alma işlemlerinin birtakım şartları içeriğini bilmelisiniz. Şayet icra yoluyla araç satın almak istiyorsanız izlemeniz gereken yasal prosedürler bulunmaktadır. Öncelikli olarak 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Ayrıca icradan araç alabilmeniz için Türkiye Cumhuriyet vatandaşı da olmalısınız.

İcradan araç satın alacak olan kişinin ihale teminatı yatırması gerekmektedir. Bu teminat miktarı şayet araç satın alınmayacak olursa ilgili taraflara geri ödenmektedir. Bir de icradan araç satın alacakların bir katılım formu doldurma şartı vardır. Tüm bu şartlar oluştuktan sonra icra aracılığıyla araç satın almanın gerekli prosedürleri tamamlanmış olacaktır.

İcradan satılık araçlar konusunda bilmeniz gereken en önemli kriterlerden birisi satın alma işlemi sonrasındaki ödentilerdir. Satın alma işlemi sonrasında yüzde 1 oranında KDV ödemesi yaparsınız. Bir de damga vergisi de ödemelisiniz. Bütün bu bilgiler ışığında icradan araç satın almanın diğer farklı yöntemlere göre daha uygun maliyetli olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.