Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Hasarlı araç satışı nasıl yapılır? Hasarlı bir aracı parça veya hurda olarak satabilirsiniz. Bunu yapmak için, aracı bir oto tamircisine götürmeniz gerekir. Hasarlı arabanızı, bir oto tamircisine satıyorsanız, tüm evrak işlerinin sırayla olduğundan emin olmalısınız. Bu aşamada hasarlı araçların satışına dair gerekli prosedürleri biliyor olmanız şarttır.

Hasarlı araçlar kimi zaman hafif kimi zaman da ağır hasarlı olabilmektedir. Bir aracın yaşadığınız kaza sonrasında tamir masrafının araca ait piyasa değerine yaklaşması durumunda ağır hasar tanımı yapılmaktadır. Burada ekspertizlerin yaptıkları inceleme temel belirleyici olmaktadır. Özellikle hasarlı aracın satışında ekspertizlerin yaptıkları inceleme sonrasındaki belgeye dikkat etmek gerekmektedir.

Bir araçtaki onarım maliyetinin aracın piyasa değerinin %70 oranına yaklaşması neticesinde araç artık pert olarak kabul edilmektedir. Bu araçların trafiğe çıkarılmasıysa güvenlik açısından uygun değildir. Ayrıca bu araçların tekrar trafiğe çıkması ekonomik de değildir. Burada dikkate alınması gereken en temel kriter; %70’lik değer kaybıdır. Hasarlı araç satışı söz konusu olduğu zaman karşımıza oldukça titiz bir süreç çıkmaktadır.

Bir araçta pert kaygı oluştuğunda sigorta poliçenizde yer alan kasko bedeli, araç sahibine ödenmektedir. Artık bu aşamadan sonra pert kayıtlı araç tamamıyla sigorta şirketine ait olmaktadır. Bu aşamadan sonra sigorta şirketleri zararlarını azaltmak amacıyla internet siteleri üzerinden bu araçlar için ilan yayınlarlar. İlan neticesinde açık arttırma yapılarak; aracın satış işlemi tamamlanmaktadır.

Hasar Kaydı Bulunan Araç Satın Alınır Mı?

Eğer ikinci el araç satın alacaksanız mutlaka hasar kaydı konusuna hakim olmak durumundasınız. Bu aşamada hasar kaydı bulunan araç satın alınır mı? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek; avantajlı bir şekilde ikinci el araç satın almanızı mümkün kılar. Burada araçtaki hasarın seviyesine bakmak şarttır. Hafif hasar kayıtlı bir aracın satın alınması her zaman önerilmektedir.

Şayet satın alacağınız araçta far değişimi yapılmışsa bu aracı satın almak mantıklı bir seçenektir. Bunun yerine araçta ağır hasar kaydı mevcutsa böyle durumlarda böyle durumdaki bir aracı satın almanız; yüksek maliyete katlanmanız anlamına gelecektir. Üstelik ağır hasar kayıtlı araçlar trafik güvenliği açısından da riskli olan araçlardır. Bu aşamada aracın hasar kaydının sorgulanması gerekmektedir. Peki, araçlardaki hasar kaydı nasıl sorgulanır? İşte detaylar!

blank

Hasarlı Araç Satışı Yapma

Araçlardaki Hasar Kaygı Nasıl Sorgulanır?

Hasarlı araç satışı gündeme geldiği zaman araçtaki hasar seviyesi dikkatleri üzerine çekmektedir. Bir araçtaki hasar kaydının öğrenilmesi durumuna tramer sorgulaması denir. Tramer sorgulaması sayesinde satın almayı planladığınız araca dair daha önceki kaza geçmişini öğrenmeniz mümkün olacaktır. Hasar kaydı sorgusu; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla yapılabilmektedir.

Araca ait plaka numarasını bitişik olarak yazdıktan sonra 5664 numarasına SMS göndermeniz; hasar kaydı sorgulama işlemini yapmanızı mümkün kılacaktır. Burada araç şasi numarasını da girerek de araçtaki hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Bütün ışığında hasar kaydı sorgulaması işleminin ikinci el araçlarda son derece kritik bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkün olmaktadır.

Bir Aracın Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Hasar kaydının silinmesi mümkün değildir. Ancak yaptığınız sorgulama sonrasında aracınızda hatalı bir hasar kaydı olduğunu fark ederseniz; böyle durumlarda itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtirazınızı Sigorta Bilgi Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Aracınızdaki hasar kaydına itiraz etmek için aşağıdaki aşamaları tamamlamalısınız;

  • Sigorta Bilgi Merkezi’nin web sitesine giriş yapın.
  • Araca ait plaka ve şase numarasıyla cep telefon numaranızın girişini yapın.
  • Bu aşamadan sonra silinmesini istediğiniz hasar tarihinin girişini yapın.
  • Formda yer alan açıklama bölümüne hasar kaydının neden silinmesi gerektiğini açıkça yazın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.