Ağır Hasar Kaydı Nedir? Detaylı Anlamı

Ağır Hasar Kaydı Nedir? Detaylı Anlamı

Ağır hasar kaydı nedir? Ya da ağır hasar kaydı varsa ne olur? Ağır hasar kaydı sürücülerin başlarına gelmesinden en çok korktuğu durumdur. Birçok sürücü araçlarının hasar kaydının bulunmaması için trafikte dikkatli araç kullanmaya özen gösterirler. Ancak bazı durumlarda aracın hasara uğramasının önüne geçilemez.

Trafik kazalarının ardından, aracın aldığı hasara bağlı olarak hasar kaydı oluşturulmaktadır. Bunlar arasında en kötüsü ağır hasar kaydı olmaktadır. Kasko sigortası bulunan bir araç, sigorta değerinde bir hasar aldıysa, araç sigorta şirketleri tarafından ‘’ağır hasar kayıtlı’’ olarak nitelendirilir.

Ağır hasar kaydı trafik sigortası maliyetini de etkilemektedir. Ağır hasar kayıtlı araç, tehlike arz eden araçlar arasında yer almaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde kasko sigortası şartları değişebilir. Ağır hasar kaydının varlığı gayet doğal olarak araç sahiplerini endişelendirmektedir. Peki, araçta ağır hasar kaydı varsa ne olur? İşte detaylar!

Ağır Hasar Kaydı Varsa Ne Olur?

Araç bir hasar yaşadığında, ekspertiz incelemelerde bulunur. Aracın onarım masrafları, aracın piyasa değerine yaklaşmış, ulaşmış veya geçmişse araç tam hasarlı kabul edilir. Eğer aracın onarım masrafları, piyasa değerinin %70 kadarına yaklaştıysa, onarımdan sonra tekrar trafiğe çıkması riskli olabilmektedir.

Hem ekonomik açıdan hem de can güvenliği açısından tehlikelidir. Araç kaskolu ise ve onarım kabul etmez haldeyse, sigorta tarafından belirlenen bedel sigortalı araç sahibine ödenmektedir. Eğer kasko bedeli aracın piyasa değerinden düşükse daha az ödeme yapılmaktadır. İnsanlar ikinci el araç alırken bazen hasarlı araçlar tercih edebiliyor. Ağır hasarlı araçlar çoğunlukla tercih edilmemektedir.

Hasarlı aracın ise mutlaka bir ekspertize veya iyi bir oto tamircisine gösterilmesi gerekmektedir. Bu işlemleri aracı almadan önce yapmak daha avantajlı olacaktır. Bu noktada ağır hasar kaydının aracın değerinin  ciddi oranda düşmesine neden olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, ağır hasar kaydı kaç TL’den başlar? İşte ayrıntılar!

Ağır Hasar Kaydı Kaç TL’den Başlar?

Büyük kazaların ardından sürücülerin ilk merak ettiği şey hasar kaydının neye göre oluşturulduğudur. Ağır hasar kaydı aracın geçirmiş olduğu kazada aldığı darbenin, araca nasıl ve ne şekilde zarar verdiğinin belirlenmesidir. Bu incelemeyi ekspertiz yapmaktadır. Ekspertiz incelemeleri sonucunda %70 ve üzeri bir sonuç çıktığında ağır hasar kaydı açılmaktadır. Ağır hasar kaydı fiyatları değişkendir.

Araca, modeline, kilometresine, araçta nasıl bir hasarın oluştuğuna bağlı olarak fiyat belirlenmektedir. Kasko varsa aracın piyasa değeri kadar sigorta araç sahibine para öder. Bu şekilde ödeme yapıldıktan sonra araç sigorta şirketinin üzerine geçmektedir. Bu durumdaki araçlar, bakımı ve onarımı yapıldıktan sonra sigorta şirketleri tarafından satışa sunulmaktadır. Günümüz koşullarında özellikle ikinci el araç alım ve satımında ağır hasar kaydı sıklıkla gündeme gelmektedir. Zira ağır hasar kaydının kimi zaman silinebildiğine dair yaygın bir inanış da vardır.

Ağır Hasar Kaydı

Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?

Ağır Hasar Kaydı Silinebilir Mi?

Son yıllarda araç alan insanlar, aracın boyasına ve kilometre bilgilerinin yanı sıra hasar kaydına da bakmaktadır. Bu durumun gelişmesinin nedeni hasar sorgulama servisinin gelişmesidir. Hasar kayıtları bazen eksik veya yanlış girilebilmektedir. Yanlışlıkla işlenen hasar kayıtları da bulunmaktadır. Bunun düzeltilebilmesi veya silinmesi için sigorta bilgi merkezine başvurmak gerekmektedir.

Başvurmadan önce itiraz formu doldurulmalıdır. İtiraz edebilmek için, sorgulamanın yapıldığı cep telefonu, araç plakası ve şasi numarası girilmelidir. Daha sonra silinmesini talep ettiğiniz hasarın tarihi girilmelidir. En önemli nokta ise açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğine dair bilgileri yazmaktır. Sigorta bilgi merkezi talebi sigorta şirketine ileterek araştırmaları başlatmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.